16 stycznia 2024 12:15

8 miesięcy temu PKM Tychy podpisał umowę na dostawę 10 nowych autobusów o wartości w sumie 13 300 000 złotych (netto). Dziś w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Tychach odbyło się ich symboliczne przekazanie. Wzięli w nim udział m.in. Maciej Gramatyka - pełniący obowiązki prezydenta miasta Tychy, Miłosz Stec - prezes PKM-u Tychy oraz Rafał Zajas - Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowego z SOLARIS BUS & COACH sp. z o.o.

Nowe autobusy są wyposażone w klimatyzację, system liczenia pasażerów, monitoring, system informacji pasażerskiej, okna przesuwne i wywietrzniki dachowe do naturalnej wentylacji oraz gniazdka z ładowarkami USB dla pasażerów z podwójnym portem umiejscowione pod każdym podwójnym siedzeniem, system automatycznych zapowiedzi głosowych i kasowniki.

Każdy z 10 autobusów ma długość 12 metrów i może pomieścić min. 80 pasażerów, z czego 26 na miejscach siedzących. Autobusy są zasilane olejem napędowym i spełniają one najwyższe standardy, jeśli chodzi o emisję spalin.  

- Gdy podejmowaliśmy decyzję o zakupie autobusów na olej napędowy ceny gazu osiągały ekstremalnie wysokie wartości, natomiast mamy nadzieję, że to ostatnie autobusy zasilane olejem, choć oczywiście sytuacja geopolityczna może się zmienić – mówił Miłosz Stec prezes PKM Tychy sp. z o.o.

Wartość zakupu każdego z 10 pojazdów to 1.330.000 netto.

- Tychy od lat inwestują w transport publiczny, a jakością usług transportowych wyróżniamy się na tle innych miast. Na ten rozwój wpływ ma nie tylko polityka prowadzona przez nasz samorząd, ale także względy ekonomiczne, które np. w tym przypadku zdecydowały, że PKM zakupił pojazdy zasilane olejem napędowym. Z pewnością będziemy kontynuować ten kierunek, dbać o jak najlepszą jakość komunikacji publicznej w Tychach oraz zachęcać mieszkańców naszego miasta do korzystania z niej – mówi Maciej Gramatyka, pełniący obowiązki Prezydenta Tychów.

Nowe autobusy jeszcze w tym tygodniu wyjadą na trasy metropolii GZM i będą obsługiwały głównie linie metropolitalne.

fot. Kamil Peszat

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.