19 stycznia 2011 14:52

Ruszył program "Dać szansę tyszanom" - Internet dla zagrożonych wykluczeniem cyfrowym". Dzięki programowi setka tyskich rodzin przez siedem lat będzie mogła korzystać ze sprzętu komputerowego i bezpłatnego dostępu do internetu.

W projekcie mogą uczestniczyć rodziny z niskim dochodem (uprawniającym do korzystania z pomocy społecznej lub świadczeń rodzinnych), rodziny wielodzietne, rodziny zastępcze i osoby niepełnosprawne. Każdy uczestnik projektu przejdzie kurs obsługi komputera i korzystania z podstawowego oprogramowania (projekt przewiduje, że będą to 24-godzinne szkolenia w grupach 10-osobowych).

 

Nabór ruszył w poniedziałek, 17 stycznia i zakończy się 11 lutego w piątek br.

 

Aby zgłosić się do udziału w programie, należy wypełnić specjalny formularz - dostępny w Urzedzie Miasta, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz na http://www.dacszanse.umtychy.pl/

 

Wnioski można złożyć w jednym z punktów w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy, Niepodległości 49, w informacji MOPS ul. Budowlanych 59, Biurze Obsługi Klienta PZON ul. Budowlanych 59.   

 

Po zakończeniu naboru wniosków zbierze się komisja rekrutacyjna, która je oceni i przedstawi listę beneficjentów - sto gospodarstw domowych będzie mogło przez siedem lat korzystać z wypożyczonego sprzętu komputerowego oraz bezpłatnego dostępu do internetu. Przez cały czas trwania projektu sprzęt pozostanie własnością Miasta Tychy.

 

Oprócz naboru, rozpocznie się procedura przetargowa dotycząca zakupu sprzętu i usługi dostępu do internetu. Nabór, zakup sprzętu, jego instalacja i szkolenia beneficjentów zakończą się w I kwartale 2011 r.

 

- Trudno dzisiaj wyobrazić sobie życie bez dostępu do internetu, który umożliwia załatwianie wielu spraw szybciej i łatwiej, zapewnia lepszy dostęp do informacji, daje szansę rozwoju - nie tylko najmłodszym pokoleniom. Brak dostępu do sieci jest problemem nazywanym wykluczeniem cyfrowym, a zapobiegać mu mają właśnie tego typu programy - mówi Michał Gramatyka, Zastępca Prezydenta ds. Gospodarki Przestrzennej.

 

Tyszanie mogą obecnie załatwiać wiele ważnych spraw w sieci, m.in. mają dostęp do elektronicznej rekrutacji do szkół i przedszkoli, internetowego katalogu miejskich bibliotek, ofert pracy udostępnianych przez Urząd Pracy, komunikacji elektronicznej z Urzędem Miasta.

 

- Staramy się, aby Tychy były miastem wyróżniającym się nowoczesnymi rozwiązaniami, a rozwój infrastruktury technologicznej powinien odbywać się dwutorowo: z jednej strony stawiamy na nowe funkcjonalności, a z drugiej musimy zrobić wszystko, aby jak najwięcej osób mogło z nich skorzystać. W tym pierwszym aspekcie możemy pochwalić się na przykład hot-spotami, usługą naTYCHmiastowy SMS, rozbudowaną witryną internetową urzędu, możliwością załatwienia wielu spraw bez wychodzenia z domu. Liczba tego typu rozwiązań na pewno będzie coraz większa, a zatem i powinna rosnąć liczba użytkowników sieci w Tychach - dodaje Gramatyka.

 

Na realizację projektu Tychy otrzymały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 752 148, 00 zł. Projekt współfinansowany jest w ramach Działania 8.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.