14 grudnia 2010 15:10

Stowarzyszenie na rzecz ludzi w podeszłym wieku „Dar serca”, które zgłosiło projekt "Dziadkowie w sieci" oraz Polski Związek Niewidomych - projekt "Marsz po sukces", dostaną po 50 tys. zł na realizację opisanych w projektach zadań.

Tyskie projekty znalazły się w szczęśliwej siódemce inicjatywy "Warto być za!" organizowanej przez Kompanię Piwowarską. Do finału dostało się 15 projektów (spośród 100 zgłoszonych), na które można było oddawać głosy na stronie http://www.warto.eu/konkurs_projektow lub wysyłając sms. Ogólnopolskie głosowanie trwało do 26 listopada 2010 r. Wyniki ogłoszono 8 grudnia. Siedem zwycięskich projektów otrzymało dofinansowanie o łącznej wartości pół miliona złotych. Konkurs „Warto być za!” organizowany przez Kompanię Piwowarską S.A., skierowany jest do organizacji pożytku publicznego i polega na dofinansowaniu projektów opracowanych z myślą o osobach i grupach wykluczonych społecznie z powodu ubóstwa. Więcej o samej akcji oraz laureatach konkursu tutaj oraz na stronie: www.warto.eu

 

Kilka słów o tyskich projektach:

"Dziadkowie w sieci", zgłoszony przez Stowarzyszenie na rzecz ludzi w podeszłym wieku "Dar serca", ma na celu zapobieganie wykluczeniu informacyjnemu osób starszych. Projekt skierowany jest do dwóch grup uczestników, między którymi występują różnice co najmniej jednego pokolenia. Są to pensjonariusze Dziennego Domu Pomocy Społecznej "Wrzos" dla ludzi starszych oraz Wychowankowie Specjalistycznej Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Wsparcia Dziennego dla dzieci z zaburzonym zachowaniem.
Głównymi działaniami w projekcie będą m.in. prowadzenie zajęć obsługi komputera, w których to zajęciach obie grupy wiekowe będą uczestniczyć razem. Młodzi ludzie doskonale orientują się w obsłudze komputera i to oni właśnie (pod kierunkiem informatyka) będą wprowadzać ludzi starszych w świat Internetu. Kolejnym elementem projektu jest aktywizacja ruchowa i kulturalno – oświatowa grupy starszej.
Drugi projekt "Marsz po sukces", zgłoszony przez Polski Związek Niewidomych, ma na celu zapobieganie zjawisku wykluczenia społecznego inwalidów wzroku. Projekt skierowany jest do 12 osób niewidomych i słabowidzących z powiatów: tyskiego, bieruńsko-lędzińskiego i mikołowskiego. Są to osoby ubogie.
W ramach projektu zostanie przeprowadzony cykl szkoleń i warsztatów podnoszących kwalifikacje i umiejętności beneficjentów. Między innymi szkolenia z zakresu obsługi komputera z wykorzystaniem programów udźwiękowiających lub powiększających system Windows, indywidualne szkolenia w zakresie orientacji przestrzennej, szkolenie w zakresie nauki pisma punktowego Braille’a, szkolenie w zakresie czynności dnia codziennego, warsztaty psychologiczne.

 

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.