Komunikacja miejska w Tychach
KOMUNIKACJA MIEJSKA
Od 1 stycznia 2019 r. organizatorem komunikacji miejskiej w Tychach i na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest Zarząd Transportu Metropolitalnego.
Przewoźnicy w Tychach:
Rozkład jazdy
Transport kolejowy
TRANSPORT KOLEJOWY
Główny dworzec kolejowy w Tychach znajduje się w dzielnicy Stare Tychy. Stąd pociągiem dojechać można m. in. do takich miast jak Warszawa, Gdynia, Kielce, Wiedeń, Łódź, Wisła, Częstochowa, Zwardoń, Białystok, Katowice czy Bielsko-Biała. Rozkład jazdy PKP
Rozkład jazdy Kolei Śląskich
Schodołaz na dworcu pomoże niepełnosprawnym
Dworzec PKP w Tychach przy ul. Gen. Andersa został wyposażony w urządzenie umożliwiające przemieszczanie się osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich pomiędzy halą dworca, a peronami.
Na jego zakup zdecydowały się władze miasta, gdyż właściciel peronów – PKP w najbliższym czasie nie planuje rozwiązania problemu przemieszczania się osób niepełnosprawnych w tym miejscu.
Schodołaz znajduje się w pomieszczeniach dworca, użytkowanych przez Straż Miejską i to właśnie tyscy strażnicy miejscy zostali przeszkoleni, by obsługiwać to urządzenie.
Strażnicy proszą o zgłaszanie potrzeby skorzystania z urządzenia jak najwcześniej – najlepiej telefonicznie: Straż Miejska – 32 776 39 86, MZBM (sekretariat) – 32 227 40 91 w 112 lub na pogotowie techniczne – 32 327 50 78.
Jeśli to możliwe to zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego dot. praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym, przynajmniej na 48 godzin, zanim taka pomoc będzie potrzebna. Wówczas o trasie przejazdu osoby niepełnosprawnej powiadamiana jest nie tylko (w tym przypadku) Straż Miejska w Tychach, ale i konduktorzy, zarządcy pozostałych stacji na jakich takie osoby wysiadają itp. – czyli wszyscy, którzy mogą pomóc osobie niepełnosprawnej w bezpiecznej podróży.
Parkingi Park&Ride
PODJEDŹ POD STACJĘ, ZAPARKUJ I PRZESIĄDŹ SIĘ NA POCIĄG!
Tychy są pierwszym miastem na Śląsku, które wprowadziło system "Park&Ride", czyli "Parkuj i Jedź". Pierwszy parking w ramach tego systemu, powstał w rejonie dworca PKP, drugi - podziemny - przy stacji przesiadkowej Szybkiej Kolei Regionalnej Tychy-Lodowisko. Każdy z nich może pomieścić około 350 samochodów.
Idea rozwiązania "Park&Ride" jest bardzo prosta. Kierowcy pozostawiają swoje auta na parkingu i przesiadają się do komunikacji kolejowej, by pociągiem kontynuować swoją podróż. Nie są to więc parkingi ogólnodostępne. W Polsce z podobnych parkingów korzystają m.in. mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Skierniewic i Siedlec.
Prócz kierowców z parkingów korzystać mogą również rowerzyści. Specjalnie dla nich powstała wyznaczona strefa dla jednośladów „Bike&Ride”, gdzie nie obowiązuje ruch samochodowy i rowerzyści mogą pozostawić swoje rowery za darmo.
Park&Ride - instrukcja i cennik
PARKOWANIE KROK PO KROKU
TAM ...->
KROK 1 - Podjedź pod bramę wjazdową, która znajduje się na POZIOMIE 0.
KROK 2 - Zatrzymaj się przy dystrybutorze kart parkingowych i naciśnij przycisk.
KROK 3 - Pobierz kartę parkingową z dystrybutora. PAMIĘTAJ! Kartę należy zachować aż do wyjazdu z parkingu.
KROK 4 - Po pobraniu karty otworzy się szlaban. Od momentu przejechania bramy wjazdowej zaczyna naliczać się czas pobytu na parkingu. UWAGA! Jeżeli wypełniłeś wszystkie polecenia zgodnie z instrukcją, a szlaban pozostaje zamknięty wezwij obsługę parkingu naciskając przycisk na dystrybutorze.
KROK 5 - Zaparkuj swój pojazd na jednym z czterech poziomów. Dla ułatwienia możesz skorzystać z komunikatów wyświetlanych na tablicach cyfrowych. Jedna zamontowana jest tuż przy wjeździe i informuje o liczbie wolnych miejsc parkingowych na danym poziomie.
KROK 6 - Opuść parking i udaj się na dworzec.
... I Z POWROTEM <-
KROK 1 - Wracając na parking udaj się do automatu kasowego.
KROK 2 - Wprowadź kartę parkingową do automatu kasowego i wybierz odpowiednią opcję:
- Pasażer z pomarańczową taryfą - w przypadku, gdy korzystałeś z transportu kolejowego na podstawie pomarańczowego bilet.
- Pasażer transportu kolejowego - dla osób posiadających czytelny bilet kolejowy inny niż pomarańczowa taryfa potwierdzający korzystanie z transportu kolejowego.
- Osoba towarzysząca pasażerowi - dla osób, które odwożą, lub odbierają pasażerów komunikacji kolejowej z dworca.
KROK 3 - Dokonaj opłaty w automacie kasowym zgodnie z wyświetlonym komunikatem (płatność gotówką lub kartą).
KROK 4 - Odbierz kartę parkingową z automatu kasowego. Od tego momentu masz 15 minut na opuszczenie parkingu.
KROK 5 - Podjedź do bramy wyjazdowej i zatrzymaj się przy dystrybutorze kart parkingowych.
KROK 6 - Włóż swoją kartę parkingową do dystrybutora. Po dokonaniu tej operacji powinien otworzyć się szlaban, co pozwoli wyjechać z parkingu. PAMIĘTAJ! Jeżeli przekroczyłeś 15-minutowy limit, jaki przysługuje na opuszczenie parkingu, karta nie zostanie przyjęta, a szlaban nie otworzy się. Należy wówczas ponownie udać się do automatu kasowego i uiścić dodatkową opłatę. Jeżeli wypełniłeś wszystkie polecenia zgodnie z instrukcją, a szlaban pozostaje zamknięty wezwij obsługę parkingu naciskając przycisk na dystrybutorze.
OPŁATY PARKINGOWE
Więcej informacji na stronie www.mzuim.tychy.pl