22 marca 2024 13:51

W czwartek 21 marca poznaliśmy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury.

Przebieg zgłoszeń do Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury

Podczas tegorocznej edycji zgłoszeń swoich kandydatów mogły zgłaszać nie tylko instytucje kultury, ale także stowarzyszenia, fundacje, związki twórcze, a także sami  twórcy i radni naszego miasta. 

W sumie wpłynęło 30 wniosków, w których pojawiły się 24 nominacje. Wśród zgłoszonych pojawiły się kandydatury między innym ludzi teatru, przedstawicieli sztuk wizualnych, muzyków.

Laureaci  Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury

Laureatami Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury zostali: 

Michał Brożek - dyrygent, kompozytor organista, nauczyciel, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Artysta koncertuje nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jest założycielem tyskiego chóru Cantate Deo oraz dyrygentem Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pełni funkcję dyrektora artystycznego Metropolitalnego Festiwalu Chóralnego. Wraz z chórami jest laureatem wielu nagród w uznanych konkursach w Polsce, m.in. laureat grand prix tegorocznej edycji Tyskich Wieczorów Kolędowych, a także za granicą, np. w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Music and sea” w Parali w Grecji czy w Miedzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Prowansji we Francji. Ma w swoim dorobku 4 wydawnictwa płytowe. Angażuje się w edukację artystyczną dzieci i młodzieży w Tychach będąc nauczycielem muzyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 oraz nauczycielem przedmiotów muzycznych i dyrygentem szkolnej orkiestry w Zespole Szkół Muzycznych.

Agnieszka Łapka - malarka, autorka tekstów, grafik, wokalistka. W 2022 r. uznana jako najlepsza wokalistka bluesowa w cenionej ankiecie kwartalnika "Twój blues", gdzie od wielu lat utrzymuje się w czołówce plebiscytu blues top. Jako wokalistka współpracowała z takimi artystami jak: Jan „Kyks” Skrzek, Leszek Winder, Krzysztof Głuch, Andrzej Rusek, Henryk Gembalski, Józef Skrzek, Jerzy Piotrowski, Anthimos Apostolis. Od 2007 roku jest związana z zespołem Śląska Grupa Bluesowa, którego ostatnia płyta „Tu i teraz” uzyskała nominację do nagrody Fryderyk. Tworzy także solowe projekty kompozytorskie jako Łapka. Posiada liczne autorskie wydawnictwa płytowe oraz wiele płyt z zespołami, z którymi współpracuje. Na scenie jest od 20 lat.

Izabela Wądołowska - graficzka, kostiumolożka, scenografka, muralistka, malarka, projektantka, kuratorka wystaw artystycznych. Absolwentka katowickiej Akademii Sztuk Pięknych oraz podyplomowych studiów scenograficznych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracowała z teatrami dramatycznymi w Polsce, organizowała i brała udział w wielu wystawach polskich i zagranicznych. Przez wiele lat była kuratorem tyskiej galerii Strefart. Obecnie związana jest z galerią „Na Wolności”. Stworzyła markę Double Room, dla której wypracowała ofertę ponad 200 grafik wielkoformatowych. W2020 r. powołała do życia wraz z Agnieszką Kuśpiel grupę kreatywną SIS – spotkanie i sztuka, która miała na celu aktywizację twórczą kobiet-artystek po czasie twórczej stagnacji. Od 2022 r. tworzy przestrzeń warsztatową „poza schematem” – arteterapia indywidualna i grupowa. Laureatka wielu nagród, dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego.

Tyski Ambasador Kultury 2024

Nagrodę Tyskiego Ambasadora Kultury, przyznawaną od 2022 roku otrzymał Michał Czachowski. Gitarzysta flamenco, producent muzyczny, wydawca, inżynier dźwięku, grafik, publicysta, wykładowca, doktorant Akademii Muzycznej w Krakowie, architekt. Dziś jest najbardziej znanym polskim gitarzystą flamenco, zapraszanym na festiwale muzyczne w Hiszpanii i na wszystkich kontynentach. Uznanie na arenie międzynarodowej zdobył m.in. dzięki projektowi „Indialucia” stanowiącemu nietuzinkową fuzję muzyki flamenco oraz indyjskiej. Projekt ten otrzymał liczne nagrody, jak również nominację do nagrody Fryderyka. Współpracuje z uznanymi artystami, redaguje teksty do polskich i zagranicznych pism branżowych, prowadzi audycję „My Spanish Heart” w radiu JAZZ.FM. Koncertuje na całym świecie. Łącznie odbył koncerty w 36 krajach, sprzedał ponad 35 tys. swoich płyt. Jest ambasadorem międzynarodowego festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa” oraz Miasta Tychy.

- Dziękuję bardzo wszystkim przedstawicielom kultury w naszym mieście. Dzięki Wam świat jest piękniejszy, a my możemy cieszyć się i upajać pięknem, które jest wokół nas. Ciesze się, że tak wiele ludzi kultury mieszka w Tychach, gratuluję tegorocznym laureatom i życzę wielu kolejnych sukcesów - mówił Maciej Gramatyka, pełniący funkcję prezydenta Tychów. 

Część artystyczną wydarzenia uświetnił koncert koncert Motion Trio i AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Motion Trio koncertował w 41 krajach świata, muzycy współpracowali m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Wojciechem Kilarem i Tomaszem Stańką. 

Podczas koncertu artyści wykonali muzykę Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara oraz autorskie kompozycje członków zespołu Motion Trio. 

fot. Radosław KaźmierczakNasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.