Kultura

4 lutego 2021, 15:27:52

To prawdziwy kulturalny eksperyment - w sklepowych witrynach Gemini Park Tychy, co tydzień pojawiać będą się tyscy artyści. Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie na Śląsku i jednocześnie sposób na wsparcie lokalnej kultury promujące działalność instytucji kultury.

OKno na kulturę w Gemini Park Tychy - widok na witrynę z wystawą MCK Tychy

W ostatnich miesiącach kultura nieustannie poszukuje nowych platform, dzięki którym może dotrzeć do odbiorców, promując lokalnych twórców.

- Takie poszukiwania prowadzi także Miejskie Centrum Kultury w Tychach, które większość swoich działań przeniosła do Internetu. Za jego pomocą staraliśmy się realizować spektakle, spotkania, koncerty, a nawet wystawy – mówi Małgorzata Król – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Równolegle z pracami nad nową witryną, wznowiony został cykl spotkań z twórcami, którzy mają wpływ na szeroko rozumianą kulturę w Tychach. Mowa tu o Mieście Całkiem Kulturalnym, którego celem jest przybliżenie sylwetek twórców czy promotorów kultury.

Kolejnym kokiem jest nawiązanie współpracy z Gemini Park. Dzięki niej, co tydzień, w jednej z największych witryn sklepowych tyskiej galerii pojawiać będą się różni artyści, prezentujący swoją twórczość. Wszystko to w ramach nietypowego projektu "Okno na kulturę".

- Projekt ten ma na celu promocję tyskiej działalności kulturalnej: ma nie tylko przybliżyć sylwetki artystów szerokiej publiczności (aktorów, plastyków, muzyków), ale także zapewnić kontakt widza z kulturą poprzez np. spektakle na żywo czy wystawy – dodaje Małgorzata Król. 

Zapewnia także tak ważny w czasie pandemii, bezpieczny dystans, gdyż przestrzeń działań kulturalnych oddzielona jest od klientów (publiczności) szybą.

Współpraca centrum handlowego z instytucją kultury rozpoczęła się bardzo naturalnie, bo projekt „Okno na kulturę” – wspiera wspólne cele.    

- Obok witryn naszych sklepów każdego dnia przechodzą tysiące osób, a sama witryna przy odrobinie twórczego wysiłku, pozwala na promocję projektów w znacznie ciekawszy sposób niż tradycyjne nośniki reklamowe. Dzięki temu klienci centrum handlowego stają się jednocześnie publicznością atrakcyjnych wydarzeń  - mówi Aleksandra Zawodzińska – Dyrektor ds. marketingu i PR - Gemini Park Tychy – Gemini Holding Sp.

I dodaje: - Ten projekt to też prawdziwy kulturalny eksperyment, który ma połączyć sztukę z przestrzenią komercyjną, tworząc artystom nietypową platformę do prezentacji twórczości i osiągnięć. Jesteśmy jednak przekonani, że właśnie dlatego ta formuła zaciekawi i zatrzyma, a co więcej, pozwoli dotrzeć do widowni, którą w inny sposób trudno byłoby pozyskać.

Pierwszą odsłonę "Okna na kulturę" odbyła się 29 stycznia. Od 18:00 do 21:00 w witrynie gościły aktorki związane z Fabryką Kultury, przedstawiając sceny oparte na pantomimie, osadzone w morskim świecie i ze sporą dawką humoru.    

- Sobotnie popołudnie spędziliśmy na „Wystawie Pereł”, która stanowiła muzyczny występ zespołu szantowego "Perły i Łotry" (współorganizator Portu Pieśni Pracy) jako zapowiedź wieczornych koncertów on Line   – dodaje dyrektor tyskiego MCK.

„Okno" jest stateczne od poniedziałku do czwartku, w piątki i soboty w godzinach popołudniowych prowadzone są animacje, spektakle, performance, koncerty.

W kolejnych tygodniach w witrynie zaprezentują się m.in. :

1.02.- 14.02  Bartosz Hadryś. Urodzony w 1977 roku w Tychach. W tym mieście także pracuje i tworzy. Uprawia malarstwo i rysunek. Przy tworzeniu abstrakcyjnych form w swoich autorskich pracach wykorzystuje technikę olejną, dającą duże możliwości operowania światłem i kolorem. Abstrakcje każdorazowo odsyłają i nawiązują do spójnego świata, stworzonego przez artystę, który to świat stał się motywem przewodnim i charakterystycznym jego twórczości. Opró cz   tych form pojawiają obrazy na pograniczu, w których Hadryś wrzuca człowiecze figury. Zawsze będące na krawędzi. Gdzieś na granicy. Figury jakby próbujące wejść do tego świata. Nieliczne, ale istotne dla zrozumienia jego twórczości są portrety. Pozorny spokój postaci, zakłóca odczuwalny mrok, cień niepokój, który dominuje dzieło. Artysta nigdy nie tytułuje obrazów aby nie ograniczać wyobraźni potencjalnego odbiorcy. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. 

15.02.-28.02 Agnieszka Pawełczyk – osobowość muzyczna, multiinstrumentalista, nauczyciel, a prywatnie mama 7-letniej córki. Jej domeną są dźwięki, które zgrabnie opakowuje w formy wizualne. Obok wystawy, zaplanowała spektakl będący na granicy sztuki performance i koncertu.

1.03. – 14.03. Wernisaż wystawy XXVIII Pleneru Malarskiego dla Malarzy Nieprofesjonalnych "Lato 2020”   oraz animacje prowadzone przez pracowników MCK.

15.03. -20.03 Wystawa z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa

25-27.03. Prezentacja Tyskiego Festiwalu Performance (+ performance Piotr Kumor)

W kwietniu planowana jest wystawa "Dziewczyny z osiedla" Justyna Biskup Naumienko.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.kultura.tychy.pl, która od stycznia zyskała nową szatę graficzną.

Nowe dowody osobiste – ważne terminy!

Nowe dowody osobiste – ważne terminy!

Od 2 sierpnia będą wydawane nowe wzory dowodu osobistego, zawierające m.in. odcisk palca. Zmienią się terminy ważności wydawanych dowodów w zależności od wieku osoby ubiegającej się o dokument, a elektroniczna możliwość złożenia wniosku będzie możliwa tylko dla małoletnich do 12. roku życia.

Kręcimy dla Tychów – ruszyła Rowerowa Stolica Polski!

Kręcimy dla Tychów – ruszyła Rowerowa Stolica Polski!

1 czerwca ruszyła ogólnopolska rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Akcja kręcenia kilometrów potrwa miesiąc do 30 czerwca. Zachęcamy tyszan do przyłączenia do tegorocznych zmagań i podjęcia rywalizacji w ramach grup rowerowych i kręcenia kilometrów na rzecz Tychów.

Zajęcia z Tai Chi dla uczestników programu „Aktywni60plus”

Zajęcia z Tai Chi dla uczestników programu „Aktywni60plus”

Zapraszamy od 11 czerwca na darmowe zajęcia z Tai Chi dla posiadaczy karty „Aktywni60plus”.

Odkomarzanie i odkleszczanie w Tychach

Odkomarzanie i odkleszczanie w Tychach

W czwartek, 10 czerwca br., w godzinach od 20:00 do 01:00, w parkach, w których zlokalizowane są zbiorniki wodne i place zabaw na terenie miasta Tychy, odbędzie się zabieg dezynsekcyjny przeciw komarom i kleszczom.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×