30 kwietnia 2024 10:25

Minął prawie miesiąc od wybuchu w budynku przy ul. Darwina 4. Przedstawiamy aktualne informacje o świadczonej przez miasto pomocy.

W tym okresie na specjalny rachunek utworzony przez urząd miasta na rzecz poszkodowanych w wybuchu przy ul. Darwina wpłyneło - 13 679.49 zł

Środki wciąż można przekazywać na konto:

Gmina Miasta Tychy,

al. Niepodległości 49

43-100 Tychy

Nr konta: 66 1240 2975 1111 0011 3700 6653.

Do tej pory:

Wpłynęło 27 wniosków o wsparcie z Fundacji Tychy Dobre Miejsce.

29 wniosków złożyły rodziny, chcące uzyskać pomoc z Caritas-u.

31 rodzin otrzymało wsparcie finansowe z MOPS.

25 rodzin podpisało umowy na mieszkania, mieszkanie chronione lub pokoje nad basenem miejskim.

5 rodzin rozważa podpisanie umów. Pozostałe zdecydowały, że same zabezpieczą swoje potrzeby mieszkaniowe.

Zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Tychach:

a)     Uporządkowano teren katastrofy na zewnątrz i w częściach wspólnych budynku.

b)     Zamontowano zamykane drzwi wejściowe do klatki nr 4 od strony podwórza.

c)     Trwale zabezpieczono przed dostępem i oznakowano wejścia do szybu windowego na każdej kondygnacji klatki schodowej nr 4.

d)    Podstemplowano nadproża w elewacji budynku w miejscu ubytku ściany w lokalu nr 53 oraz załamanego stropu nad kondygnacją parteru.

Zgodnie z postanowieniem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Tychach zlecono opracowanie ekspertyzy technicznej, która określi zakres szkód, sposób usunięcia zniszczonego stropu, następnie jego odtworzenia oraz doprowadzenie obiektu do właściwego stanu technicznego i możliwość dalszego użytkowania lokali zgodnie z przepisami. Ekspertyza będzie wykonana do końca maja 2024 roku.

Firma ubezpieczeniowa prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie szkód związanych z wybuchem gazu.

Policja i Prokuratura prowadzą dalsze czynności wyjaśniające przyczyny wybuchu.

Mieszkańcy po wcześniejszym umówieniu z administratorem – Rejonem Obsługi Mieszkańców nr IV - zabierają swoje rzeczy z mieszkań. Pomaga w tym Tyskie Centrum Wolontariatu. Sukcesywnie usuwany jest gruz z lokali mieszkalnych oraz odbywają się demontaże liczników prądu oraz gazu w lokalach.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.