5 listopada 2020 10:03

Według danych z 2019 r., każdy tyszanin wytarza w ciągu roku 384 kg odpadów komunalnych. Ich segregowanie to wcale nie jest prosta sprawa. Jak odnaleźć się w gąszczu zasad i wspólnie zadbać o nasze otoczenie? Z pomocą przychodzi Urząd Miasta, który realizuje miejską kampanię edukacyjno-informacyjną.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ I OBOWIĄZEK

Każdy tyszanin wytarza w ciągu roku 384 kg odpadów komunalnych, podczas gdy na jednego mieszkańca Śląska przypada ich średnio 376 kg (dane za 2019 r.). „SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo” - to hasło trwającej w Tychach kampanii edukacyjno-informacyjnej, mającej na celu edukację mieszańców w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych.

Kto jest odpowiedzialny za sprawne funkcjonowanie systemu zagospodarowania odpadów? My wszyscy! Mieszkańcy, zarządcy nieruchomości, urząd miasta i firmy obsługujące system. Stąd też hasło kampanii – „SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo”. Do tego wspólnego działania odnoszą się wszelkie zaplanowane działania w ramach kampanii.

KAMPANIA EDUKACYJNO-INFORMACYJNA

Wiemy, że segregowanie odpadów to często skomplikowana sprawa. Właściwe zaklasyfikowanie śmieci to pierwszy i najważniejszy krok. Chcemy podpowiedzieć, jak robić to dobrze i zarazem zachęcić wszystkich mieszkańców do prawidłowej segregacji.

Od lutego 2020 r. prowadzimy szereg działań edukacyjno-informacyjnych. 

Na łamach bezpłatnego tygodnika Twoje Tychy, co tydzień prezentujemy artykuły poświęcone prawidłowej segregacji i funkcjonowaniu systemu w Tychach.

Rozbudowana została miejska strona poświęcona gospodarce odpadami umtychy.pl/odpady. Znajdziemy na niej informacje o tym jak funkcjonuje system odbioru odpadów komunalnych w Tychach, ile to nas kosztuje, ale też praktyczne artykuły o tym jak segregować śmieci.

Powstała wyszukiwarka odpadów - narzędzie pomagające w segregacji odpadów. Jest ona zgodna z obowiązującym system segregacji w Tychach. Wyszukiwarkę znajdziemy na stronach: umtychy.pl , master.tychy.pl oraz w aplikacji mobilnej EcoHarmonogram ( iOs , Android ).

Jesienią w ramach kampanii intensyfikujemy działania. W mediach społecznościowych oraz na miejskiej stronie pojawi się seria krótkich filmów poświęconych tematyce odpadów w Tychach.Wśród nich spoty typowo poradnikowe, przekazujące w lekkiej formie sposoby na segregację kłopotliwych odpadów jak i krótkie reportaże, pokazujące m.in. jak wygląda odbiór odpadów czy dobre praktyki w zakresie organizacji altany śmietnikowej.

 

Od listopada kampania wychodzi w miasto. Widoczna będzie na tyskich przystankach (citylighty – 11 szt.), na miejskich autobusach (5 szt. fullbacków) oraz billboardach w przestrzeni miejskiej (25 szt.).

Do końca roku powstanie ulotka informacyjna kierowana do tyszan, przekazująca szczegółową informację na temat segregacji odpadów w Tychach. Jej nakład planowany jest na 40 tys. egzemplarzy, dystrybucja odbędzie się m.in. przez zarządców nierruchomości na początku 2021 r.

2021 ROK

W przyszłym roku działania będą kontynuowane. Podkreślając współodpowiedzialność nas wszystkich za system, na początku 2021 roku miasto chce zachęcić mieszkańców do udziału w konkursie na najlepiej zorganizowaną altanę śmietnikową.

Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów, zostanie także przeprowadzona akcja edukacyjnych w tyskich szkołach. Zaplanowano m.in. stworzenie stacjonarnych stacji segregacji, przygotowanie ulotki-zakładki dla uczniów klas 1-3 oraz warsztaty i konkursy dla uczniów tyskich placówek edukacyjnych.

Akcje zachęcające mieszkańców miasta do prawidłowej segregacji będą odbywały się cyklicznie, bo segregacja odpadów to nasz obowiązek, ale też codzienny wkład w dbałość o środowisko. 

Przejdź na stronę ODPADY.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.