Rower Metropolitalny-podsumowanie
Metrorower w Tychach wypożyczono ponad 35 tysięcy razy, a najaktywniejszy użytkownik skorzystał z jednośladów aż 206 razy. W systemie zarejestrowanych jest blisko 84 tysiące użytkowników.
Koniec roku to dobry czas na podsumowania, a jest się czym chwalić, bo coraz częściej sięgamy po aktywny i ekologiczny sposób transportu. Z danych, jakie otrzymaliśmy z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach wynika, że od momentu uruchomienia systemu, Metrorower w Tychach wypożyczono ponad 35 tyś razy, a najaktywniejszy użytkownik skorzystał z jednośladów aż 206 razy. Najchętniej pobierano rowery ze stacji: Paprocany (3318 razy) i Piłsudskiego – Targowisko (2506 razy). Popularne okazały się też stacje: Centrum (2175 razy) i Lodowisko (2099 razy). Obecnie w systemie zarejestrowanych jest prawie 84 tysiące użytkowników.
Rower Metropolitalny funkcjonuje w Tychach prawie od roku i stanowi jednolity dla całej Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii system wypożyczalni, który oficjalnie działa od 25 lutego 2024 roku. W mieście jeszcze do końca listopada można było skorzystać z 500 dostępnych jednośladów, teraz na okres zimowy (dokładnie od 1 grudnia do 28 lutego 2025 roku) liczba ta została zmniejszona o połowę. Nie zmienia to faktu, że z systemu można korzystać przez cały rok. Aktualnie do dyspozycji są 53 stacje wypożyczeń, a rower możemy pobrać, o dowolnej porze, przy użyciu dedykowanej aplikacji. W okresie zimowym, poza zmniejszeniem o połowę liczby dostępnych rowerów, nic się nie zmieni.
W sumie Rower Metropolitalny obejmie 31 gmin GZM i 7000 rowerów do wypożyczenia. To największy tego typu system w Polsce i jeden z największych w Europie.
Stacje do samodzielnej naprawy rowerów
W mieście, w okresie od wiosny do późnej jesieni, można korzystać z 24 stacji naprawy rowerów. Tradycyjnie na zimę stacje są demontowane. Jedynie w dwóch lokalizacjach stacje pozostaną przez cały rok – przy parkingu wielopoziomowym obok dworca PKP i przy parkingu wielopoziomowym obok stadionu zimowego.