„Śladami kota Cukierka” – czyli szlak atrakcji dla dzieci

2 czerwca został odsłonięty mural – oznakowanie pierwszego punktu na powstającym szlaku kota Cukierka. Główny bohater – kot Cukierek – jest postacią książkową, dlatego naturalnym miejscem na początek szlaku jest tyska Mediateka, w której budynku mieści się główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Czym ma być szlak „Śladami kota Cukierka?”

Docelowo ma to być oferta turystyczna dla dzieci ich rodziców, szkół, przedszkoli z Tychów i spoza miasta. Głównymi partnerami szlaku mają być miejskie instytucje, które na co dzień oferują zajęcia kulturalne, sportowe, rozrywkowe.

Instytucje te już teraz tworzą ofertę skierowaną do tyszan, ale także do osób przyjeżdżających do miasta, tak by każde dziecko mogło spędzić czas z kotem Cukierkiem, rozwinąć różnorakie umiejętności, poznać miasto, wziąć udział w aktywnościach, warsztatach, konkursach i oczywiście pokochać czytanie.

Instytucje, które przystąpią do projektu otrzymają pakiet oznakowania, składający się z:

  • figury cienia kota Cukierka,
  • emblematu „Śladami kota Cukierka” oraz
  • naklejki „Tu był kot Cukierek”, tak by było łatwo trafić do znajdujących się na szlaku miejsc, by wciągnąć dzieci we wspólną zabawę.

Głównym celem szlaku jest zachęcenie mieszkańców i gości do korzystania z propozycji instytucji na co dzień i z okazji specjalnych wydarzeń.

Pomysł na szlak kota Cukierka nawiązuje także do idei mikrowycieczek – czyli krótkich wypadów w celu spędzenia wolnego czasu razem, niewymagających noclegu, dokładnych przygotowań i długiego planowania.

Dlaczego cienie i ślady?

Cukierek to znany psotnik, który chodzi własnymi ścieżkami, ma swój charakterek, czasami gdzieś przystaje na dłużej, ma też swoje ulubione miejsca, do których lubi chodzić.

Jak każdy kot, zostawia po sobie sympatyczne ślady – czasami to tylko odciski łapek. Czasami jednak, kot Cukierek chodząc czy wygrzewając się na słońcu, przeciągając przy kolumnie, drapiąc filary, skacząc po miejskich obiektach, przystaje gdzieś na dłużej i zostawia swój CIEŃ.  Jak każdy kot, nie zostaje w jednym miejscu za długo, szybko czmycha dalej zostawiając swój ślad gdzieś indziej.

Stąd powstał pomysł, by kota Cukierka przedstawić jako sympatyczny cień, z ujednoliconym emblematem „Śladami kota Cukierka”. Cienie, które pojawią się w różnych punktach w mieście, są dosłownym odwzorowaniem ilustracji użytych w książeczkach, których autorem jest Dariusz Wanat – na stałe współpracujący z Wydawnictwem Żwakowskim. To właśnie pan Dariusz Wanat ilustruje kolejne przygody kota Cukierka i jego rodziny.

Tymczasem… nie wszyscy tyszanie i nie wszyscy  mieszkańcy naszego kraju wiedzą, że autor książek o kocie Cukierku to mieszkaniec Tychów, osoba, która jest naturalnym promotorem miasta na szeroką skalę.

Kim jest Waldemar Cichoń

To w rzeczywistości adopcyjny tata kota Cukierka, a także ojciec literackiej postaci inspirowanej prawdziwym kotem. Autor jest tyszaninem z krwi i kości, lokalnym patriotą, miłośnikiem naszego miasta, Śląska, hokeja na lodzie, zwłaszcza tyskiej drużyny hokejowej GKS Tychy i słowa pisanego. Jako wieloletni dziennikarz i PR-owiec, posługuje się płynnie językiem polskim, a także śląskim.

Kot Cukierek – on też jest tyszaninem

Cukierek to pręgowany dachowiec z plamką na nosie. Tak jak jego tata i autor, pochodzi z Tychów.

Cukierek przeżywa (w 12 już częściach), mnóstwo kocich przygód: jeździ na mecze hokejowe, jest aktorem w teatrze, straszy sąsiadów, udaje ducha, codziennie odprowadza swojego ludzkiego przyjaciela do przedszkola, zna się na godzinach i potrafi układać klocki lego. Zajmuje się głównie jedzeniem, spaniem i rozrabianiem, ceni dobrą zabawę oraz niezależność i nieustannie przysparza mieszkającym z nim ludziom kłopotów, a ci mimo to – kochają go bardzo.

Rozpoczynająca serię książka „Cukierku, Ty łobuzie!” została wpisana w 2017 roku na listę lektur szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej (klasy I-III).


Chcesz już teraz tworzyć przygody kota Cukierka, pobierz szablony, wytnij, przymocuj na patyczku i wymyślaj kolejne przygody kotka. Instrukcja obsługi zamieszona na szablonach, pomoże Ci również w zabawie w teatrzyk. Powodzenia!

   

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.