Miasto

8 grudnia 2020, 20:33:21

W latach 2004 – 2020 Tychy otrzymały z Unii Europejskiej ponad 1,4 mld złotych na inwestycje w mieście. Dzięki tym środkom zrealizowano ponad 60 inwestycji m.in. zmodernizowano drogi, wymieniono tabor komunikacji miejskiej czy niemal w 100 % skanalizowano Tychy.

Tychy z lotu ptaka

Wykonano także szereg inwestycji w szkołach, obiektach sportowych i kulturalnych. Inwestycje te nie zostałyby zrealizowane gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej. Na stronie www.umtychy.pl  oraz miejskim FB przez najbliższe dni będziemy je przypominać. W czwartek, 10 grudnia, od godziny 16.00 do 21.00 na budynku rzędu miasta pojawi się także animacja z flagą Unii Europejskiej.

Ostatnie kilkanaście lat to dla większości polskich miast czas rozkwitu i dużych zmian. Wielu samorządowców mówi nawet o skoku cywilizacyjnym. Także w Tychach zaszły ogromne zmiany. Ich początkiem był ogromny, wielomilionowy projekt: „Gospodarka ściekowa w Tychach, na który miasto uzyskało ponad 415 milionów złotych dofinansowania.

-   Trudno dzisiaj sobie wyobrazić nasz kraj i nasze miasto bez Unii Europejskiej. Dzięki wsparciu, jakie otrzymaliśmy mogliśmy zrealizować kilkadziesiąt inwestycji m.in. drogi, stacje przesiadkowe, szkoły, zakup nowoczesnych autobusów. W planach mamy także wiele innych projektów poprawiających jakość życia naszych mieszkańców. Nie wyobrażam sobie, byśmy musieli z ich realizacji zrezygnować – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

W perspektywie unijnej na lata 2007 – 2013 w Tychach zrealizowano niemal 30 inwestycji, na łączną kwotę ponad 316 milionów złotych. Zmodernizowano infrastrukturę trolejbusową, za blisko 160 milionów złotych przebudowano jedną z głównych dróg w regionie – DK-1, uruchomiono Szybką Kolej Regionalną Tychy – Dąbrowa Górnicza, powstała Mediateka z piękną salą koncertową, wykonano remonty i termomodernizację szkół np. III LO, zrealizowano także wiele mniejszych projektów drogowych, sportowych czy projektów „miękkich” m.in. „Z nich jesteśmy dumni – kampania promująca aktywność zawodową i społeczną niepełnosprawnych tyszan”.

- Miasto stale finansuje działalność szkół, przedszkoli, domów kultury, inwestuje w drogi, szpital, zagospodarowanie parków czy nowe place zabaw. Bez środków zewnętrznych, przy coraz większej ilości zadań nakładanych na samorządy przez władze centralną wielu inwestycji nie udałoby się zrealizować – dodaje prezydent Dziuba.

W latach 2014 - 2020 pozyskano niemal   428 milionów złotych na 34 projekty.

Wśród nich m.in.   budowa bezkolizyjnego węzła drogowego w rejonie ul. Turyńskiej i ul. Oświęcimskiej (94,9 mln złotych), zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym (113 mln złotych), Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem w Tychach (94,5 miliona złotych), zakup elektrycznych pojazdów komunikacji miejskiej wraz z budową i modernizacją systemu zasilania (9,9 mln złotych), termomodernizacje szkół (28 mln złotych), modernizacje oświetlenia w mieście (ponad 21 mln złotych), program OZE związany z poprawą jakości powietrza w Tychach ( 20,5 mln złotych), budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowicach (ok. 6 mln złotych) czy projekt  pn . „Poprawa efektywności energetycznej budynków podmiotu leczniczego Megrez Sp. z o.o. w Tychach z wykorzystaniem instalacji OZE” ( 9 mln zł).

Oprócz tego zrealizowano wiele mniejszych projektów dotyczących doposażenia szkół w mieście, szkoleń i kursów dla pracowników różnych branż oraz wiele projektów społecznych podnoszących jakość życia oraz niwelujących nierówności np. warsztaty w Zespole Szkół nr 7 przy ul. Browarowej oraz w Zespole Szkół nr 4 przy al. Bielskiej, „Efektywne kształcenie zawodowe uczniów technikum realną odpowiedzią na rosnące wymagania lokalnego rynku pracy”, „Dobre wykształcenie - lepsza praca”, „Dobre przedszkole na dobry start - wyrównywanie szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci z niepełnosprawnościami w tyskich przedszkolach” , „Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie” czy „Nowa jakość kształcenia zawodowego w Tychach”. 6 milionów złotych pozyskano także na utworzenie Centrum Usług Społecznościowych w Tychach oraz na termomodernizację dzielnicy Osada. W przyszłym roku rozpocznie się także budowa Centrum Przesiadkowego przy zbiegu ulic Wyszyńskiego/Edukacji w Tychach, na którą miasto pozyskało 11,5 miliona złotych.

Także miejskie instytucje i spółki korzystały z unijnej pomocy. W sumie w latach 2004-2020 otrzymały 184,5 miliona złotych. W tej kwocie znalazło się 70 milionów złotych pozyskanych przez spółkę Master Odpady i Energia, 25 mln – Miejskie Centrum Oświaty, 36 milionów - Powiatowy Urząd Pracy, 14 milionów - Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej,  ponad 4 miliony złotych - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a 2,3 miliona - spółka Śródmieście.

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami, które mogą wystąpić na terenie Tychów 5 maja od godziny 14.00 do 21.00.

Rusza masowy punkt szczepień na Hali Sportowej

Rusza masowy punkt szczepień na Hali Sportowej

W piątek 7 maja rusza masowy punkt szczepień przeciw COVID-19 na Hali Sportowej przy al. Piłsudskiego 20. To drugi - obok Stadionu Miejskiego - miejski punkt szczepień w Tychach. Dziennie w każdym z punktów będzie mogło się zaszczepić 500 chętnych tyszanek i tyszan.

Fontanna w Parku Niedźwiadków już działa

Fontanna w Parku Niedźwiadków już działa

Fontanna w tak lubianym zwłaszcza przez najmłodszych tyszan Parku Niedźwiadków przeszła prawdziwą metamorfozę. Misy fontanny zostały pokryte szklaną mozaiką w kolorze niebieskim, z których kaskadowo spływa woda.

Rusza masowy punkt szczepień na Stadionie Miejskim

Rusza masowy punkt szczepień na Stadionie Miejskim

We wtorek 4 maja rusza masowy punkt szczepień przeciw COVID-19 na Stadionie Miejskim przy ulicy Edukacji. Dalej czekamy na informację o otwarciu drugiego punktu - na Hali Sportowej (najprawdopobniej będzie to 7 maja).

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×