Trzeci nabór uzupełniający do projektu OZE
Gmina Miasta Tychy ogłasza trzeci nabór uzupełniający do projektu grantowego pn: „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach”. Termin składania wniosków o przyznanie grantu: od 15 lutego 2022r. do wyczerpania limitu środków.
AKTUALIZACJA 4.10.2022 r. : WYNIKI NABORU>>
AKTUALIZACJA 7.09.2022 r: Są jeszcze miejsca na realizację 2 wniosków w zakresie instalacji kolektorów słonecznych. Osoby zainteresowane otrzymaniem dofinansowania na taką instalację prosimy o kontakt z Punktem Obsługi Grantobiorców, tel: 721-747-447, 885-557-575,e-mail: tychy@niskaemisja.pl.
Gmina Miasta Tychy ogłasza trzeci nabór uzupełniający do projektu grantowego pn: „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 4.1 Odnawialne źródła energii, Poddziałanie 4.1.3 Odnawialne źródła energii – konkurs
Projekt jest realizowany zgodnie z Regulaminem naboru i realizacji projektu grantowego „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach”, przyjętym Zarządzeniem nr 0050/246/22 Prezydenta Miasta Tychy z dnia 28 lipca 2022r. Każdy mieszkaniec zainteresowany złożeniem deklaracji udziału w projekcie powinien się zapoznać z Regulaminem projektu. Regulamin dostępny jest na stronie internetowej:
Termin składania wniosków o przyznanie grantu:
Od 15 lutego 2022r. do 11 kwietnia 2023 r.
Nabór wniosków będzie się odbywał w trybie ciągłym do wyczerpania limitu środków. O zakwalifikowaniu na listę decyduje kolejność zgłoszeń, aż do wyczerpania miejsc na poszczególne zakresy związane z realizacją projektu. O zamknięciu naboru mieszkańcy zostaną poinformowani: na stronie internetowej projektu, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w Punkcie Obsługi Grantobiorców.
Termin ogłoszenia listy podstawowej i rezerwowej:
Lista będzie aktualizowana co 2 tygodnie od dnia otwarcia naboru ze względu na formułę otwartą.
Termin podpisywania umów z mieszkańcami:
Do 30 dni od złożenia wniosku o udzielenie grantu po zakwalifikowaniu wniosku na listę podstawową.
Termin realizacji instalacji OZE:
Do 5 maja 2023 r.
JAKIEGO ZAKRESU DOTYCZY NABÓR UZUPEŁNIAJĄCY?
Liczba i rodzaj instalacji w naborze uzupełniającym jest ograniczona.
- 2 instalacje solarne (kolektory słoneczne) przeznaczone do produkcji energii cieplnej na potrzeby podgrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU).
KTO MOŻNE DOSTAĆ DOFINANSOWANIE:
Grantobiorca to osoba która:
- jest właścicielem lub współwłaścicielem lub użytkownikiem na podstawie innej formy prawnej, nieruchomości położonej na terenie Miasta Tychy (na której wykonana ma być mikroinstalacja OZE)
- nie posiada jakichkolwiek zaległych zobowiązań finansowych wobec Miasta Tychy z tytułu należności podatkowych oraz z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszonymi na rzecz miasta Tychy (na dzień składania deklaracji udziału w Projekcie oraz na etapie realizacji i rozliczenia Projektu),
- posiada uregulowany stan prawny nieruchomości, na której przeprowadzona zostanie inwestycja,
- w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej posiada dwa różne źródła ciepła do ogrzewania części mieszkalnej i części przeznaczonej na prowadzenie działalności gospodarczej (jeśli działalność faktycznie prowadzona jest w budynku).
Ponadto:
- nieruchomość, w której realizowana będzie inwestycja nie znajduje się w strefie objętej ochroną konserwatora zabytków.
- wykonanie inwestycji możliwe jest na/w budynkach będących w trakcie budowy, pod warunkiem złożenia oświadczenia, że przed podpisaniem umowy budynek zostanie oddany do użytkowania.
MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ GRANTU:
Maksymalny grant dla poszczególnych instalacji OZE może wynieść:
- Instalacja solarna (kolektory słoneczne) – do 15 000,00 zł brutto
JAKIE DOKUMENTY NALEŻY ZŁOŻYĆ:
- deklaracja udziału w Projekcie, stanowiąca załącznik nr 2 do Regulaminu
- ankieta dotycząca instalacji OZE, stanowiąca załącznik nr 3 do Regulaminu,
- dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością (odpis z księgi wieczystej nie starszej niż 3 miesiące do momentu złożenia dokumentów zgłoszeniowych lub akt własności, umowa),
- oświadczenie dotyczące niewykorzystywania energii produkowanej z mikroinstalacji OZE na potrzeby działalności gospodarczej, stanowiące załącznik nr 4 do Regulaminu (jeżeli dotyczy),
- oświadczenie dotyczące zasiedlenia budynku będącego w fazie budowy (jeżeli dotyczy), stanowiące załącznik nr 5 do Regulaminu,
- oświadczenie dotyczące deklaracji wymiany poszycia dachu wykonanego z eternitu (jeżeli dotyczy), stanowiące załącznik nr 6 do Regulaminu,
- projekt koncepcyjno-techniczny (w przypadku pompy ciepłej wody użytkowej, kotłów na biomasę (pellet) oraz kolektorów słonecznych) , którego minimalny zakres określono w załączniku nr 7 do Regulaminu, sporządzony i podpisany przez osobę z uprawnieniami instalatora OZE wydanymi przez Urząd Dozoru Technicznego,
- pełnomocnictwo do reprezentowania, udzielonego przez wszystkich pozostałych współwłaścicieli nieruchomości (jeżeli dotyczy)
Składane dokumenty muszą spełniać następujące kryteria formalne:
- zawierać wszystkie czytelnie wypełnione pola,
- być podpisane przez potencjalnego Grantobiorcę (wszystkich współwłaścicieli) lub osobę upoważnioną,
- zawierać wszystkie wymagane załączniki,
- komplet dokumentów trwale spięty, parafowany przez wszystkich współwłaścicieli na każdej stronie.
- dokumenty stanowiące kopie oryginału należy opatrzyć klauzulą „za zgodność z oryginałem”, datą oraz czytelnym podpisem.
Przyjmowane będą wyłącznie kompletne wnioski. Brak możliwości uzupełnienia, czy wymiany złożonych dokumentów zgłoszeniowych.
JAK NALEŻY ZŁOŻYĆ WNIOSEK:
- w wersji papierowej, w Punkcie Obsługi Grantobiorców zlokalizowanym w budynku Urzędu Miasta Tychy przy ul. Niepodległości 49 (na parterze w holu głównym), zgodnie z poniższym harmonogramem. Data wpływu rejestrowana będzie w momencie złożenia wniosku.
- pocztą - przesyłką rejestrowaną (listem poleconym) na adres Operatora ATsys.pl Sp. z o.o.(40-030 Katowice, ul. Lompy 7/3) – decyduje data stempla pocztowego.
Dokumenty zgłoszeniowe złożone w inny sposób niż to przewiduje regulamin i/lub ogłoszenie o naborze uzupełniającym, nie będą rozpatrywane.
Harmonogram działania Punktu Obsługi Grantobiorców
Miesiąc |
Godziny otwarcia |
styczeń 2023 |
10.01.2023 w godzinach 08:00 - 15:30 26.01.2023 w godzinach 09:00 - 17:00 |
luty 2023 |
14.02.2023 w godzinach 08:00 - 15:30 23.02.2023 w godzinach 09:00 - 17:00 |
marzec 2023 |
14.03.2023 w godzinach 08:00 - 15:30 30.03.2023 w godzinach 09:00 - 17:00 |
kwiecień 2023 |
11.04.2023 w godzinach 08:00 - 15:30 |
WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE NABORU:
- Dopuszczalne jest ubieganie się o granty na więcej niż jeden rodzaj mikroinstalacji OZE przez jednego Grantobiorcę. Na każdy zakres należy złożyć osobny wniosek.
- Po złożeniu wniosku nie będzie możliwości zmiany zakresu inwestycji. Zmiana zakresu po złożeniu wniosku lub w trakcie realizacji traktowana będzie jako rezygnacja z uczestnictwa w projekcie.
- Wniosek, który nie spełni kryterium formalnego nie będzie podlegał ocenie.
- Koszt opracowania projektu koncepcyjno-technicznego i uproszczonego audytu nie jest kosztem kwalifikowanym – mieszkaniec ponosi go we własnym zakresie.
- Do udziału w programie zakwalifikowane będą wnioski na podstawie oceny formalno - merytorycznej przeprowadzonej w oparciu o kartę oceny– załącznik nr 14 do Regulaminu
- Lista potencjalnych Grantobiorców wyłonionych w naborze uzupełniającym aktualizowana będzie co 2 tygodnie od dnia otwarcia naboru (ze względu na formułę otwartą) na stronie internetowej www.umtychy.pl/oze, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej https://bip.umtychy.pl oraz w Punkcie Obsługi Grantobiorców, mieszczącym się przy Barona 30 „Balbina Centrum”, pok. 325, 43-100 Tychy. Lista potencjalnych Grantobiorców będzie zawierała numer ID dokumentów zgłoszeniowych, rodzaj wybranej mikroinstalacji OZE oraz jej moc.
ZASADY DOTYCZĄCE ZACHOWANIA BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS NABORU:
W związku z rozprzestrzenianiem się na terenie kraju wirusa SARS-CoV-2, składanie wniosków w formie papierowej odbywać się będzie z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych zasad i środków bezpieczeństwa. Podczas składania wniosku i oczekiwania na jego złożenie obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia maseczek ochronnych i zastosowania dwumetrowego dystansu. Każdy mieszkaniec jest zobowiązany do dezynfekcji rąk. Dozowniki z płynami do dezynfekcji znajdują się w budynku przy ul. Barona 30 w Tychach (przy drzwiach wyjściowych).
Pytania dotyczące naboru można przesyłać na adres: tychy@niskaemisja.pl lub zadawać telefonicznie pod numerem telefonu: 721 747 447.
Przykład poprawnie wypełnionego wniosku został zamieszczony na stronie: niska emisja