KOMUNIKACJA MIEJSKA

Od 1 stycznia 2019 r. organizatorem komunikacji miejskiej w Tychach i na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest Zarząd Transportu Metropolitalnego. 


Przewoźnicy w Tychach:

 Rozkład jazdy 

TRANSPORT KOLEJOWY

Główny dworzec kolejowy w Tychach znajduje się w dzielnicy Stare Tychy. Stąd pociągiem dojechać można m. in. do takich miast jak Warszawa, Gdynia, Kielce, Wiedeń, Łódź, Wisła, Częstochowa, Zwardoń, Białystok, Katowice czy Bielsko-Biała.

 Rozkład jazdy PKP

Rozkład jazdy Kolei Śląskich

Schodołaz na dworcu pomoże niepełnosprawnym

Dworzec PKP w Tychach przy ul. Gen. Andersa został wyposażony w urządzenie umożliwiające przemieszczanie się osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich pomiędzy halą dworca, a peronami.

Na jego zakup zdecydowały się władze miasta, gdyż właściciel peronów – PKP w najbliższym czasie nie planuje rozwiązania problemu przemieszczania się osób niepełnosprawnych w tym miejscu.

Schodołaz znajduje się w pomieszczeniach dworca, użytkowanych przez Straż Miejską i to właśnie tyscy strażnicy miejscy zostali przeszkoleni, by obsługiwać to urządzenie.

Strażnicy proszą o zgłaszanie potrzeby skorzystania z urządzenia jak najwcześniej – najlepiej telefonicznie: Straż Miejska – 32 776 39 86, MZBM (sekretariat) – 32 227 40 91 w 112 lub na pogotowie techniczne – 32 327 50 78.

Jeśli to możliwe to zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego dot. praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym, przynajmniej na 48 godzin, zanim taka pomoc będzie potrzebna. Wówczas o trasie przejazdu osoby niepełnosprawnej powiadamiana jest nie tylko (w tym przypadku) Straż Miejska w Tychach, ale i konduktorzy, zarządcy pozostałych stacji na jakich takie osoby wysiadają itp. – czyli wszyscy, którzy mogą pomóc osobie niepełnosprawnej w bezpiecznej podróży.

 

PODJEDŹ POD STACJĘ, ZAPARKUJ I PRZESIĄDŹ SIĘ NA POCIĄG!

Tychy są pierwszym miastem na Śląsku, które wprowadziło system "Park&Ride", czyli "Parkuj i Jedź". Pierwszy parking w ramach tego systemu, powstał w rejonie dworca PKP, drugi - podziemny - przy stacji przesiadkowej Szybkiej Kolei Regionalnej Tychy-Lodowisko. Każdy z nich może pomieścić około 350 samochodów.

Idea rozwiązania "Park&Ride" jest bardzo prosta. Kierowcy pozostawiają swoje auta na parkingu i przesiadają się do komunikacji kolejowej, by pociągiem kontynuować swoją podróż. Nie są to więc parkingi ogólnodostępne. W Polsce z podobnych parkingów korzystają m.in. mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Skierniewic i Siedlec.

Prócz kierowców z parkingów korzystać mogą również rowerzyści. Specjalnie dla nich powstała wyznaczona strefa dla jednośladów „Bike&Ride”, gdzie nie obowiązuje ruch samochodowy i rowerzyści mogą pozostawić swoje rowery za darmo.

Obowiązujące taryfy

Na parkingach (przy Dworcu PKP oraz przy Lodowisku) kierowcy zapłacą za pierwszych 12 godzin parkowania 2 zł. W obu przypadkach każde kolejne rozpoczęte 12 godzin to opłata w wysokości 10zł.

Pozostałe elementy cennika, w tym abonamenty, nie uległy zmianie. Obowiązujące ceny za bilety długoterminowe tj. miesięczne (200 zł ) oraz kwartalne (500 zł), zostały ustalone w oparciu o średnie stawki, jakie obowiązują na podobnych obiektach w innych miastach.

Pomyślano także o osobach, które odprowadzają lub odbierają pasażerów pociągu. Dla nich postój przez pierwszych 30 minut jest za darmo.

OPŁATY PARKINGOWE


Wjazd i wyjazd

Kierowcy wjeżdżający na parkingi nie pobierają kart z dystrybutora i nie oddają jej przy wyjeździe. Proces ten obywa się automatycznie. By opuścić parking należy udać się do automatu kasowego. Tam trzeba wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Wówczas na ekranie wyświetlą się opcje płatności. 

Karty nie zniknęły jednak całkowicie. Będą pomocne w awaryjnych przypadkach. Nowy system opiera się na sczytywaniu numerów rejestracyjnych pojazdu, co oznacza, że może nie zadziałać, gdy tablice te będą nieczytelne lub zabrudzone. Wówczas awaryjnie będzie można skorzystać z opcji poboru karty.

  • Pełny regulamin określający zasady korzystania z parkingu wielopoziomowego można znaleźć tutaj.
  • Obowiązujący cennik parkingu wielopoziomowego oraz treść zarządzenia dostępne są tutaj.

Centrum Przesiadkowe przy szpitalu MEGREZ

Miejsca parkingowe dostępne są wyłącznie dla pojazdów samochodowych o masie nieprzekraczającej 3,5 tony (w przypadku pojazdów elektrycznych 4,25 tony) i długości pojazdu do 5 m oraz motocykli jak również dla rowerów, gdzie strefa dla rowerzystów stanowi odrębną część budynku.

Obiekt funkcjonuje w oparciu o system Park&Ride, z którego korzystać mogą tylko Ci kierowcy, którzy planują dalszą podróż komunikacją zbiorową. Osoba korzystająca z parkingu powinna posiadać bilet upoważniający do przejazdu środkami komunikacji zbiorowej lub potwierdzenie jego zakupu, bądź w szczególnych przypadkach inne uprawnienie do korzystania z komunikacji zbiorowej.

Jednorazowy postój pojazdu na Parkingu nie może przekroczyć 12 godzin od momentu wjazdu na Parking do momentu jego opuszczenia (decyduje data i godzina wjazdu widniejąca na wydruku dowodu wjazdu oraz data i godzina wyjazdu danego pojazdu).

Za korzystanie z parkingu zgodnie z przeznaczeniem, nie będą pobierane żadne opłaty.

W przypadku złamania postanowień Regulaminu Centrum Przesiadkowego, w tym:
- stwierdzenia korzystania z Parkingu przez osobę nie posiadającą biletu upoważniającego do przejazdu środkami komunikacji zbiorowej lub potwierdzenia jego zakupu, bądź w szczególnych przypadkach innego uprawnienia do korzystania z komunikacji zbiorowej;
- zgubienia lub zniszczenia jednorazowego dowodu wjazdu na Parking;
- korzystania z miejsca postojowego po upływie 12 - tej godziny od pozostawienia pojazdu na Parkingu;
- korzystania z miejsca postojowego przez pojazd nieuprawniony do korzystania z Parkingu;
kierowca   zobowiązany będzie do pokrycia kosztów związanych z usunięciem pojazdu z Parkingu oraz jego zabezpieczeniem i przechowaniem do czasu odbioru pojazdu przez użytkownika.

Aby skorzystać z parkingu należy: Przy wjeździe na parking podjechać pod szlaban wjazdowy i z terminala pobrać jednorazowy wydruk dowodu wjazdu, który następnie należy umieścić w pojeździe w widocznym miejscu, pozwalającym na odczytanie jego treści, w tym daty i godziny wjazdu. Przy wyjeździe z parkingu podjechać pod szlaban wyjazdowy i na terminalu wyjazdowym nacisnąć przycisk otwierający szlaban.

Na parkingu znajduje się 117 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, 57 zlokalizowanych w poziomie parteru i 60 miejsc postojowych w poziomie +1, w tym 5 miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Ponadto w północno-wschodniej i zachodniej części parkingu, przygotowano 48 miejsc postojowych dla rowerów oraz 22 miejsca dla motocykli.

W ramach projektu zamontowano monitoring. Dodatkowo w strefie wjazdu znajduje się pomieszczenie dozoru, umożliwiające kontrolę wjeżdżających i wyjeżdzających samochodów. Korzystanie z nowoczesnej infrastruktury Centrum Przesiadkowego zapewni podróżującym komfort podróżowania, usprawni i przyśpieszy przesiadanie się osobom zmieniającym środek transportu, jak również spowoduje efektywniejsze wykorzystanie komunikacji miejskiej w Tychach.

  • Pełny regulamin określający zasady korzystania z Centrum Przesiadkowego można znaleźć    tutaj

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.