7 marca 2024 17:28

Tegoroczny XIX Międzynarodowy Festiwal "Śląska Jesień Gitarowa" wraz z Konkursem im. Jana Edmunda Jurkowskiego otrzymały dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Muzyka". Kwota dofinansowania wynosi 168 000 zł, a wniosek Miejskiego Centrum Kultury w Tychach otrzymał drugą najwyższą przyznaną liczbę punktów.

Celem ministerialnego programu jest wspieranie najwartościowszych zjawisk i trendów w polskiej i światowej kulturze muzycznej. Tegoroczna XIX edycja Międzynarodowego Festiwal "Śląska Jesień Gitarowa" wraz z Konkursem Gitarowym im. Jana Edmunda Jurkowskiego odbędzie się w tym roku w dniach od 20 do 27 października. 

Wydarzenie jest prawdziwym świętem dla miłośników gitary klasycznej. Festiwal to cykl koncertów odbywających się przede wszystkim w tyskiej Mediatece, jak również w innych, tętniących na co dzień muzyką, miejscach na mapie Śląska – Akademii Muzycznej w Katowicach, Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia, Filharmonii Śląskiej czy Polskim Radiu Katowice. Koncerty światowej klasy gitarzystów, ukazujące szerokie spektrum gatunków muzyki gitarowej, to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalna wizytówka Śląskiej Jesieni Gitarowej.

Równolegle odbywają się przesłuchania międzynarodowego konkursu gitarowego, lekcje mistrzowskie, sesje naukowo-artystyczne, wystawy, prezentacje instrumentów. 

- Odbywająca się w Tychach Śląska Jesień Gitarowa to największy w tej części Europy festiwal poświęcony muzyce gitarowej. O jej popularności świadczą liczne zgłoszenia do konkursu gitarowego, ale także sale koncertowe wypełnione publicznością. Cieszę się, że to prestiżowe dla Tychów wydarzenie zostało docenione i uzyskało wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówi Maciej Gramatyka, pełniący funkcję prezydenta Tychów. 


Od 28 lutego 2024 w holu tyskiej Mediateki można oglądać wystawę zdjęć Grzegorza Krzysztofika oraz Artura Pławskiego, poświęconą Śląskiej Jesieni Gitarowej w Tychach.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.