22 lutego 2024 12:50

W najbliższą sobotę 24 lutego, o godz. 11.00 w Tyskiej Galerii Sportu, oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach odbędzie się finał konkursu Silesia Incognita 2024. Zwyciężczynie i zwycięzcy, dzięki patronowi honorowemu – Łukaszowi Kohutowi, Posłowi do Parlamentu Europejskiego IX kadencji – pojadą do Parlamentu Europejskiego.

To już ósma edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita” organizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach.

"Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem c hcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą regionu śląskiego, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczennic i uczniów, związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji" - mówią organizatorzy konkursu.

Do uczestnictwa w konkursie zaproszono uczennice i uczniów starszych klas szkół podstawowych (VI–VIII) z województwa śląskiego. Najwyżej ocenione prace konkursowe poświęcone wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska wyłonili: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”). Piąty raz patronat honorowy nad konkursem objął Łukasz Kohut, Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, a patronem merytorycznym jest Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje, których wyniki poznaliśmy 24 stycznia 2024 roku, polegały na przygotowaniu pracy konkursowej (w formie np. filmu, audycji radiowej lub podcastu, reportażu, miniprzewodnika, prezentacji lub bloga) poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Natomiast podczas finału ocenie podlega wiedza autorek i autorów 19 najwyżej ocenionych prac konkursowych – podczas zmagań finałowych czekają zawsze nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji. 

Na konkurs wpłynęło 19 zgłoszeń drużyn z 13 szkół z 9 miejscowości: 38 uczennic i uczniów przygotowanych przez 11 nauczycielki/nauczycieli, z czego 5 nauczycielek/nauczycieli przygotowało więcej niż jedną drużynę! W finale spotkają się uczennice i uczniowie oraz nauczycielki i nauczyciele z : Bytomia (1 drużyna z 1 szkoły), Gliwic (4 drużyny z 2 szkół), Gogołowej (1 drużyna z 1 szkoły), Jastrzębia-Zdroju (1 drużyna z 1 szkoły), Katowic (3 drużyny z 2 szkół), Międzyrzecza (1 drużyna z 1 szkoły), Rybnika (2 drużyny z 1 szkoły), Siemianowic Śląskich (5 drużyn z 3 szkół) i Tychów (1 drużyna z 1 szkoły).

Laureatów poznamy już w najbliższą sobotę!

Informacje

W kwestiach merytorycznych:
Marcin Melon
(Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach)

e-mail: marcinmelon1979@gmail.com

W kwestiach organizacyjnych:
Natalia Sitko (Muzeum Miejskie w Tychach, Dział Edukacji i Promocji)
tel. 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: konkurs@muzeum.tychy.pl

Organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach

patron honorowy:
Łukasz Kohut, Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji

patron merytoryczny:
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.