Miasto

5 listopada 2020, 10:3:0

Według danych z 2019 r., każdy tyszanin wytarza w ciągu roku 384 kg odpadów komunalnych. Ich segregowanie to wcale nie jest prosta sprawa. Jak odnaleźć się w gąszczu zasad i wspólnie zadbać o nasze otoczenie? Z pomocą przychodzi Urząd Miasta, który realizuje miejską kampanię edukacyjno-informacyjną.

Zdjęcie billboardu z reklamą miejskiej kampanii SegreAguj

ODPOWIEDZIALNOŚĆ I OBOWIĄZEK

Każdy tyszanin wytarza w ciągu roku 384 kg odpadów komunalnych, podczas gdy na jednego mieszkańca Śląska przypada ich średnio 376 kg (dane za 2019 r.). „SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo” - to hasło trwającej w Tychach kampanii edukacyjno-informacyjnej, mającej na celu edukację mieszańców w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych.

Kto jest odpowiedzialny za sprawne funkcjonowanie systemu zagospodarowania odpadów? My wszyscy! Mieszkańcy, zarządcy nieruchomości, urząd miasta i firmy obsługujące system. Stąd też hasło kampanii – „SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo”. Do tego wspólnego działania odnoszą się wszelkie zaplanowane działania w ramach kampanii.

KAMPANIA EDUKACYJNO-INFORMACYJNA

Wiemy, że segregowanie odpadów to często skomplikowana sprawa. Właściwe zaklasyfikowanie śmieci to pierwszy i najważniejszy krok. Chcemy podpowiedzieć, jak robić to dobrze i zarazem zachęcić wszystkich mieszkańców do prawidłowej segregacji.

Od lutego 2020 r. prowadzimy szereg działań edukacyjno-informacyjnych. 

Na łamach bezpłatnego tygodnika Twoje Tychy, co tydzień prezentujemy artykuły poświęcone prawidłowej segregacji i funkcjonowaniu systemu w Tychach.

Rozbudowana została miejska strona poświęcona gospodarce odpadami umtychy.pl/odpady. Znajdziemy na niej informacje o tym jak funkcjonuje system odbioru odpadów komunalnych w Tychach, ile to nas kosztuje, ale też praktyczne artykuły o tym jak segregować śmieci.

Powstała wyszukiwarka odpadów - narzędzie pomagające w segregacji odpadów. Jest ona zgodna z obowiązującym system segregacji w Tychach. Wyszukiwarkę znajdziemy na stronach: umtychy.pl , master.tychy.pl oraz w aplikacji mobilnej EcoHarmonogram ( iOs , Android ).

Jesienią w ramach kampanii intensyfikujemy działania. W mediach społecznościowych oraz na miejskiej stronie pojawi się seria krótkich filmów poświęconych tematyce odpadów w Tychach.Wśród nich spoty typowo poradnikowe, przekazujące w lekkiej formie sposoby na segregację kłopotliwych odpadów jak i krótkie reportaże, pokazujące m.in. jak wygląda odbiór odpadów czy dobre praktyki w zakresie organizacji altany śmietnikowej.

 

Od listopada kampania wychodzi w miasto. Widoczna będzie na tyskich przystankach (citylighty – 11 szt.), na miejskich autobusach (5 szt. fullbacków) oraz billboardach w przestrzeni miejskiej (25 szt.).

Do końca roku powstanie ulotka informacyjna kierowana do tyszan, przekazująca szczegółową informację na temat segregacji odpadów w Tychach. Jej nakład planowany jest na 40 tys. egzemplarzy, dystrybucja odbędzie się m.in. przez zarządców nierruchomości na początku 2021 r.

2021 ROK

W przyszłym roku działania będą kontynuowane. Podkreślając współodpowiedzialność nas wszystkich za system, na początku 2021 roku miasto chce zachęcić mieszkańców do udziału w konkursie na najlepiej zorganizowaną altanę śmietnikową.

Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów, zostanie także przeprowadzona akcja edukacyjnych w tyskich szkołach. Zaplanowano m.in. stworzenie stacjonarnych stacji segregacji, przygotowanie ulotki-zakładki dla uczniów klas 1-3 oraz warsztaty i konkursy dla uczniów tyskich placówek edukacyjnych.

Akcje zachęcające mieszkańców miasta do prawidłowej segregacji będą odbywały się cyklicznie, bo segregacja odpadów to nasz obowiązek, ale też codzienny wkład w dbałość o środowisko. 

Przejdź na stronę ODPADY.

Jesienne nasadzenia

Jesienne nasadzenia

Tyski Zakład Usług Komunalnych zakończył obsadzanie jesiennych rabat sezonowych. W sumie posadzono 8 tysięcy roślin: kompozycje z kapust ozdobnych, wrzosów, chryzantem oraz jarmużu ozdobnego.

Mecz polskiej reprezentacji na Stadionie Miejskim Tychy

Mecz polskiej reprezentacji na Stadionie Miejskim Tychy

We wtorek 26 października na murawie Stadionu Miejskiego Tychy rozegrany zostanie mecz polskiej reprezentacji kobiet w piłce nożnej. W eliminacjach do Mistrzostw Świata Polki zmierzą się z reprezentacją Albanii. Początek spotkania o godzinie 19.45.

Stypendia Miasta Tychy: TYSKIE ORŁY i LIDER ZAWODU przyznane

Stypendia Miasta Tychy: TYSKIE ORŁY i LIDER ZAWODU przyznane

Prezydent Miasta Tychy przyznał stypendia „Tyskie Orły” dla uzdolnionych uczniów tyskich szkół na rok szkolny 2021/2022 za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne i osiągnięcia sportowe uzyskane w ubiegłym roku szkolnym.

Dowody osobiste z odciskami palców

Dowody osobiste z odciskami palców

Od 8 listopada 2021 r. Polacy, którzy ukończyli 12 lat, będą mogli składać wnioski o wydanie dowodu osobistego z drugą cechą biometryczną – odciskami palców. Będą one zamieszczane w warstwie elektronicznej dowodu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×