Postaw na OZE

Podsumowanie naboru wniosków do projektu grantowego „Postaw na OZE" w Tychach

W okresie trwania naboru, tj. od dnia 27.03.2025 r. do dnia 09.04.2025 r. mieszkańcy Tychów złożyli łącznie 1482 wniosków, z czego 1322 w Punkcie Obsługi Grantobiorcy, a 160 za pośrednictwem poczty.

W ramach naboru wpłynęły wnioski na realizację niżej wymienionych instalacji OZE:

1. Instalacja fotowoltaiczna z systemem monitorowania produkcji energii elektrycznej (typ A.1)  - 145 wniosków złożonych w POG oraz 7 wniosków złożonych pocztą / limit: 100

2. Magazyn energii elektrycznej, jeśli Uczestnik Projektu posiada już instalację fotowoltaiczną (typ A.2) - 240 wniosków złożonych w POG oraz 43 wnioski złożone pocztą / limit: 150

3. Instalacja fotowoltaiczna z systemem monitorowania produkcji energii elektrycznej i magazyn energii elektrycznej (typ A.3) - 378 wniosków złożonych w POG oraz 59 wniosków złożonych pocztą / limit: 200

4. Instalacja fotowoltaiczna (z systemem monitorowania produkcji energii elektrycznej albo z systemem zarządzania energią z OZE) i powietrzna pompa ciepła do c.o. oraz c.w.u. typu powietrze/woda (typ B.1) - 232 wnioski złożone w POG oraz 13 wniosków złożonych pocztą / limit: 200

5. Instalacja fotowoltaiczna (z systemem monitorowania produkcji energii elektrycznej albo z systemem zarządzania energią z OZE), powietrzna pompa ciepła do c.o. oraz c.w.u. typu powietrze/woda i magazyn energii elektrycznej (typ B.2) - 327 wnioski złożone w POG oraz 38 wniosków złożonych pocztą / limit: 200

Ze względu na nieterminowe dostarczenie do Urzędu Miasta oraz błędne wskazanie zakresu (kilka zakresów planowanej inwestycji) procedurze losowania nie będzie podlegało 14 wniosków złożonych pocztą.

Losowanie wniosków złożonych za pośrednictwem poczty odbędzie się w dniu 15.04.2025 r. o godzinie 12:00 w Punkcie Obsługi Grantobiorcy.

Informujemy, że:
Obecnie Operator przystępuje do oceny formalnej wniosków. W przypadku wystąpienia błędów lub braków będzie indywidualnie kontaktował się z Wnioskodawcą.

Zawieranie umów z Wykonawcami i ponoszenie wydatków przed datą podpisania umowy z Gminą Miasta Tychy o powierzenie grantu jest niedopuszczalne. Tak poniesione wydatki uznane zostaną za niekwalifikowalne i nie zostaną zrefundowane.


27 marca rozpoczyna się nabór wniosków do projektu grantowego „Postaw na OZE – rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gmin Partnerskich Tychy i Wyry”. Punkt Obsługi Grantobiorców znajduje się przy ul. Grota Roweckiego. Wejście do punktu będzie możliwe jedynie od ul. Cyganerii 51 (dawne WKU).


Postaw na OZE – rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gmin Partnerskich Tychy i Wyry

Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji), Priorytet FESL.10 Fundusze Europejskie na transformację, Działanie FESL.10.06 Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii.

Gmina Miasta Tychy w partnerstwie z Gminą Wyry realizuje projekt, zakładający udzielenie mieszkańcom grantów na zakup, dostawę i montaż instalacji OZE wytwarzających energię cieplną i elektryczną: instalacje fotowoltaiczne, powietrzne pompy ciepła, magazyny energii elektrycznej, systemy zarządzania energią z OZE. Ponadto, zaplanowano również przeprowadzenie kampanii edukacyjnej, w ramach której realizowane będą działania upowszechniające wiedzę na temat OZE (doradztwo techniczne dla mieszkańców, prelekcje dla dzieci i młodzieży, materiały edukacyjne). W ramach działań proekologicznych zaplanowano montaż ławek fotowoltaicznych oraz przekazanie mieszkańcom biorącym udział w projekcie kompostowników i drzew antysmogowych.

Głównym celem projektu jest zwiększenie poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych, co wpłynie na poprawę efektywności energetycznej na obszarze realizacji projektu, ale też całego regionu. Przedsięwzięcie przyczyni się m.in. do zmniejszenia zapotrzebowania na energię wytwarzaną z tradycyjnego źródła, generującą zanieczyszczenie powietrza, do ograniczenia emisji zanieczyszczeń i promowania zastosowania infrastruktury, odpornej na zmiany klimatu.

Całkowita wartość projektu: 109 557 555,75 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 83 711 578,57 zł

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie 

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.