Komunikacja

1 stycznia 2019, 0:0:0

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Autobus Autor: Michał Janusiński

Od 1 stycznia 2019 r. organizatorem komunikacji miejskiej w Tychach i na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest Zarząd Transportu Metropolitalnego. 


Przewoźnicy w Tychach:

 Rozkład jazdy 

16 lipca 2015, 10:31:0

TRANSPORT KOLEJOWY

Peron w Tychach Autor: Jerzy Pajor

Główny dworzec kolejowy w Tychach znajduje się w dzielnicy Stare Tychy. Stąd pociągiem dojechać można m. in. do takich miast jak Warszawa, Gdynia, Kielce, Wiedeń, Łódź, Wisła, Częstochowa, Zwardoń, Białystok, Katowice czy Bielsko-Biała.

 Rozkład jazdy PKP

Rozkład jazdy Kolei Śląskich

16 lipca 2015, 11:45:32

PODJEDŹ POD STACJĘ, ZAPARKUJ I PRZESIĄDŹ SIĘ NA POCIĄG!

Tychy są pierwszym miastem na Śląsku, które wprowadziło system "Park&Ride", czyli "Parkuj i Jedź". Pierwszy parking w ramach tego systemu, powstał w rejonie dworca PKP, drugi - podziemny - przy stacji przesiadkowej Szybkiej Kolei Regionalnej Tychy-Lodowisko. Każdy z nich może pomieścić około 350 samochodów.

Idea rozwiązania "Park&Ride" jest bardzo prosta. Kierowcy pozostawiają swoje auta na parkingu i przesiadają się do komunikacji kolejowej, by pociągiem kontynuować swoją podróż. Nie są to więc parkingi ogólnodostępne. W Polsce z podobnych parkingów korzystają m.in. mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Skierniewic i Siedlec.

Prócz kierowców z parkingów korzystać mogą również rowerzyści. Specjalnie dla nich powstała wyznaczona strefa dla jednośladów „Bike&Ride”, gdzie nie obowiązuje ruch samochodowy i rowerzyści mogą pozostawić swoje rowery za darmo.

Zobacz galerię Park&Ride w Tychach

16 lipca 2015, 12:57:39
PARKOWANIE KROK PO KROKU

TAM ...->

KROK 1 - Podjedź pod bramę wjazdową, która znajduje się na POZIOMIE 0.
KROK 2 - Zatrzymaj się przy dystrybutorze kart parkingowych i naciśnij przycisk.
KROK 3 - Pobierz kartę parkingową z dystrybutora. PAMIĘTAJ! Kartę należy zachować aż do wyjazdu z parkingu.
KROK 4 - Po pobraniu karty otworzy się szlaban. Od momentu przejechania bramy wjazdowej zaczyna naliczać się czas pobytu na parkingu. UWAGA! Jeżeli wypełniłeś wszystkie polecenia zgodnie z instrukcją, a szlaban pozostaje zamknięty wezwij obsługę parkingu naciskając przycisk na dystrybutorze.
KROK 5 - Zaparkuj swój pojazd na jednym z czterech poziomów. Dla ułatwienia możesz skorzystać z komunikatów wyświetlanych na tablicach cyfrowych. Jedna zamontowana jest tuż przy wjeździe i informuje o liczbie wolnych miejsc parkingowych na danym poziomie.
KROK 6 - Opuść parking i udaj się na dworzec.

... I Z POWROTEM <-

KROK 1 - Wracając na parking udaj się do automatu kasowego.
KROK 2 - Wprowadź kartę parkingową do automatu kasowego i wybierz odpowiednią opcję:

  • Pasażer z pomarańczową taryfą - w przypadku, gdy korzystałeś z transportu kolejowego na podstawie pomarańczowego bilet.
  • Pasażer transportu kolejowego - dla osób posiadających czytelny bilet kolejowy inny niż pomarańczowa taryfa potwierdzający korzystanie z transportu kolejowego.
  • Osoba towarzysząca pasażerowi - dla osób, które odwożą, lub odbierają pasażerów komunikacji kolejowej z dworca.
KROK 3 - Dokonaj opłaty w automacie kasowym zgodnie z wyświetlonym komunikatem (płatność gotówką lub kartą).
KROK 4 - Odbierz kartę parkingową z automatu kasowego. Od tego momentu masz 15 minut na opuszczenie parkingu.
KROK 5 - Podjedź do bramy wyjazdowej i zatrzymaj się przy dystrybutorze kart parkingowych.
KROK 6 - Włóż swoją kartę parkingową do dystrybutora. Po dokonaniu tej operacji powinien otworzyć się szlaban, co pozwoli wyjechać z parkingu. PAMIĘTAJ! Jeżeli przekroczyłeś 15-minutowy limit, jaki przysługuje na opuszczenie parkingu, karta nie zostanie przyjęta, a szlaban nie otworzy się. Należy wówczas ponownie udać się do automatu kasowego i uiścić dodatkową opłatę. Jeżeli wypełniłeś wszystkie polecenia zgodnie z instrukcją, a szlaban pozostaje zamknięty wezwij obsługę parkingu naciskając przycisk na dystrybutorze.

OPŁATY PARKINGOWEWięcej informacji na stronie www.mzuim.tychy.pl

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×