Dotacje na sport
Stowarzyszenia, kluby i organizacje sportowe otrzymały wsparcie finansowe z budżetu miasta. W tym roku na ich działalność przeznaczone zostanie blisko 11 milionów złotych.
Od lat dotacje z budżetu miasta stanowią bezzwrotne wsparcie finansowe dla rozwoju sportu w Tychach. Środki te trafiają do organizacji sportowych, które realizują swoje działania na terenie naszego miasta.
„Zależy nam na tym, by wspierać nie tylko te kluby, które osiągają największe sukcesy sportowe, ale też edukować i zachęcać do aktywności fizycznej dzieci i młodzież. Jednocześnie chcemy zapewnić naszym mieszkańcom, jak najlepsze warunki do uprawiania aktywności fizycznej, bo ma to ogromny wpływ na ich nie tylko kondycję fizyczną, ale i psychiczną” – przyznaje Maciej Gramatyka, prezydent Tychów.
W tym roku dofinansowanie trafi do 32 organizacji sportowych, które zrealizują aż 45 projektów. Wśród dotowanych wniosków znalazło się 19 dyscyplin sportowych, w tym te najpopularniejsze – hokej na lodzie, piłka nożna, koszykówka, ale także bieganie, karate i judo, i to w tych dyscyplinach odnotowano największy wzrost dotacji.
„Tyski Półmaraton jest doceniany za wysoki poziom organizacji i wsparcie kibiców na trasie, których z roku na rok jest coraz więcej, a to przekłada się na coraz większą liczbę uczestników tyskiego biegu. 40 % uczestników naszej imprezy to biegacze z Tychów, a na samej trasie pojawiają się miłośnicy biegów ze śląska, z Polski, ale też za zagranicy” – mówi Damian Fidor, dyrektor Tyskiego Półmaratonu, który w tym roku dzięki dotacji zorganizuje jego trzynastą edycję.
Poza spółkami miejskimi – Tyski Sport S.A. i KP GKS Tychy S.A. o dotację celową na rozwój sportu w mieście ubiegało się 30 innych organizacji. Wśród nich największy projekt pod względem wartości planuje zrealizować Akademia Piłki Nożnej SMS Tychy, która wspiera i organizuje szkolenia sportowe dla młodych piłkarzy. Natomiast najwięcej projektów (po 3 projekty) złożyły: Klub Sportowy Ronin Tychy oraz Kobiecy Klub Sportowy Polonia Tychy. Wszystkie organizacje składające wnioski o dofinansowanie projektów na 2025 rok spełniły wymagania formalne.
„Od początku działalności naszego stowarzyszenia w Tychach jesteśmy beneficjentami programu i dla nas ta dotacja ma bardzo duże znaczenie, a wsparcie z miasta z roku na rok jest coraz większe. Warto dodać, że reprezentuję klub strzelectwa sportowego, a to jest klub, który wymaga ciągłych środków finansowych, bo każdy trening wymaga zużywalnych materiałów, czyli tarcz, amunicji i inne akcesoriów, które po treningu przestają istnieć. Dlatego każda kwota, która w sposób istotny wspiera te koszty jest bardzo ważna” – przyznaje Krzysztof Rymski, trener i prezes Śląskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Prowadzone przez niego Śląskie Towarzystwo Strzeleckie otrzymało wsparcie na szkolenie dzieci i młodzieży oraz udział w drużynowych i indywidualnych Mistrzostwach Polski oraz w zawodach lokalnych.
Pojawiające się nowe projekty i inicjatywy sportowe świadczą o dużym zainteresowaniu kwestiami rozwoju kultury fizycznej w naszym mieście, ale też o dużym potencjale w tym zakresie, a dzięki wsparciu finansowemu miasta projekty te z powodzeniem mogą być realizowane.
Lista wniosków na realizacje projektów w zakresie rozwoju sportu na 2025 rok