12 kwietnia 2024 10:15

Zakończył się montaż nowych elementów na Szlaku Miejskim Tychy. Do 23 tablic informacyjnych usytuowanych przy najciekawszych obiektach, w tym osiedlach dodano 5 pylonów w historycznych dzielnicach Tychów: Czułowie (2 pylony), Żwakowie (2 pylony) i Starych Tychach (1 pylon). To efekt współpracy pomysłodawczyni i pomysłodawców projektów złożonych w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Unikatowy szlak miejskiej architektury powstał w 2011 roku ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007–2013. Składa się z 23 tablic informacyjnych usytuowanych przy najciekawszych obiektach, w tym osiedlach. Na tablicach można znaleźć informacje z szerokim opisem obiektu lub miejsca oraz zdjęcia archiwalne i plany architektoniczne z zasobów Muzeum Miejskiego w Tychach, a także współczesne autorstwa Marii Lipok–Bierwiaczonek i Artura Pławskiego. A po więcej ciekawych treści odsyła na poświęconą Szlakowi stronę internetową kod QR. 

W 2021 roku szlak zyskał nową i przejrzystą odsłonę graficzną - tablice zostały przeprojektowane i uzupełnione o dodatkowe informacje.

W tym roku do szlaku dodano 5 pylonów w historycznych dzielnicach Tychów. Te na nowo zaprojektowane meble miejskie to charakterystyczne pylony z prefabrykowanego betonu, w którym "odbita" jest siatka tyskich ulic. Każdorazowo została – w uzgodnieniu z pomysłodawczynią i pomysłodawcami – napisana nowa treść opowiadająca historię tych miejsc:

1/ kościoła pw. Św. Marii Magdaleny (Rynek, w pobliżu fontanny z wydrami)

2/ Czułowa, ze szczególnym uwzględnieniem losów Pomnika Bohaterów Powstań Śląskich oraz historii szkoły podstawowej (ul. Katowicka)

3/ Żwakowa, ze szczególnym uwzględnieniem losów Szkoły Powszechnej (ul. Nowa, tuż przy powstającym Parku Żwakowskim).

Nowe obiekty na szlaku miejskim to efekt współpracy pomysłodawczyni i pomysłodawców projektów ("Czułowskie tablice historyczne", "Tablice historyczne – historia Żwakowa" i "Tablica historyczna na Rynku") złożonych w ramach Budżetu Obywatelskiego. 


Na Szlaku Miejskim Tychy można poznać koncepcje urbanistyczne i dzieła architektury całego okresu powojennego, począwszy od 1950 roku. Realizowane w kolejnych latach osiedla i obiekty układają się w atrakcyjny ciąg zwiedzania. Wszystko to na stosunkowo niewielkim obszarze, który można spenetrować w czasie kilkugodzinnego spaceru. To sprawia, że Tychy coraz częściej przyciągają uwagę miłośników architektury i urbanistyki, a także socjologów miasta. Szlak można zwiedzać w dowolny sposób – chronologicznie lub tematycznie, a trasa prowadzi przez niemal wszystkie tyskie osiedla – od A do Z, a także dzielnice istniejące przed budową "Nowych Tychów". To doskonała plenerowa propozycja turystyczna na każdą porę roku

Więcej o Szlaku Miejskim Tychy: https://umtychy.pl/szlakmiejski

fot. Artur Pławski

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.