Jakość powietrza
Od 11 stycznia 2018 r. został przyjęty Uchwałą Nr V/47/5/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 18 grudnia 2017 r. "Program ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego" mający na celu osiągnięcie poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu oraz pułapu stężenia ekspozycji.
Program wprowadził trzy poziomy ostrzegania o jakości powietrza:
- I Poziom (żółty) – powiadomienie o wystąpieniu przekroczenia.
- II Poziom (pomarańczowy) – ostrzeżenie.
- III Poziom (czerwony) – alarm smogowy.
Wystąpienie I Poziomu ostrzegania związane jest z przekroczeniami dopuszczalnej częstości 35 dni w roku kalendarzowym dopuszczalnego poziomu stężeń 24 godzinnych pyłu zawieszonego PM10, wynoszącego 50 µg/m3.
Poziom II - wprowadzany jest po uzyskaniu informacji o wystąpieniu przekroczenia poziomu wynoszącego 100 μg/m3 dla pyłu PM10 w pomiarach z ostatniej doby.
Poziom III - wystąpienie ryzyka przekroczenia poziomu alarmowego, kiedy poziom stężenia dobowego PM10 wynosi 150 μg/m3 w pomiarach z ostatniej doby.
Ostrzeżenia są publikowane przy występowaniu II lub III poziomu ostrzegania.
Zalecenia w przypadku wystąpienia poziomów ostrzegania:
W przypadku ogłoszenia POZIOMU II osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu.
Wystąpienie POZIOMU III oznacza, że wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby wrażliwe (cierpiące z powodu chorób serca i z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego) powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.
Informacje Regionalnych Wydziałów Monitoringu Środowiska:
Prognozy zanieczyszczeń powietrza
Ostrzeżenia o wystąpieniu przekroczeń oraz o ryzyku wystąpienia przekroczeń zanieczyszczeń powietrza