KOMUNIKACJA MIEJSKA

Od 1 stycznia 2019 r. organizatorem komunikacji miejskiej w Tychach i na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest Zarząd Transportu Metropolitalnego. 


Przewoźnicy w Tychach:

 Rozkład jazdy 

TRANSPORT KOLEJOWY

Główny dworzec kolejowy w Tychach znajduje się w dzielnicy Stare Tychy. Stąd pociągiem dojechać można m. in. do takich miast jak Warszawa, Gdynia, Kielce, Wiedeń, Łódź, Wisła, Częstochowa, Zwardoń, Białystok, Katowice czy Bielsko-Biała.

 Rozkład jazdy PKP

Rozkład jazdy Kolei Śląskich

Schodołaz na dworcu pomoże niepełnosprawnym

Dworzec PKP w Tychach przy ul. Gen. Andersa został wyposażony w urządzenie umożliwiające przemieszczanie się osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich pomiędzy halą dworca, a peronami.

Na jego zakup zdecydowały się władze miasta, gdyż właściciel peronów – PKP w najbliższym czasie nie planuje rozwiązania problemu przemieszczania się osób niepełnosprawnych w tym miejscu.

Schodołaz znajduje się w pomieszczeniach dworca, użytkowanych przez Straż Miejską i to właśnie tyscy strażnicy miejscy zostali przeszkoleni, by obsługiwać to urządzenie.

Strażnicy proszą o zgłaszanie potrzeby skorzystania z urządzenia jak najwcześniej – najlepiej telefonicznie: Straż Miejska – 32 776 39 86, MZBM (sekretariat) – 32 227 40 91 w 112 lub na pogotowie techniczne – 32 327 50 78.

Jeśli to możliwe to zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego dot. praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym, przynajmniej na 48 godzin, zanim taka pomoc będzie potrzebna. Wówczas o trasie przejazdu osoby niepełnosprawnej powiadamiana jest nie tylko (w tym przypadku) Straż Miejska w Tychach, ale i konduktorzy, zarządcy pozostałych stacji na jakich takie osoby wysiadają itp. – czyli wszyscy, którzy mogą pomóc osobie niepełnosprawnej w bezpiecznej podróży.

 

PODJEDŹ POD STACJĘ, ZAPARKUJ I PRZESIĄDŹ SIĘ NA POCIĄG!

Tychy są pierwszym miastem na Śląsku, które wprowadziło system "Park&Ride", czyli "Parkuj i Jedź". Pierwszy parking w ramach tego systemu, powstał w rejonie dworca PKP, drugi - podziemny - przy stacji przesiadkowej Szybkiej Kolei Regionalnej Tychy-Lodowisko. Każdy z nich może pomieścić około 350 samochodów.

Idea rozwiązania "Park&Ride" jest bardzo prosta. Kierowcy pozostawiają swoje auta na parkingu i przesiadają się do komunikacji kolejowej, by pociągiem kontynuować swoją podróż. Nie są to więc parkingi ogólnodostępne. W Polsce z podobnych parkingów korzystają m.in. mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Skierniewic i Siedlec.

Prócz kierowców z parkingów korzystać mogą również rowerzyści. Specjalnie dla nich powstała wyznaczona strefa dla jednośladów „Bike&Ride”, gdzie nie obowiązuje ruch samochodowy i rowerzyści mogą pozostawić swoje rowery za darmo.

PARKOWANIE KROK PO KROKU

TAM ...->

KROK 1 - Podjedź pod bramę wjazdową, która znajduje się na POZIOMIE 0.
KROK 2 - Zatrzymaj się przy dystrybutorze kart parkingowych i naciśnij przycisk.
KROK 3 - Pobierz kartę parkingową z dystrybutora. PAMIĘTAJ! Kartę należy zachować aż do wyjazdu z parkingu.
KROK 4 - Po pobraniu karty otworzy się szlaban. Od momentu przejechania bramy wjazdowej zaczyna naliczać się czas pobytu na parkingu. UWAGA! Jeżeli wypełniłeś wszystkie polecenia zgodnie z instrukcją, a szlaban pozostaje zamknięty wezwij obsługę parkingu naciskając przycisk na dystrybutorze.
KROK 5 - Zaparkuj swój pojazd na jednym z czterech poziomów. Dla ułatwienia możesz skorzystać z komunikatów wyświetlanych na tablicach cyfrowych. Jedna zamontowana jest tuż przy wjeździe i informuje o liczbie wolnych miejsc parkingowych na danym poziomie.
KROK 6 - Opuść parking i udaj się na dworzec.

... I Z POWROTEM <-

KROK 1 - Wracając na parking udaj się do automatu kasowego.
KROK 2 - Wprowadź kartę parkingową do automatu kasowego i wybierz odpowiednią opcję:

  • Pasażer z pomarańczową taryfą - w przypadku, gdy korzystałeś z transportu kolejowego na podstawie pomarańczowego bilet.
  • Pasażer transportu kolejowego - dla osób posiadających czytelny bilet kolejowy inny niż pomarańczowa taryfa potwierdzający korzystanie z transportu kolejowego.
  • Osoba towarzysząca pasażerowi - dla osób, które odwożą, lub odbierają pasażerów komunikacji kolejowej z dworca.

KROK 3 - Dokonaj opłaty w automacie kasowym zgodnie z wyświetlonym komunikatem (płatność gotówką lub kartą).
KROK 4 - Odbierz kartę parkingową z automatu kasowego. Od tego momentu masz 15 minut na opuszczenie parkingu.
KROK 5 - Podjedź do bramy wyjazdowej i zatrzymaj się przy dystrybutorze kart parkingowych.
KROK 6 - Włóż swoją kartę parkingową do dystrybutora. Po dokonaniu tej operacji powinien otworzyć się szlaban, co pozwoli wyjechać z parkingu. PAMIĘTAJ! Jeżeli przekroczyłeś 15-minutowy limit, jaki przysługuje na opuszczenie parkingu, karta nie zostanie przyjęta, a szlaban nie otworzy się. Należy wówczas ponownie udać się do automatu kasowego i uiścić dodatkową opłatę. Jeżeli wypełniłeś wszystkie polecenia zgodnie z instrukcją, a szlaban pozostaje zamknięty wezwij obsługę parkingu naciskając przycisk na dystrybutorze.

OPŁATY PARKINGOWEWięcej informacji na stronie www.mzuim.tychy.pl

 
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.