7 lutego 2024 11:04

Od 22 stycznia można złożyć wnioski do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Nowy formularz dostępny jest na stronie razemtychy.pl. Do wydania jest łącznie 5 milionów złotych.

- Budżet Obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część budżetu gminy. Zachęcamy wszystkich tyszan do aktywnego włączenia się w zgłaszanie swoich projektów. Wiele z tych pomysłów ma realną szansę zmienić nasze dzielnice i miasto - mówi Maciej Gramatyka pełniący funkcję prezydenta Tychów.

W ramach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy mogą proponować projekty obejmujące całe miasto oraz części miasta, zwane okręgami konsultacyjnymi. Oprócz zadań inwestycyjnych składane są projekty dotyczące: warsztatów, spotkań z dziedziny kultury, sportu czy ekologii. To mieszkańcy najlepiej wiedzą, co chcieliby zmienić w swoim najbliższym otoczeniu. Każdy, kto przeleje swój pomysł na  formularz, uzupełni potrzebne załączniki i zdobędzie poparcie mieszkańców, będzie miał szansę uzyskać środki finansowe na jego realizację.

Pomysły do Budżetu Obywatelskiego mogą zgłaszać dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy mieszkający w Tychach do 22 lutego 2024 r.

Pomysły do BO można składać na projekty obejmujące:

- całe miasto, pula środków finansowych wynosi 500 000 zł, skierowane są one do ogółu mieszkańców i dotyczą np. zadań realizowanych na terenie parków, Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany czy dotyczą wybiegu dla psów oraz placówek oświatowych lub których zasięg obejmują co najmniej 2 okręgi konsultacyjne. Wymagana liczba osób popierających wniosek to 40 osób.

- części miasta, zwane okręgami konsultacyjnymi, pula środków finansowych wynosi 4 500 000 zł, realizowane są one na terenie jednego z okręgów konsultacyjnych. Wymagana liczba osób popierających wniosek to 15 osób z danego rejonu. Jeżeli jest to projekt inwestycyjny to należy zebrać poparcie osób zamieszkujących bezpośrednim sąsiedztwie lub w pobliżu proponowanego projektu.

POBIERZ FORMULARZ

WYPEŁNIONY FORMULARZ

 

·        ze strony razemtychy.pl,

 

·        w Głównym Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Barona 30 /209,

 

·        w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy przy al. Niepodległości 49,

 

·        w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tychach przy al. Piłsudskiego 16 oraz w jej filiach.

·        złóż osobiście w Głównym Punkcie Konsultacyjnym lub  w Urzędzie Miasta Tychy w Biurze Obsługi Klienta,

 

·        wyślij na adres: Urząd Miasta Tychy, ul. Barona 30 /209,

 

·        zeskanuj sam formularz i wyślij na adres: kontakt@razemtychy.pl (oryginał wraz z załącznikami dostarcz do Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia przy ul. Barona 30/209 w terminie 7 dni.)

 

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego na 2025 r.:

  • Zgłaszanie projektów: od 22 stycznia do 22 lutego 2024 r.
  • Weryfikacja formalna i merytoryczna zgłoszonych projektów: od 23 lutego do 10 maja 2024 r.
  • Spotkania z mieszkańcami: od 13 maja do 19 czerwca 2024 r.
  • Promocja projektów przez mieszkańców: od 12 lipca do 16 września 2024 r.
  • Głosowanie na projekty: od 6 do 16 września 2024 r.
  • Ogłoszenie wyników głosowania: do 7 października 2024 r.
  • Realizacja projektów – rok 2025.

W dniach 22 stycznia - 22 lutego 2024 r. pracownicy Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia pełnić będą dyżur, podczas którego udzielą wszelkich informacji osobom zainteresowanym złożeniem wniosku do BO. Dyżur będzie się odbywał w Głównym Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Barona 30 pokój 209 (piętro I)  zgodnie z następującym harmonogramem:

Poniedziałek: 7:30 – 15:30

Wtorek: 7:30 – 15:30

Środa: 7:30 – 15:30

Czwartek: 7:30 – 17:30

Piątek 7:30 – 13:30

Informacje, formularze dotyczące nowej edycji można znaleźć na stronie razemtychy.pl

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerami: 32 776 35 55 oraz 32 776 35 59 lub za pośrednictwem maila: kontakt@razemtychy.pl.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.