14 sierpnia 2023 12:32

Urząd Miasta Tychy i Komenda Miejska Policji w Tychach rozpoczęła dziś (14 sierpnia) kampanię edukacyjną „Bezpiecznej drogi” poświęconą bezpieczeństwu tyszan w mieście. Akcja kierowana jest do wszystkich uczestników ruchu – a w szczególności do pieszych, użytkowników hulajnóg elektrycznych, rowerów i innych urządzeń takich jak np. rolki, deskorolki.

Akcję rozpoczęła konferencja prasowa, w której wziął udział m.in. Igor Śmietański – z-ca Prezydenta Tychów, insp. Roman Fitrzyk – Komendant Miejskiej Policji w Tychach, nadkom. Artur Pańszczyk – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tychach, Arkadiusz Bąk - dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, Jarosław Dziendziel - z-ca Komendanta Straży Miejskiej w Tychach oraz Michał Lorbiecki – tyski Oficer Pieszy. 

W ramach rozpoczęcia akcji, około godziny 9.30 przy ul. Żwakowskiej, miało miejsce specjalnie zaplanowane zdarzenie drogowe z udziałem kierującego pojazdem osobowym oraz użytkownikiem rowera. Symulacja miała na celu uwrażliwienie mieszkańców na to, jak ważna jest znajomość przepisów oraz uwaga podczas poruszania się po mieście. Cieszę się, że razem z urzędem miasta rozpoczynamy kampanię, która z uwagi na coraz większy ruch na drogach czy ścieżkach rowerowych jest bardzo potrzebna. Mamy także coraz więcej urządzeń transportu osobistego i często nie wiemy gdzie oraz w jaki sposób powinniśmy z nich korzystaćmówi insp. Roman Fitrzyk, Komendant Miejski Policji w Tychach. 

- Wszyscy jesteśmy użytkownikami dróg, jesteśmy pieszymi, mamy hulajnogi, rolki, jest coraz więcej różnego rodzaju urządzeń. Ważne byśmy mieli wiedzę, jak robić to bezpiecznie, a czego robić nie możemymówił na konferencji prasowej Igor Śmietański – z-ca prezydenta Tychów.

Ze statystyk wynika, że na terenie Tychów liczba zdarzeń drogowych w ostatnich latach nie wzrasta, jednak jak podkreślają policjanci i prezydent miasta, każde działanie na rzecz bezpieczeństwa jest niezwykle ważne. - Miasto od lat koncentruje się na działaniach ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa pieszych i innych uczestników. Oprócz inwestycji w infrastrukturę drogową (aktywne przejścia dla pieszych, azyle, wysepki), rowerową (budowa nowych dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych) i stosowaniu rozwiązań uspokajających ruch np. progów zwalniających. Ważnym aspektem jest także edukacja dotycząca obowiązujących zasad ruchu drogowego. Przepisy się zmieniają, a niewiedza czy nieznajomość tych zasad może kosztować zdrowie, a nawet życie - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem osób poruszających się rowerem lub hulajnogą elektryczną jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierujących pojazdami silnikowymi. Niemniej istotnym problemem jest brak rozwagi i zdrowego rozsądku niektórych uczestników ruchu, którzy mimo posiadania pierwszeństwa, podejmują ryzykowne decyzje, które prowadzą do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Stąd też główne przesłanie akcji: "Pamiętaj! Zawsze nawet gdy masz pierwszeństwo, zachowaj ostrożność i kierują się zdrowym rozsądkiem".

Bezpiecznej drogi - działania

Działania zaplanowane w kampanii mają na celu zwiększenie świadomości i wiedzy mieszkańców o zasadach, jakimi powinni się kierować podczas codziennego korzystania z między innymi dróg, chodników czy ścieżek/dróg rowerowych. Celem kampanii jest również poprawa nawyków i postaw wszystkich uczestników ruchu. Akcja ma charakter długofalowy - przekaz w niej zawarty jest uniwersalny i ponadczasowy. Gdzie i z jaką prędkością można poruszać się hulajnogą elektryczną? W jakiej sytuacji rowerzyści mogą korzystać z chodnika? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarte zostały w materiałach kampanii "Bezpiecznej drogi".

Na stronie internetowej Bezpiecznej drogi mieszkańcy znajdą informacje na temat zasad bezpiecznego poruszania się po mieście. Treści zostały podzielone tematycznie na 4 części: poświęcone pieszym, użytkownikom rowerów, hulajnóg elektrycznych, urządzeń wspomagających ruch (rolki, wrotki, deskorolki etc.). 

Ulotki zawierające najważniejsze informacje i zasady będą rozdawane przez tyskich policjantów podczas akcji edukacyjnych. Od września w tyskich szkołach rozpoczną się również spotkania uczniów ze Strażą Miejską, która prowadzić będzie zajęcia poświęcone bezpieczeństwu w miejskim ruchu. Kampanijne plakaty pojawią się również w miejskich instytucjach, autobusach i trolejbusach. 

Na potrzeby akcji powstały krótkie filmy, które w atrakcyjny sposób przedstawiają ważne zagadnienia związane z bezpieczeństwem drogowym. Materiały te będą systematycznie publikowane na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram i YouTube, aby dotrzeć do młodszych użytkowników oraz osób aktywnych w sieci.

Kampanię organizuje Urząd Miasta Tychy, Miejska Komenda Policji w Tychach przy wsparciu tyskiego Oficera Rowerowego, Oficera Pieszego, Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów przy wsparciu portalu 112.Tychy - Tyskie Służby Ratownicze. Ambasadorem akcji został Adrian Rzytki - tyski tiktoker, do niedawna kierowca tyskiego trolejbusu.

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.