Tychy dla kultury

Kultura w Tychach ma wiele do zaoferowania zarówno mieszkańcom jak i odwiedzającym. Dysponuje nie tylko tradycyjnymi miejscami dostarczającymi dóbr artystycznych, takimi jak muzeum, galerie sztuki, kino czy teatr.  Ze swoją ofertą wychodzi również poza mury instytucji, zapraszając do udziału w wydarzeniach, ale również do współtworzenia ich i kreowania nowoczesnego wizerunku miasta.

W Tychach kultura jest na wyciągnięcie ręki. Znajdziemy ją więc nie tylko w budynkach, ale także na placach miejskich (Baczyńskiego, pod Żyrafą), nad Jeziorem Paprocańskim (szanty), na ulicach, w parkach i centrach handlowych (Okno na Kulturę). Znajdziemy ją na murach (mozaiki, sgraffito) i w rzeźbach (Riedel, Wejchertowie). Dostarczą nam jej miejskie instytucje, gdzie historia uzupełnia współczesność (Tyskie Browarium, Muzeum Miejskie), ale również organizacje pozarządowe (imprezy, pikniki, targi), stowarzyszenia artystyczne i hobbystyczne (wystawy, plenery, koncerty).

Szlak miejski – Unikatowe NOWE Tychy

Na trasie szlaku można zapoznać się z koncepcjami urbanistycznymi całego okresu powojennego. Szlak to 13 „mebli miejskich” i 10 tablic informacyjnych zlokalizowanych w pobliżu najbardziej atrakcyjnych  - kulturowo i architektonicznie - miejsc w mieście

Szlak można zwiedzać pieszo lub na rowerze. Informacje o każdym obiekcie można znaleźć na tablicach informacyjnych, na tabliczkach przy "meblach miejskich" oraz w przewodniku przygotowanym przez Muzeum Miejskie w Tychach.

Stworzenie i oznakowanie szlaku miejskiego kosztowało 869 418 zł, z czego 739 005,3 zł to kwota dofinansowania ze środków unijnych. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Przeczytaj, co można zobaczyć na szlaku miejskim Tychy.

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy - prawdziwy powód do dumy. Zespół pod dyrekcją Marka Mosia odnosi spektakularne sukcesy w kraju i za granicą!  AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy powstała w lutym1998 r. dzięki wspólnej inicjatywie grupy absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Marka Mosia, wybitnego skrzypka, dyrygenta i kameralisty.

Nazwa orkiestry nawiązuje do greckiego słowa „aukso” - wzrastanie. Tym słowem scharakteryzować można kierunki zawodowej drogi muzyków kameralnej orkiestry, którzy cały czas doskonalą swój warsztat i podejmują co raz to nowe wyzwania.

Repertuar zespołu obejmuje utwory klasyczne, romantyczne i współczesne ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskie.

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy to zespół, który uznawany jest za jedną z wizytówek miasta Tychy, regionu, a niejednokrotnie bywał wizytówką polskiej kultury, koncertując w szeregu sal całej niemal Europy, także w Brazylii i Chinach, gdzie brał udział w obchodach Dni Kultury Polskiej.

Zdobywcy wielu nagród, między innymi Fryderyków, Marka Śląskie 2011 cały czas poszerzają swój repertuar, cieszą się coraz większym kręgiem wiernej publiczności i entuzjastów proponowanej sztuki. To jedna z najznakomitszych europejskich orkiestr , którą od początku istnienia cechuje indywidualizm i która w wyraźny sposób zaznacza swoją obecność w życiu kulturalnym Europy.  

Instytucje kulturalne w Tychach

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.