21 maja 2024 9:14

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza w sobotę 25 maja o godzinie 15.00 na historyczny spacer po Wilkowyjach. Spacer poprowadzi dr Wojciech Schäffer – historyk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, badacz i znawca lokalnej historii.

Sobotnie wiosenne popołudnie warto spędzić wędrując po zakamarkach dawnej wsi, a od 1951 roku jednej z dzielnic Tychów, o której pierwsze źródłowe wzmianki można znaleźć w dokumencie z 1287 roku. 

Od kiedy istniała wieś Wilkowyje?

To właśnie w 1287 roku książę raciborski Mieszko potwierdził darowiznę dla kościoła św. Wojciecha w Mikołowie, w postaci łanu pola na terenie Wilkowyj. Choć dokument ten przez wielu badaczy uznawany jest za falsyfikat, dla dziejów wsi stanowi źródło, dzięki któremu można uznać, iż w II połowie XIII wieku wieś Wilkowyje na pewno już istniała – być może na długo przed wspomnianą datą.


Jakie punkty znajdą się na trasie spaceru historycznego?

Spacer jest okazją, aby dowiedzieć się więcej o dawnej wsi Wilkowyje. Na autorskiej trasie, obejmującej kilkanaście najważniejszych miejsc dawnej wsi Wilkowyje, m.in.: mapa z 1860 roku przy skwerze kole Magdziorza, pocztylion, oberża rodziny Skibów, obszar wolnego so łectwa Kołodziejów, krzyż z 1910 roku, kuźnia Cichockiego, wilkowyjski tartak, budynek gminy, kościół w Wilkowyjach czy Skwer „Wilczy Kąt”.

data:
25 maja 2024 (sobota), godz. 15.00–17.00
miejsce zbiórki: skrzyżowanie ul. Leśnej i ul. Szkolnej (skwer kole Magdziorza), Tychy
prowadzi: dr Wojciech Schäffer

zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl

wstęp wolny


 Więcej informacji

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.