W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z koronawirusem do odwołania zostaje zawieszona nieodpłatna pomoc prawna udzielana osobiście.
WAŻNE!
W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z COVID-19, wszystkie punkty nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego działają tylko i wyłącznie w formie zdalnej (do odwołania), tj. porady prawne udzielane są za pomocą środków porozumiewania się na odległość (telefon, mail).
Zapisy w czasie funkcjonowania punktów w sposób zdalny przyjmowane są tylko i wyłącznie telefonicznie pod nr tel. 32 776 30 31 lub poprzez przesłanie wniosku na adres npp@umtychy.pl .
O przywróceniu działania punktów będziemy informować na bieżąco.
Strona poświęcona nieodpłatnej pomocy prawnej.
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest wstanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jedno-osobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób wciągu ostatniego roku i złoży w tej sprawie pisemne oświadczenie.
Osoba udzielająca pomocy prawnej:
poinformuje Cię o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących Ci uprawnieniach lub o spoczywających na Tobie obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym;
wskaże sposób rozwiązania Twojego problemu prawnego;
sporządzi projekt pisma w powyższych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym;
sporządzi projekt pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformuje Cię o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatna pomoc nie obejmuje:
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:
Osoba prowadząca postępowanie mediacyjne:
Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:
Ustawa przewiduje realizację działań z zakresu edukacji prawnej zmierzających do zwiększenia świadomości prawnej społeczeństwa. Zadania te są realizowane przez organizacje pozarządowe w ramach umowy na prowadzenie punktu poradniczego.
Edukacja prawna obejmuje działania edukacyjne zmierzające do zwiększenia świadomości prawnej społeczeństwa, dotyczące w szczególności upowszechniania wiedzy o:
Poniżej zamieszczamy linki z materiałami przygotowanymi przez dwie organizacje pozarządowe, które w Tychach realizują zadanie publiczne.
Zapisy w czasie funkcjonowania punktów w sposób zdalny przyjmowane są tylko i wyłącznie telefonicznie pod nr tel. 32 776 30 31 lub poprzez przesłanie wniosku na adres npp@umtychy.pl.
Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego |
Dni i godziny dyżurów |
Punkt nr 1 Wielofunkcyjny Budynek Usługowy „Balbina Centrum” ul. Barona 30, Tychy lokal nr 212 piętro I |
od poniedziałku do piątku 900 – 1300 |
Punkt nr 2 Urząd Miasta Tychy Aleja Niepodległości 49 Tychy, pokój nr 317 piętro III |
od poniedziałku do środy oraz w piątek 1200 – 1600 czwartek 1300 – 1700 |
Punkt nr 3 Wielofunkcyjny Budynek Usługowy „Balbina Centrum” ul. Barona 30, Tychy pokój nr 212 piętro I |
od poniedziałku do piątku 1330 – 1730
|
Punkt nr 4 Plac św. Anny 4 Tychy |
od poniedziałku do piątku 800 – 1200 |
Punkt nr 5 Plac św. Anny 4 Tychy |
od poniedziałku do piątku 1230 – 1630 |
- lokal z dogodnym dostępem dla osób na wózkach inwalidzkich.