Warto zobaczyć

Tychy to dość młode miasto, prawa miejskie uzyskało w 1934 r. Mimo to potrafi zachwycić i sprawić niespodziankę swoimi niezwykłymi obiektami.

OD SOCREALIZMU DO POSTMODERNIZMU

Miasto było rozbudowywane po wojnie – tyskie osiedla projektowali znakomici architekci, wdrażając nowe rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne. Tychy warto zwiedzać jako podręcznikowy przykład rozwoju architektury powojennej.

Na miejskim szlaku Unikatowe NOWE Tychy „Od socrealizmu do postmodernizmu” można zapoznać się ze zmieniającymi się na przestrzeni lat powojennych koncepcjami architektonicznymi. Więcej o szlaku   na stronie umtychy.pl/szlakmiejski.

 

OSIEDLE A

Attyki, arkady, kolumnady, czyli tzw. historyzujące detale architektoniczne to cechy charakterystyczne dla osiedla A. Jego zabudowa to przykład architektonicznej myśli socrealistycznej dla klasy robotniczej – dziś klasa sama w sobie.

TYSKIE BROWARY KSIĄŻĘCE

Najsłynniejszy polski browar z 1629 r., skąd pochodzi kultowe już piwo Tyskie. Oprócz lini produkcyjnych złotego trunku, znajduje się tu muzeum piwowarstwa - Tyskie Browarium. Adres: Katowicka 9.

 

BROWAR OBYWATELSKI

Browar Obywatelski z 1895 r. to przepiękna industrialna architektura z końca XIX w. wpisana na Śląski Szlak Zabytków Techniki – dziś powstaje tam centrum biznesowo-rozrywkowo-kulturalne. Adres: ul. Browarowa 7.

KOŚCIÓŁ PW. ŚWIĘTEGO DUCHA

Niezwykła architektura sakralna nawiązująca wnętrzem do wczesnochrześcijańskiego namiotu z polichromiami mistrza Jerzego Nowosielskiego. Adres: ul. Myśliwska 43.

TYSKIE MOZAIKI

Tyskie mozaiki powstawały w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. głównie na elewacjach budynków użyteczności publicznej. Na tyskim mozaikowym szlaku znajdziemy dzieła Franciszka Wyleżucha, Stanisława Kluski, Janusza Włodarczyka, Leona Swadźby. Te barwne kompozycje ożywiają przestrzeń miejską i stanowią charakterystyczny element przestrzeni miejskiej Tychów.

WODNY PLAC ZABAW OW PAPROCANY

Tyski wodny plac zabaw zapewnia wyśmienitą rekreację wodną dla całej rodziny. Jest czynny latem, w okresie wakacj. Zabawa na placu to alternatywa dla kąpieli w Jeziorze Paprocańskim. Projektanci placu sprytnie wkomponowali obiekt w otoczenie - w projekcie uwzględniono położenie jeziora, rosnące drzewa, wzniesienia. Plac doskonale prezentuje się w architekturze miejskiej, przyciąga intensywnymi kolorami i różnorodnością natrysków – na terenie placu znajdują się fontanny, tęcza wodna i tryskające wodą kwiaty. Na placu wydzielono strefę dla najmłodszych dzieci z zabawkami łagodniej wyrzucającymi wodę. Wzór bezpiecznej dla dzieci posadzki w niecce został dopasowany do rozmieszczenia zabawek wodnych tworząc grafikę nawiązującą do kręgów na wodzie. Przy placu zamontowano dla opiekunów dzieci specjalne, odporne na wilgoć krzesełka wykonane z drewna egzotycznego. Nocą plac zabaw zamienia się w kolorową, podświetlaną fontannę, co dodatkowo zachęca mieszkańców do wieczornych spacerów na terenie Paprocan. W 2012 roku tyski plac został doceniony m.in. przez amerykański portal „Flavorwire”. Wodny plac został zaliczony do najbardziej niezwykłych placów zabaw świata, tuż obok 15 innych placów m.in. ze Szwecji, Japonii, Niemiec, Francji, Hiszpanii czy Chin. Można je zobaczyć tutaj. Adres: ul. Parkowa 17.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.