29 kwietnia 2024 13:54

1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego czasu Tychy pozyskały prawie 1,6 mld złotych na inwestycje w mieście. W związku z 20 rocznicą wejścia do UE od 30 kwietnia kursować będzie w Tychach symbolicznie oklejony "unijny" trolejbus. To pierwszy pojazd Tyskich Linii Trolejbusowych zakupiony dzięki funduszom unijnym, w ramach projektu realizowanego dziesięć lat temu. W ramach jubileuszu 1 maja odbędzie się bieg nartorolkowy, a tyskie placówki oświatowe przygotowały z tej okazji szereg projektów tematycznych.

Unijny trolejbus

Tyskie Linie Trolejbusowe postanowiły przyłączyć się do obchodów jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej (1 maja 2004 r.) i przygotowały specjalny „unijny” trolejbus, który przez najbliższe miesiące będzie woził mieszkańców Tychów. To nawiązanie do kampanii prowadzonej przez przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce pn. "YES!TEŚMY – 20 lat Polski w Unii Europejskiej”.

Oklejony trolejbus będzie kursował codziennie na innej linii. Dodatkowo na 5 trolejbusach pojawią się reklamy informujące o pozyskanych przez miasto środkach unijnych w ramach ogólnopolskiej kampanii YES!TEŚMY - 20 lat Polski w UE". Dodatkowo na al. Niepodległości w gablotach reklamowych pojawią się flagi: polska i unijna.      

SkikeRun3 - Tyski Rajd Pasjonatów Nartorolek Terenowych

1 maja sprzed parkingu Paprocany (za hotelem PIRAMIDA) przy ul. Sikorskiego 100 wyruszy Tyski Rajd Pasjonatów Nartorolek Terenowych. Uczestnicy rajdu pokonają 50 km, a organizatorzy zapraszają do udziału również rowerzystów. Wydarzenie organizowane jest pod Honorowym Patronatem Pełniącego Funkcję Prezydenta Tychów Macieja Gramatyki, szczegóły znajdują się na stronie wydarzenia na facebooku.

20 lat w UE - tyska oświata

Tyskie placówki oświatowe również włączają się w świętowanie 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. W tyskich przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych odbędzie się ponad 100 wydarzeń związanych z tematyką uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej w tym, m.in. wirtualne podróże po krajach UE, konkursy, quizy, projekty edukacyjne, debata oksfordzka.

IV Zawody Balonowe "In the Sielsian Sky" 

22 czerwca w Tychach odbędą się IV Zawody Balonowe "In the Sielsian Sky". Zmagania zawodników sterujących balonami na ogrzane powietrze wpisują się w obchody 20 rocznicy Polski w UE.


W latach 2004 - 2024 Tychy pozyskały prawie 1,6 mld złotych na inwestycje w mieście. Dzięki tym środkom wykonano wiele inwestycji m.in. zmodernizowano drogi, wymieniono tabor komunikacji miejskiej czy niemal w 100 % skanalizowano Tychy. Zrealizowano wiele dużych inwestycji, ale także setki mniejszych projektów, takich jak doposażenia szkół w mieście, szkoleń i kursów dla pracowników różnych branż oraz wiele projektów społecznych podnoszących jakość życia oraz niwelujących nierówności.  

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.