5 listopada 2024 9:28

W tym sezonie zimowym na tyskie drogi wyjedzie 14 pługopiaskarek, 17 ciągników z pługami i rozrzutnikiem, 10 dwuosobowych brygad do ręcznego odśnieżania, a w skutecznym prowadzeniu działań pomoże Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem. Pracę wszystkich służb odpowiedzialnych za akcję, koordynować będzie Straż Miejska. W tym sezonie będzie również możliwość kontaktowania bezpośrednio z firmami odpowiedzialnych za odśnieżanie.

3 standardy – czyli gdzie i czym sypiemy

Pod szczególnym nadzorem będą drogi krajowe: DK-1 i DK-86 i DK-44 wraz z węzłami, które będą utrzymywane w II podwyższonym standardzie, a więc sprzęt wyjeżdżał będzie na te drogi w pierwszej kolejności. Drogi powiatowe utrzymywane będą w II standardzie, a drogi gminne, o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym, wg III standardu zimowego utrzymania.
Jeżeli chodzi o zastosowanie surowców i substancji, to sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania. Chlorek wapnia na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania w przypadku wystąpienia temperatur poniżej -8°C. Sól i mieszanka piaskowo solna na ulicach wylotowych z centrum miasta do dzielnic podmiejskich, pierwszej kolejności odśnieżania. Piasek na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach. W razie potrzeby przygotowana ilość soli i piasku będzie systematycznie uzupełniana.


Ważne zmiany

Od tego sezonu mieszkańcy będą mogli dzwonić bezpośrednio do wykonawców odpowiedzialnych za odśnieżanie poszczególnych obszarów w mieście. "Dotychczas zazwyczaj zgłoszenia kierowane były do dyspozytorów dyżurujących w Centrum Sterowania Ruchem lub do Straży Miejskiej. Taka możliwość oczywiście nadal istnieje, ale żeby skrócić czas reakcji na zgłoszenie, warto dzwonić bezpośrednio do wykonawcy, któremu podlega określony obszar" – wyjaśnia Arkadiusz Bąk – dyrektor MZUiM w Tychach.

W koordynowaniu akcji tradycyjnie już pomoże ITS. Dyżurni będą mieć do dyspozycji system monitoringu, w skład którego wchodzi m.in. 57 kamer obrotowych i 129 kamer stacjonarnych na sygnalizacjach świetlnych, oraz 81 kamer nadzoru wizyjnego. Dodatkowo prowadzenie akcji wspomagane będzie danymi pochodzącymi z 12 stacji pogodowych, a krótkoterminowa predykcja temperatury i stanu nawierzchni (śnieg, marznący deszcz, lód, gołoledź) pozwoli na określenie warunków atmosferycznych dla co najmniej 2 kolejnych godzin.

Drugą ważną zmianą jest zwiększenie zakresu prowadzenia akcji. Od tego sezonu odśnieżane będą również główne ścieżki rowerowe. To efekt polityki rowerowej wprowadzonej przez Metropolię w zakresie Roweru Metropolitalnego. Z uwagi na to, że z Metroroweu będzie można korzystać przez cały rok, ścieżki rowerowe wymagać będą odpowiedniego utrzymania również w okresie zimowym.

3 Firmy (numery kontaktowe)

Zimą o drogi w Tychach zadbają trzy firmy. Każda wykonywać będzie działania zgodnie z zakresem zadań. Podział i zakres przedstawia załączona poniżej mapa.

MASTER Odpady i Energia Sp. z o.o. /tel.: 32 70 70 107/
zakres działania:
Zimowe utrzymanie dróg krajowych wraz z obiektami inżynierskimi i węzłami oraz pozimowe czyszczenie (mapa: Zadanie I).

Konsorcjum firm BIO-EKOS Group Sp. z o.o. i BIO-EKOS Sp. z o.o. sp. k. /tel.: 537 045 295/
zakres działania:
1. Zimowe utrzymanie dróg w dzielnicach śródmiejskich wraz z obiektami inżynierskimi oraz pozimowe czyszczenie w obszarze na wschód od osi Katwicka/Bielska wraz z Al. Bielską (mapa: Zadanie II).
2. Utrzymanie obiektów drogowych: chodników, ścieżek rowerowych, ciągów i kładek pieszych, schodów, przejść dla pieszych, azyli, parkingów, placów, tuneli oraz pozimowe oczyszczenie obiektów drogowych

EKO–OGRÓD Z.F. „Konserwacja Terenów Zielonych” /tel.: 609 812 832/
zakres działania:
1. Zimowe utrzymanie ulic w dzielnicach śródmiejskich wraz z obiektami inżynierskimi oraz pozimowe czyszczenie w obszarze na zachód od osi Katowicka/Bielska wraz z ulicą Katowicką (mapa: Zadanie III).
2. Utrzymanie ulic wraz z obiektami inżynierskimi w dzielnicach podmiejskich oraz pozimowe sprzątanie (mapa: Zadanie V).

 

Firmy wykonawcze przez cały okres trwania akcji zobowiązane zostały do odbierania telefonów i w miarę możliwości szybkiego reagowania na zgłoszenia mieszkańców. Jeżeli nie będą występowały warunki zimowe, firmy będą zajmowały się sprzątaniem miasta.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.