Zapisy do przedszkoli publicznych na rok 2025/2026
12 lutego br. rusza nabór do przedszkoli publicznych w Tychach. Rodzice mają czas do 6 marca, by zgłosić swoje dziecko i wybrać dla niego najlepszą placówkę. W tym roku miasto oferuje 900 miejsc.
Okres przedszkolny to niezwykle ważny czas w życiu każdego dziecka. To wtedy najmłodsi intensywnie rozwijają umiejętności społeczne, emocjonalne, intelektualne oraz motoryczne. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom miasto Tychy zapewnia wysokiej jakości opiekę, wychowanie i edukację przedszkolną w 22 publicznych przedszkolach, oferując 900 miejsc dla dzieci w wieku 3-6 lat.
– Chcemy, by nasze przedszkola były nowoczesne, dobrze wyposażone i dostępne dla wszystkich dzieci. Szczególnie dbamy o to, by najmłodsi tyszanie mieli dobre warunki do nauki poprzez zabawę, czuli się zaopiekowani oraz rozwijali swoje talenty – mówi Maciej Gramatyka, prezydent Tychów.
Przedszkola miejskie to nie tylko wykwalifikowana kadra i nowoczesne metody nauczania, ale także szeroka oferta edukacyjna, w tym dwujęzyczność, nauka kodowania czy edukacja wykorzystująca pedagogikę Marii Montessori, koncepcję Planu Daltońskiego oraz edukację włączającą.
Tyskie placówki uczestniczą również w projektach unijnych i rządowych, takich jak Kreatywne Przedszkola czy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki temu pozyskują dodatkowe środki finansowe na specjalistyczne wsparcie psychologiczne i pedagogiczne oraz nowoczesne wyposażenie placówek.
– Dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych nauka organizowana jest w oddziałach ogólnodostępnych, integracyjnych oraz specjalnych. W oddziałach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym objęte są dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (orzeczenia wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera lub niepełnosprawności sprzężone), zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwiększa się zatrudnienie specjalistów realizujących wsparcie dla tych dzieci – zapewnia Dorota Gnacik, dyrektorka MCO Tychy.
Tym samym każda miejska placówka zapewnia dzieciom rzetelną diagnozę oraz bezpłatną pomoc psychologiczno-pedagogiczną, w tym opiekę pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy oraz innych specjalistów, zależną od potrzeb dzieci. W wybranych placówkach prowadzone są również zajęcia terapeutyczne z wykorzystaniem nowoczesnych metod i form pracy.
Rodzice mogą być pewni, że zapisując dziecko do tyskiego przedszkola publicznego, zapewniają mu dostosowanie procesu nauczania do indywidualnych potrzeb i predyspozycji swojego dziecka, wsparcie specjalistów oraz bogaty wybór zajęć dodatkowych – artystycznych, sportowych i rozwijających kreatywność. Co więcej, miejskie przedszkola położone są w dogodnych lokalizacjach i posiadają dodatkową infrastrukturę – place zabaw, interaktywne monitory oraz laptopy. Ponadto tyskie przedszkola zapewniają zdrowe, smaczne, dobrze zbilansowane posiłki przygotowywane w większości placówek w przedszkolnych kuchniach. Dodatkowo organizują dni adaptacyjne, które mają na celu pomóc dzieciom w zmniejszeniu stresu związanego z wejściem w nowe środowisko oraz sprzyjają wzajemnemu poznaniu rodziców przyszłych wychowanków przedszkola.
Przedszkola publiczne funkcjonują przez cały rok szkolny tj. od 1 września każdego roku do 31 sierpnia następnego roku, z wyjątkiem krótkich przerw, w lipcu lub sierpniu, ustalonych przez organ prowadzący.
Nabór do przedszkoli publicznych rozpoczyna się 12 lutego br. i potrwa do 6 marca br.
Wnioski można składać elektronicznie na stronie przedszkola-tychy.nabory.pl lub w formie papierowej w wybranych placówkach.
Więcej informacji o rekrutacji znajduje się na stronach internetowych przedszkoli oraz Tyskiego Portalu Oświatowego w zakładce Rekrutacje.