7 maja 2020, 8:57:16
Widok z góry na miasto Oberhausen - w tle wieże kościelne.

Oberhausen to miasto na prawach powiatu, liczące 213 tys. mieszkańców. Położone jest w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Wesfalia, w Zagłębiu Ruhry. 

Początki historii miejscowości sięgają połowy XIX wieku, kiedy to funkcjonowało jako gmina wiejska. Wraz z rozwojem przemysłu ciężkiego (górnictwo węgla kamiennego, przemysł metalurgiczny) powoli zyskiwało na znaczeniu, by w 1874 r. otrzymać prawa miejskie.

W końcu ub. wieku, gdy przemysł ciężki zaczął w Zagłębiu Ruhry tracić na znaczeniu i ulegał stopniowej likwidacji, Oberhausen stanęło w obliczu znaczącego wzrostu bezrobocia i problemu zagospodarowania terenów poprzemysłowych. Na szczęście znalazły się środki na realizację programu rewitalizacji miasta, które ma ambicje bycia ważnym ośrodkiem usługowym i turystycznym. Służy temu m.in. wybudowane od podstaw na terenach po dawnych hutach i kopalniach tzw. nowe centrum.

Umowa partnerska z niemieckim miastem Oberhausen zawarta 17 lutego 2020 r.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×