24 kwietnia 2024 10:27

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 maja w Tychach rozpocznie tradycyjnie msza święta w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Marii Magdaleny oraz uroczyste złożenie kwiatów na Placu Wolności. Po południu uroczystości przeniosą się do Czułowa.

W tym roku obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 103. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego (2/3 maja 1921 r.).

Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Oprawę wydarzenia zapewni Tyski Chór Mieszany Presto Cantabile. Po mszy odbędzie się uroczysty przemarsz z udziałem Orkiestry KWK Piast, prowadzący do Pomnika Powstańca Śląskiego na Placu Wolności, gdzie o 13.15 planowana jest kolejna część obchodów. Na Placu Wolności nastąpi złożenie kwiatów oraz wykonanie Mazurka Dąbrowskiego przez Orkiestrę Dętą KWK Piast i chór Presto Cantabile.

W Czułowie, pod Pomnikiem Powstańców Śląskich przy ulicy Katowickiej, złożenie kwiatów nastąpi o 14.30, gdzie uroczystości uświetni chór Cantate Deo pod dyrygenturą Michała Brożka. Obchody poprowadzi Wojciech Lewandowski. 

Uczestnicy wydarzeń otrzymają chorągiewki w barwach narodowych i kokardy narodowe rozdawane w miejscach obchodów, co stanowi już tradycję tego święta w naszym mieście.

Warsztaty biało-czerwone 

We wtorek poprzedzający majówkę (30 kwietnia), w Klubie Wilkowyje MCK organizowane będą rodzinne warsztaty biało-czerwone, podczas których można będzie wykonać efektowną mapę Polski z wykorzystaniem techniki string-art. Powstaną prace wyplatane za pomocą kolorowych nici czy włóczek oraz gwoździków wbijanych w drewnianą deskę tworzących kontur przygotowywanego wzoru. W ten sposób powstaną kształty nawiązujące do zbliżającego się Święta Konstytucji 3 Maja.

Zajęcia odbywać się będą w godzinach 17.00-19.00, wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy pod adresem klub@mck.tychy.pl i numerami telefonu: 32 227 26 22 i 691 770 344 (również SMS-owo).

Program obchodów Święta Konstytucji 3 Maja 2024 w Tychach

12.00 – msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Marii Magdaleny z oprawą

muzyczną chóru Presto Cantabile (po mszy przemarsz z udziałem Orkiestry KWK Piast pod Pomnik Powstańca Śląskiego)

13.15 – uroczystości pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego przy pl. Wolności z oprawą muzyczną Orkiestry dętej KWK Piast oraz chóru Presto Cantabile

14.30 – uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Czułowie przy ul. Katowickiej, z oprawą muzyczną chóru Cantate Deo pod dyrygenturą Michała Brożka

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.