Miasto

30 grudnia 2020, 13:45:0

Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny MEGREZ został szpitalem jednoimiennym, odwołano niemal wszystkie imprezy w mieście, powstało Tyskie Centrum Wolontariatu, realizowano wiele akcji i zbiórek dla potrzebujących wsparcia i pomocy.

2020 rok to WYDARZENIA, m.in. debata o 30–leciu samorządności, INWESTYCJE, m.in. zakończenie budowy przystani kajakowej na Paprocanach, przebudowy ulicy Oświęcimskiej, rozpoczęcie projektu ITS czy modernizacji oświetlenia w mieście, NOWE ŚRODKI POZYSKANE Z UE m.in. na budowę parkingu Park&Ride u zbiegu ulicy Wyszyńskiego oraz wiele innych PROJEKTÓW, m.in. uruchomienie „Srebrnej linii dla seniorów”, realizacja kampanii informacyjno-edukacyjnej dot. segregacji odpadów pn. „SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo” czy odsłonięcie muralu Zofii Nałkowskiej.

Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem mijającego roku. 

 • Już w styczniu w Tychach pojawiły się pierwsze "Bociany"czyli nowe, zasilane gazem autobusy. PKM Tychy zakupiło za 24 mln zł 20 autobusów klasy MAXI z Sanockiej Fabryki Autobusów AUTOSAN, której symbolem jest właśnie bocian. Zakup autobusów współfinansowany był ze środków unijnych w ramach dużego projektu, który obejmował nie tylko wymianę taboru PKM Tychy, ale także modernizację zajezdni.

 • Tychy mają nowy zabytek - to kościół pod wezwaniem Ducha Świętego, który właśnie w styczniu wpisano do rejestru zabytków województwa śląskiego. Kościół został objęty ochroną wraz z dzwonnicą i otoczeniem.

 • Szpital Megrez otrzymał 11 mln zł na termomodernizację. Dziewięć to dotacja z Unii Europejskiej, pozostałe środki wyasygnowano z budżetu miasta. W ramach prac, które zakończą się w 2022, przewidziano m.in.:  docieplenie ścian i dachu, wymianę okien i drzwi, montaż instalacji OZE.

 • Po raz 18. w Tychach odbyła się impreza "Hokej z Gwiazdami ". Na Stadionie Zimowym, poza meczem Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich z drużyną TVN24 i Przyjaciele, odbyła się II edycja Pucharu WOŚP w ice cross. Dochód z imprezy, jak zawsze, trafił na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 • Podpisana została umowa o partnerstwie między miastem Tychy, a niemieckim miastem Oberhausen. W ramach współpracy przewidziano realizację wspólnych inicjatyw w zakresie kultury, oświaty, sportu oraz gospodarki. Oberhausen to miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna - Westfalia, w Zagłębiu Rurhy.

 • Oddano do użytku pierwsze przejście podziemne pod ul. Oświęcimską. Tunel powstał w ramach modernizacji drogi krajowej nr 44. Wybudowano w nim chodnik z kostki brukowej, a także wyznaczono dwukierunkową ścieżkę przeznaczoną dla rowerzystów.

 • Brak gotówki w portfelu nie jest już przeszkodą w korzystaniu z komunikacji miejskiej . Od lutego, za bilety w tyskich autobusach i trolejbusach, można płacić zbliżeniową kartą płatniczą.

 • Rozpoczęła się realizacja V etapu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Dwuletni etap programu zakończy się w 2021 roku. Dzięki realizacji projektu mieszkańcy otrzymają dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków.

 • W Polsce ogłoszono stan epidemii: Urząd Miasta i pozostałe instytucje publiczne zaczęły funkcjonować na specjalnych zasadach, wprowadzano limity pasażerów w komunikacji publicznej i sklepach, podjęto decyzję o zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach i na uczelniach, wielu przedsiębiorców otrzymało zakaz prowadzenia działalności.

 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez stał się szpitalem jednoimiennym , czyli przeznaczonym dla osób chorych na COVID-19. W marcu Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, by 19 placówek medycznych na terenie kraju przekształcić w szpitale zakaźne, w tym szpital w Tychach.

 • Tyszanie jak zawsze pomogli! Na mieszkańców Tychów i tyskich przedsiębiorców zawsze można liczyć. I tym razem oferowano wszelkiego rodzaju pomoc: finansową, rzeczową, żywieniową, a nawet zgłaszano gotowość do pracy w szpitalu. Organizowano m.in. zbiórki środków ochronnych. Głównymi adresatami pomocy były tyskie placówki zdrowia: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez oraz Szpital Miejski.

 • Przygotowano pakiet wsparcia dla przedsiębiorców. Prezydent Miasta udzielił m.in. całkowitych zwolnień z opłat czynszowych i dzierżawy przedsiębiorcom, wynajmującym lokale gminne, którzy mieli zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

 • Otwarto dla mieszkańców drugie przejście podziemne, jakie powstało w ramach modernizacji ul. Oświęcimskiej, czyli drogi krajowej nr 44. Podziemny tunel połączył ulice: Główną i Kościelną. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, poprawić płynność ruchu i do minimum ograniczyć ryzyko wypadków na ruchliwej trasie.

 • Tyska kultura w czasie pandemii z sukcesem przeniosła się do sieci. Profile tyskich instytucji kultury w mediach społecznościowych, tak jak i strona internetowa kultura.tychy.pl zaczęły tętnić życiem i stale cieszą się dużym zainteresowaniem tyszan. Ze swoją ciekawą ofertą do sieci przeniosły się m.in. instytucje takie jak: Teatr Mały, Miejskie Centrum Kultury, Muzeum Miejskie, Miejska Biblioteka Publiczna, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Młodzieżowe Domy Kultury.

 • W związku ze stanem pandemii odbyła się pierwsza w historii tyskiego samorządu zdalna sesja Rady Miasta Tychy.

 • 180 uczniów tyskich szkół otrzymało tablety, umożliwiające uczestniczenie w lekcjach prowadzonych online. Sprzęt zakupiono w ramach grantu pozyskanego przez Miasto z Ministerstwa Cyfryzacji.

 • Marina nad Jeziorem Paprocańskim została oddana do użytku. Jeden z najładniejszych tego typu obiektów w kraju, wybudowano dla sekcji kajakarskiej Miejskiego Ośrodka Sportów Młodzieżowych. W ramach miejskiej inwestycji powstały także pomosty dla spacerowiczów, przestrzeń do wodowania oraz trybuny dla kibiców.

 • Na osiedlu Z-1 zakończyły się prace przy budowie boiska do futbolu amerykańskiego. Boisko powstało obok kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego, a korzystać z niego mogą nie tylko zawodnicy Tychy Falcons, ale także młodzi piłkarze i mieszkańcy osiedla.

 • Zapadła decyzja o odwołaniu prestiżowej imprezy artystycznej - Śląskiej Jesieni Gitarowej oraz Święta Miasta. Możliwość artystycznych doznań oraz świetnej zabawy pokrzyżowała epidemia.

 • Tychy dołączyły do pilotażowego programu Europejskiej Sieci Samorządów Przyjaznych Rodzinie. To inicjatywa, która ma na celu rozwój i poprawę polityki rodzinnej w Europie.

 • Zakończyła się modernizacja ul. Oświęcimskiej, czyli drogi krajowej nr 44. To największa w ostatnich latach drogowa inwestycja w Tychach i jedna z większych w województwie śląskim. W sumie zmodernizowano 2,5 kilometrowy odcinek drogi. Wybudowano nowy bezkolizyjny węzeł, rozdzielający ruch tranzytowy od lokalnego i łączący DK44 z ulicami: Mysłowicką, Kościelną i Główną. Wartość całego przedsięwzięcia wyniosła ok. 132 mln zł, z czego aż 85 proc. wydatków stanowiło dofinansowanie z UE.

 • Tychy uznano za najbardziej gospodarne miasto na prawach powiatu w Polsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego. Ranking został opracowany przez ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie po raz trzeci. W grupie 66 miast na prawach powiatu w 2019 roku najlepsze wyniki uzyskały Tychy, przed Warszawą i Sopotem.

 • Na stronie master.tychy.pl oraz w aplikacji EcoHarmonogram uruchomiono wyszukiwarkę odpadów, która podpowiada mieszkańcom jak prawidłowo segregować. Dzięki temu udogodnieniu, wszyscy mieszkańcy w przystępny sposób mogą sprawdzić, jak odpowiednio posegregować odpady oraz gdzie oddać np. pozostałości po remoncie. Wyszukiwarka jest również dostępna na stronie: umtychy.pl/odpady.

 • W Sali Koncertowej w Mediatece odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego Marcina Zasady i Marcina Nowaka o Stanisławie Niemczyku. To pierwszy film, poświęcony temu wybitnemu tyszaninowi, wielkiej postaci polskiej i śląskiej architektury. Producentem filmu jest Muzeum Miejskie w Tychach.

 • W Mediatece świętowano 30-lecie samorządności w Polsce. W debacie zorganizowanej z tej okazji przez Urząd Miasta, wzięli udział senatorowie, posłowie i samorządowcy z całego kraju. Uczestnicy razem z gospodarzem debaty, prezydentem Andrzejem Dziubą, podsumowali trzy minione dekady oraz zastanawiali się nad przyszłością samorządu w Polsce.

 • Urząd Miasta podpisał umowę na dofinansowanie projektu „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach”. Na realizację projektu miasto pozyskało przeszło 20 mln zł dotacji, za które mieszkańcy będą mogli w swoich domach zainstalować m. in.: kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na biomasę czy instalacje fotowoltaiczne.

 • Na tyskich drogach pojawiły się elektrobusy zasilane wyłącznie z baterii trakcyjnych. Te nowoczesne pojazdy nie muszą korzystać z tzw. szelek, mogą za to swobodnie poruszać się po różnych częściach miasta. Autobusy elektryczne Solaris Urbino 12 zakupiły Tyskie Linie Trolejbusowe. Ładowanie baterii elektrobusów do 50 proc. ich pojemności trwa 10-20 minut, co umożliwia przejechanie kilkudziesięciu kilometrów.

 • Tychy z wynikiem 5112,73 zł dochodu na mieszkańca znalazły się w czołówce najbogatszych samorządów w Polsce. Wśród miast na prawach powiatu zajęły 12. miejsce. Zwycięzcą w tej kategorii okazał się Sopot.

 • Ruszyły prace w ramach Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem (w skrócie ITS). To jedna ze sztandarowych inwestycji, jaka prowadzona jest obecnie w Tychach. Po zakończeniu przedsięwzięcia system będzie działał w oparciu o ogromną ilość danych pozyskiwanych z szeregu czujników i urządzeń zainstalowanych w ciągach komunikacyjnych. Projekt znacząco usprawni komunikację w mieście, poprawi bezpieczeństwo, a także stworzy możliwość bezpośredniego sterowania ruchem. ITS to nie tylko nowoczesne rozwiązania z dziedziny teleinformatycznej, ale także przebudowa blisko 40 skrzyżowań w mieście.

 • Powstało Centrum Wolontariatu. To wspólnie przedsięwzięcie Urzędu Miasta Tychy i Fundacji Internationaler Bund Polska. W ofercie Centrum znalazły się m.in.: warsztaty, spotkania, doradztwo, szeroki wachlarz wsparcia dla NGO- sów i instytucji z zakresu współpracy z wolontariuszami oraz baza wolontariuszy chętnych do działania.

 • Miasto Tychy otrzymało Certyfikat Samorządu Przyjaznego Rodzinie. Certyfikat przyznano m.in. za realizację wielu inicjatyw i projektów, wychodzącym naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rodzin, takich jak: dopłaty do miejsc w żłobkach, czy program 3+ Liczna Rodzina.

 • Wprowadzono możliwość płacenia za parking kartą. Do tej pory, kierowcy korzystający ze stref płatnego parkowania w Tychach, mogli za parkowanie płacić jedynie bilonem, kartą ŚKUP lub poprzez aplikację mobilną.

 • Miasto Tychy pozyskało 11,5 mln zł dofinansowania na budowę dwupoziomowego parkingu typu Park&Ride u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Edukacji (obok Szpitala Wojewódzkiego). Nowy parking przewidziany jest na 117 samochodów osobowych, 48 rowerów i 22 motocykli. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, prace nad realizacją inwestycji rozpoczną się w pierwszej połowie 2021 roku. 

 • Po raz pierwszy tyszanie wzięli udział w rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Jeszcze tym razem Tychy nie zdobyły zaszczytnego tytułu, ale mieszkańcy, którzy przejechali największą liczbę kilometrów, mogli liczyć na atrakcyjne nagrody.

 • Miejski Zarząd Ulic i Mostów podpisał umowę na przebudowę dziewięciu ścieżek rowerowych w mieście. Nowe ścieżki będą kosztowały około 3 mln zł. Na ten cel Urząd Miasta pozyskał dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

 • Wystartował projekt pn. „SREBRNA LINIA”. Dzięki temu przedsięwzięciu tyscy seniorzy mogą uzyskać bezpłatną pomoc telefoniczną pod numerem 793-516-516 od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17. Na Srebrnej Linii dyżurują specjaliści, m.in.: psychologowie, informatycy, czy osoby zorientowane w bieżących wydarzeniach miejskich.

 • Odsłonięto malarsko-ceramiczny mural, przedstawiający Zofię Nałkowską. Ten nietypowy projekt autorstwa duetu Czary-Mury, zdobi jedną ze ścian budynku, zlokalizowanego przy ulicy imienia pisarki. Tyski mural powstał w ramach Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy.

 • Rozpoczęto gruntowny remont Domu Dziennego Pobytu „Wrzos”. Na co dzień opiekę znajduje tu ponad 50 tyskich seniorów w wieku 62 - 96 lat. W budynku m.in.: wymieniane są instalacje, docieplane ściany i stropy. Dzięki temu zmieni się nie tylko wygląd „Wrzosu”, ale także znacznie zmniejszą się koszty utrzymania obiektu.

 • W parku bł. Karoliny Kózkówny - przy tężni - zamontowano trzy ławki o ponad 10 metrowej długości. Na każdej z nich może usiąść jednocześnie nawet 40 osób. Ławki mają kształt łuku i zostały trzykrotnie zaimpregnowane, żeby służyć mieszkańcom przez wiele lat.

 • Powołano Oficera Pieszego. Został nim Michał Lorbiecki, który pełni tę funkcję społecznie, nie pobierając za to żadnego wynagrodzenia. Do jego zadań należy m.in.: opiniowanie rozwiązań projektowych czy ocena dokumentacji mającej wpływ na rozwój ruchu pieszego oraz przestrzeni publicznych. Z pełnomocnikiem ds. pieszych można się kontaktować mailowo: michal.lorbiecki@umtychy.pl.

 • Przekazano tyszanom klucze do mieszkań w nowym bloku Tyskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. de Gaulle’a. Czterokondygnacyjny budynek mieści 6 mieszkań dwupokojowych, 13 trzypokojowych oraz 3 mieszkania czteropokojowe. W sumie zamieszkają w nich 23 rodziny. Po zrealizowaniu tej inwestycji liczba mieszkań wybudowanych przez tyski TTBS wynosi ponad 600.

 • Oddano do użytku nowy pumptrack w Parku Suble. Pętla nowego pumptracka ma 100 metrów długości i przeszkody o wysokości od 30 do 70 centymetrów. Asfaltowa nawierzchnia i zmieniona konstrukcja pozwalają na nowe ewolucje, szybszą jazdę i skoki.

 • Festiwal Auksodrone odbył się w tym roku bez udziału publiczności. Tegoroczne koncerty zrealizowano w trzech seriach: PENDERECKI 2.0, JAZZ+ oraz OPERA NOVA. Wszystkie festiwalowe koncerty zostały zarejestrowane przez Program 2 Polskiego Radia i wyemitowane zarówno na antenie Dwójki, jak i udostępnione nieodpłatnie w streamingu video na Facebooku.

 • W mieście pojawiły się billboardy i city lighty, zachęcające mieszkańców do segregowania odpadów. To część kampanii informacyjno-edukacyjnej pn. "SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo", prowadzonej w mieście od lutego tego roku. W ramach kampanii m.in.: uruchomiono wyszukiwark ę odpadów, publikowano co tydzień artykuły w Twoich Tychach, stworzono podstronę umtychy.pl/odpady.

 • Przedstawiciele Zarządu Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo odebrali symboliczne klucze do budynku przy ul. Miodowej 21 w Tychach. Dzięki wsparciu Miasta Tychy, Fundacja stała się właścicielem budynku w Jaroszowicach, tzw. „dworku”. Po gruntownym remoncie obiekt zamieni się w pełen kolorów i miłości, czwarty w Polsce, Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny. Warto podkreślić, że decyzję o przekazaniu budynku tyscy radni podjęli przez aklamację.

 • Ruszył kolejny projekt, dotyczący modernizacji oświetlenia w mieście. Nowe słupy oświetleniowe i ponad 2300 nowych, energooszczędnych opraw ledowych zostanie zamontowanych na osiedlach A, B, E, F, N, O, U i T i na Starych Tychach. Zastąpią stare, zniszczone oprawy i betonowe latarnie.

 • Jak co roku, uruchomiono trzy sezonowe lodowiska w ich stałych lokalizacjach, tj. przy ul. Brzozowej, na placu pod „Żyrafą” i Paprocanach. Warto dodać, że ślizgać można się także na Stadionie Zimowym. Terminy ślizgawek można sprawdzić na stronie mosir.tychy.pl.

 • Ze względów bezpieczeństwa odwołano jedną z najpiękniejszych miejskich imprez: Jarmark Bożonarodzeniowy. W zamian przygotowano dla mieszkańców wiele ciekawych atrakcji. Odbyły się m.in.: warsztaty rękodzieła i ozdób, magiczne spektakle dla najmłodszych online, a nawet - zdalne spotkanie z Świętym Mikołajem. Przygotowano także świąteczny kiermasz na Tyskich Halach Targowych, a na stronie Urzędu Miasta i aplikacji Treespot Tychy – przewodnik Miejski, uruchomiono Świąteczną Bazę Rzemieślników. Z kolei w przedświąteczny weekend - miały miejsce niezwykłe pokazy świątecznych animacji, czyli mappingu.

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami, które mogą wystąpić na terenie Tychów 5 maja od godziny 14.00 do 21.00.

Rusza masowy punkt szczepień na Hali Sportowej

Rusza masowy punkt szczepień na Hali Sportowej

W piątek 7 maja rusza masowy punkt szczepień przeciw COVID-19 na Hali Sportowej przy al. Piłsudskiego 20. To drugi - obok Stadionu Miejskiego - miejski punkt szczepień w Tychach. Dziennie w każdym z punktów będzie mogło się zaszczepić 500 chętnych tyszanek i tyszan.

Fontanna w Parku Niedźwiadków już działa

Fontanna w Parku Niedźwiadków już działa

Fontanna w tak lubianym zwłaszcza przez najmłodszych tyszan Parku Niedźwiadków przeszła prawdziwą metamorfozę. Misy fontanny zostały pokryte szklaną mozaiką w kolorze niebieskim, z których kaskadowo spływa woda.

Rusza masowy punkt szczepień na Stadionie Miejskim

Rusza masowy punkt szczepień na Stadionie Miejskim

We wtorek 4 maja rusza masowy punkt szczepień przeciw COVID-19 na Stadionie Miejskim przy ulicy Edukacji. Dalej czekamy na informację o otwarciu drugiego punktu - na Hali Sportowej (najprawdopobniej będzie to 7 maja).

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×