Muzeum Sztuki Zdeponowanej
Muzeum Sztuki Zdeponowanej to projekt Roberta Kuśmirowskiego. Zapraszamy na otwarcie tej wyjątkowej wystawy w najbliższą środę (1 XII) o godzinie 18.00 do byłego kina Andromeda na placu Baczyńskiego.
Tychy to trzeci przystanek Muzeum. Swoją wędrówkę rozpoczęło w Neapolu, gdzie artysta przebywał na zaproszenie Fundacji Morra Greco. Następnie gościło w Lublinie w ramach cyklu wystaw, związanych z 25-leciem lubelskiej Galerii Białej. W Tychach kolekcja wzbogaci się o kolejne eksponaty, a samo Muzeum o dodatkowe skrytki-sarkofagi. Istotą dzieła jest budowanie kolekcji pozbawionej terytorium. Chociaż kolekcja będzie się rozrastać bez żadnych czasoprzestrzennych ograniczeń, dzieła zdeponowane w Muzeum ani przez chwilę nie będą leżeć w magazynie. Wszystkie będą wyeksponowane, i choć dostępne, będą jednocześnie dla odbiorcy niedostępne.
„Identyczne, szare skrytki karnie ustawione w szeregu jak sarkofagi bronią dostępu do tego, co jest w środku. Opisanych prac fizycznie już nie ma. Została skondensowana resztka po spaleniu, skruszeniu, lub stopieniu. Nowe każe pamiętać o starym, jest depozytem pamięci. Podczas wernisażu w Białej komisyjnie, przy udziale gości do pieca trafiły prace Leona Tarasewicza i Jarosława Koziary. Ten destruktywny pomysł zrodził się w Neapolu, europejskiej "stolicy śmieci", gdzie niepotrzebne nikomu odpadki zalegają na ulicach i są problemem niczyim.” Sylwia Hejno, Kurier Lubelski
Pomysłodawca - Robert Kuśmirowski - jest absolwentem i pracownikiem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Debiutował w Galerii Białej w 2002 roku, jeszcze jako student IV roku, w ramach programu Młode Forum Sztuki. W swoim dorobku ma dziesiątki wystaw w kraju i na świecie. Jest laureatem Paszportu Polityki (2005) i Nagrody Artystycznej Lublina (2007).
Wernisaż wystawy to zarazem inauguracja II edycji projektu Sztuki Nowe.
Więcej o projekcie w dziale "Bieżące akcje".
Szczegóły: www.akcjasztuki.pl