20 grudnia 2024 7:37

W roku 2025 na tyskich ulicach kolejny raz pojawi się Orszak Trzech Króli, który tym razem odbywa się pod hasłem "Kłaniajcie się królowie!". Do barwnego pochodu można dołączyć 6 stycznia o godzinie 12.45 w okolicy kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Tychach. Jak co roku odbędzie się przemarsz ulicami miasta, wspólne kolędowanie, jasełka uliczne i koncerty zespołów muzyczno-wokalnych.

W roku 2025 na tyskich ulicach kolejny raz pojawi się Orszak Trzech Króli, który tym razem odbywa się pod hasłem Kłaniajcie się królowie!. Do barwnego pochodu można dołączyć 6 stycznia o godzinie 12.45 w okolicy kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Tychach. Jak co roku odbędzie się przemarsz ulicami miasta, wspólne kolędowanie, jasełka uliczne i koncerty zespołów muzyczno-wokalnych.

Orszak Trzech Króli to coroczne wydarzenie gromadzące tłumy mieszkańców i gości z różnych stron. W tym roku uczestnicy orszaku rozważać będą istotę pastorałki Do szopy, hej pasterze, z której zaczerpnięte jest hasło tegorocznej edycji wydarzenia. Pastorałka opowiada o tym, że Jezus jest godzien czci, jest wyjątkowym Królem, który na sianie, wśród bydląt ma tron i swą służbę, a ludzie są wezwani, by paść na kolana i oddać Mu cześć. Wśród okrzyków, które wybrzmią z ust dworzan i rycerzy są słowa mówiące właśnie o pokłonie: Padnijmy na kolana i Uczcijmy niebios Pana, To Dziecię, to nasz Bóg. Słowa te pochodzące ze wspomnianej pastorałki przypominają o istocie królewskiego pokłonu, przed najwyższym królem, którym jest Nowonarodzone Dziecię.

Rozpoczynając pod kościołem św. Marii Magdaleny w Tychach, uczestnicy orszaku wyruszą w kolorowym korowodzie przez ulice Tychów, niosąc ze sobą symboliczne dary dla Dzieciątka Jezus. W trakcie przemarszu zaplanowano liczne scenki, odgrywane przez lokalne grupy teatralne i wokalne. Będzie się toczyła walka między aniołami i diabłami, tym razem nawiązująca do tematu pokłonu i służby Bogu. Będziemy mieli okazję zajrzeć na dwór, gdzie okrutny władca, Herod, wymaga od poddanych uniżenia, uzurpując sobie prawo do władzy. W kolejnej z jasełkowych scen, w Gospodzie, która nie przyjęła na nocleg Józefa i Maryi Brzemiennej, spotkać można będzie przewrotnego Gospodarza, który udając, że służy gościom, tak naprawdę chce tylko ich pieniędzy, a na zakończenie tej sceny odbędzie się taniec diabłów, które cieszą się, że człowiek pozbywa się pieniędzy i rozumu. Pasterze obudzeni w środku nocy przez aniołów zwiastujących radość, pospieszą do stajenki z pastorałką Do szopy, hej pasterze na ustach. Scena ta jest nijako przygotowaniem do końcowej sceny, narodzenia Jezusa i pokłonu Mędrców, bogatych władców, którzy w swoich narodach sami odbierali pokłony. W duchu wspólnoty i radości, orszak przeniesie się w czasie do biblijnej opowieści, ożywiając ją poprzez kreatywne kostiumy, kolorowe rekwizyty i pełne emocji wystąpienia uczestników. Organizatorzy zachęcają do aktywnego udziału mieszkańców, zwłaszcza dzieci.

Orszak Trzech Króli w Tychach to nie tylko religijne wydarzenie, ale też okazja do integrowania społeczności, pielęgnowania tradycji i dzielenia się radością świąt Bożego Narodzenia. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach organizatora – Miejskiego Centrum Kultury w Tychach i parafii pw. św. Marii Magdaleny w Tychach.

TUTAJ zobaczysz, jak wyglądał Orszak Trzech Króli w Tychach z 2023 roku.

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.