29 marca 2024 9:13

25 marca 2024 roku w Krakowie odbył się Kongres Szkolnego Budżetu Obywatelskiego (SzBO). To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, w którym uczestniczyły osoby zarządzające i realizujące szkolne budżety obywatelskie. W spotkaniu wzięły udział przedstawicielki Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia tyskiego urzędu, które Młodzieżowy Budżet Obywatelski realizują już od 7 lat.

Podczas kongresu praktycy z całej Polski wymieniali się doświadczeniami związanymi z realizacją budżetów skierowanych do dzieci i młodzieży. O swoich doświadczeniach przy MBO opowiedzieli przedstawiciele tyskiego magistratu. Zaprezentowane działania odebrane zostały z dużym entuzjazmem i staną się z pewnością inspiracją do rozwijania kompetencji w zakresie działań obywatelskich i społecznych. Docenione zostały szczególnie: warsztaty Design Thinking skierowane do młodzieży, zakładka na stronie razemtychy.pl poświęcona Młodzieżowemu Budżetowi Obywatelskiemu oraz poradnik: „Jak złożyć projekt?”.

- Sześć ukończonych edycji Młodzieżowego Budżetu pozwala na przekazanie fachowej wiedzy nt. efektywnego popularyzowanie zagadnień związanych z budżetem obywatelskim. Promujemy innowacyjność, przedsiębiorczość i zachęcamy młodzież do działań na rzecz szkoły, do której uczęszczają. Cieszymy się, że inni dostrzegają, że nasz Młodzieżowy Budżet Obywatelski angażuje uczniów do podejmowania decyzji, dotyczących życia społeczności lokalnej oraz umożliwia jej bezpośredni wpływ na swoją najbliższą przestrzeń - mówi Iwona Bińkowska, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy.

Obecnie rozpoczęła się już 7 edycja MBO. Udział w MBO przybliża młodym ludziom ideę społeczeństwa obywatelskiego w praktyce – uczniowie zgłaszają projekty, weryfikują je wspólnie z ekspertami, a później głosują.

- Poprzednie edycje MBO pokazały nam jak ogromny potencjał drzemie wśród młodych tyszan. W minionych latach udało się zrealizować wiele inicjatyw: doposażyć strefy relaksu, pracownie tematyczne, biblioteki szkolne oraz zorganizować ciekawe zajęcia - mówi Agnieszka Kryńska z Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy, koordynująca Młodzieżowy Budżet Obywatelski w Tychach.

Informacje o Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim dostępne są na stronie razemtychy.pl.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.