Bezrobocie na lokalnym rynku pracy – działania podjęte przez PUP Tychy
Spośród 65 miast na prawach powiatu Miasto Tychy zajmuje 9 miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w kraju tj. 5,6% na koniec września. Wyprzedzają nas jedynie duże aglomeracje takie jak: Wrocław, Gdynia, Gdańsk, Kraków, Sopot, Katowice, Warszawa, Poznań.
Natomiast powiat bieruńsko-lędzinski, który również objęty jest działaniem tyskiego urzędu pracy zajmuje drugie miejsce spośród 314 powiatów ziemskich pod względem najniższej stopy bezrobocia w kraju – stopa bezrobocia na poziomie 4,5% wyprzedza go tylko powiat poznański ze stopą 3,4%.
Na tak niski poziom bezrobocia wpływa niewątpliwie wysokość środków finansowych, które przeznaczone są na aktywizację zawodową osób bezrobotnych. PUP Tychy aktywnie pozyskuje dodatkowe środki finansowe z Funduszu Pracy celem aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. W bieżącym roku kalendarzowym na aktywizacje zawodową przeznaczono prawie 19,5 mln tj. o 6 mln więcej niż w roku ubiegłym, ponad 9 mln więcej niż w roku 2008 i o 11 mln więcej niż 3 lata temu.
Ponadto PUP Tychy aktywnie uczestniczy w pozyskiwaniu dodatkowych środków finansowych z Unii Europejskiej a dokładne z Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację dodatkowych działań mających na celu poprawę sytuacji osób bezrobotnych na rynku pracy. Aktualnie urząd pracy realizuje 7 projektów o łącznej wartości 3 564 283 zł.
"Szansa” - program integracji społecznej i zawodowej osób długotrwale bezrobotnych, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej lub osób powyżej 50 roku życia
"Bez bariery do kariery" – program aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych
"Pro 45” - program wspierania przedsiębiorczości wśród osób bezrobotnych po 45 roku życia
"Kobieta - nowe umiejętności - duże możliwości"- program aktywizacji zawodowej kobiet pozostających bez zatrudnienia łącznie przez okres ponad 12 miesięcy, kobiet po 45 roku życia lub kobiet powracających oraz wychodzących po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowywaniem dzieci. "
"Od zwolnienia do samozatrudnienia"- program wspierania przedsiębiorczości wśród osób bezrobotnych, które utraciły pracę z przyczyn ekonomicznych zakładu pracy w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu
"W kierunku zatrudnienia"- program aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych ze wskazaniem osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy
"Europejski Standard II" – program wsparcia dla powiatowych urzędów pracy w realizacji zadań na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w regionie
Pozyskane środki finansowe zarówno z Funduszu Pracy jak i Europejskiego Funduszu Społecznego pozwoliły na objęcie aktywizacją zawodową w roku 2010 - 2725 osób (liczba wszystkich osób bezrobotnych w PUP Tychy na koniec miesiąca października wynosiła 4996 osób). 1054 osoby bezrobotne skorzystały z możliwości odbycia stażu zawodowego, co znacznie zwiększyło lub zwiększy szanse tych osób na podjęcie pracy. Staż jest instrumentem wspierającym głownie osoby nie posiadające doświadczenia zawodowego.
Dzięki pozyskanym środkom finansowym na przestrzeni ostatnich 4 lat na terenie miasta Tychy i powiatu bieruńsko-lędzińskiego powstało 528 nowych podmiotów gospodarczych (jednorazowa pomoc finansowa na rozpoczęcie działalności gospodarczej).
PUP Tychy wpiera również pracodawców deklarujących chęć zatrudnienia osób bezrobotnych poprzez udzielenie wsparcia finansowego na wyposażenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej oraz refundację części kosztów wynagrodzenia i składki ZUS (prace interwencyjne i roboty publiczne). Dzięki tej formy pomocy zatrudnienie znalazły 462 osoby bezrobotne.
W projektach konkursowych współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego udział wzięło w bieżącym roku 128 osób. Projekty umożliwiają realizację działań, które nie byłyby możliwe do realizacji ze środków Funduszu Pracy np. warsztaty wyjazdowe, wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości 40 tys zł oraz wsparcie pomostowe w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, wypłata stypendiów stażowych w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, wsparcie doradcze (coaching) w trakcie realizacji staży zawodowych.