Dzieciństwo bez przemocy - ogólnopolska kampania
Zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec dzieci to główny cel ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, do której przystąpiły także Tychy. Jej organizatorem jest Fundacja Dajemy Dzieciom siłę oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci. Patronat nad wydarzeniem objęła Rzeczniczka Praw Dziecka. Uroczysta inauguracja w Sejmie RP jest przewidziana na 8 października, a jej finał nastąpi 19 listopada w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Miasto zaprosiło do kampanii placówki oświatowe i opiekuńcze oraz zachęca do włączenia się do akcji mieszkańców i przedstawicieli firm.
Założeniem kampanii jest także:
- promowanie rozwiązań sprzyjających tworzeniu bezpiecznego i szczęśliwego dzieciństwa każdego dziecka,
- propagowanie rozwiązań na rzecz zmian systemowych, które mają za zadanie skuteczną ochronę dzieci przed przemocą,
- uwrażliwienie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci i skutecznego reagowania na przemoc,
- dostarczenie dorosłym narzędzi i wiedzy, które pomogą im wspierać rozwój dzieci, budując z nimi zdrowe, pełne zrozumienia relacje w środowisku wolnym od przemocy.
W ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” w całym kraju podejmowane będą oddolne inicjatywy edukacyjne. We wspólne działania na rzecz dzieci zaangażowane są różne instytucje i podmioty, takie jak urzędy, szkoły, przedszkola, firmy, placówki pomocowe oraz wiele innych osób i organizacji. Kampania opiera się na przekonaniu, że nawet niewielki krok w stronę zapewnienia bezpiecznego środowiska dla dzieci i tworzenia szczęśliwego dzieciństwa, ma ogromne znaczenie dla ich przyszłości.
W finałowy dzień kampanii, 19 listopada, odbędzie się ogólnopolska akcja podświetlenia budynków i innych obiektów na czerwono, by symbolicznie zakomunikować wsparcie dla idei kampanii. Iluminacja budynków jest symbolem rozświetlenia życia dzieciom doświadczającym krzywdzenia oraz wyrazem jasnego sprzeciwu wobec przemocy. W tym dniu napis TYCHY przy al. Niepodległości zostanie podświetlony na czerwono.
Jak przyłączyć się do akcji
- Przyłącz się do kampanii, rejestrując się na stronie internetowej Dzieciństwo bez przemocy.
- Weź udział w kursie e-learningowym „Nieobojętni” i dowiedz się jak skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci. kurs na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
- 19 listopada podświetl swoje mieszkanie, dom lub biuro na czerwono i podziel się zdjęciem w mediach społecznościowych z hashtagiem #19listopada na znak solidarności z kampanią.
- Podziel się informacjami o kampanii na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych, aby zwiększyć jej zasięg i zachęcić innych do zaangażowania.
- Jeśli reprezentujesz placówkę oświatową lub opiekuńczą zorganizuj zajęcia dla dzieci i młodzieży nt. przemocy – na stronie kampanii są dostępne scenariusze zajęć dostosowane do wieku uczestników, które można pobrać na stronie Dzieciństwo bez przemocy.
- Jeśli prowadzisz żłobek lub przedszkole zgłoś się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który przeszkoli kadrę w zakresie rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci; szczegóły pod nr tel. 32 22705 75.