15 stycznia 2024 13:20

Dziś uroczyście otwarto Oddział Obserwacyjno-Zakaźny w Szpitalu Megrez w Tychach. Obiekt przeszedł gruntowną przebudowę - koszt tej inwestycji to prawie 13 mln zł.

- Zakończenie remontu Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego to kolejny duży krok w rozwoju naszego szpitala. Mieszkańcy Tychów i okolic mogą liczyć na najlepszą, profesjonalną opiekę medyczną specjalistów z zakresu chorób zakaźnych oraz leczenie w komfortowych i nowoczesnych warunkach. Ten remont bardzo nas cieszy, szczególnie w kontekście obecnych wyzwań systemu ochrony zdrowia i pandemii COVID-19, która pokazała, jak istotne są takie inwestycje – mówi Mariola Szulc, Prezes Szpitala Megrez.

Oficjalne uruchomienie Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego odbyło się 15 stycznia, choć pierwsi pacjenci trafili tam już na początku roku. W wydarzeniu, połączonym z konferencją prasową, wzięli udział m.in. przedstawiciele władz lokalnych, w tym pełniący funkcję Prezydenta Miasta Tychy Maciej Gramatyka.

- Dzięki nowemu Oddziałowi Obserwacyjno-Zakaźnemu mieszkańcy Tychów zyskają większe poczucie bezpieczeństwa. Będą mieli także pełną świadomość, że w przypadku gdyby musieli skorzystać ze specjalistycznej pomocy w tym zakresie, będą pod opieką profesjonalnego zespołu, którego pracę wspierać będzie nowoczesny sprzęt medyczny, a komfortowe warunki hospitalizacji sprzyjać będą powrotowi do zdrowia. O nowym oddziale z dumą możemy mówić, że jest to nowoczesny oddział na miarę XXI wieku – wskazuje Maciej Gramatyka, pełniący funkcję Prezydenta Miasta Tychy i dodaje: - Remont Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego jest tylko jedną z wielu inwestycji realizowanych przez Szpital Megrez. Nie tak dawno oglądaliśmy m.in. wyremontowany Oddział Ginekologiczno-Położniczy, realizowana była termomodernizacja budynku, w trakcie remontu jest z kolei Oddział Chirurgiczny, a przed placówką kolejne plany rozwojowe. To, co jednak w mojej ocenie jest najważniejsze, to profesjonalna kadra, która stoi za szpitalem i która tworzy tę placówkę.

Nowy Oddział znajduje się na III i IV piętrze tzw. Pawilonu Zakaźnego i posiada łącznie 8 izolatek dla pacjentów. Obie kondygnacje przeszły gruntowne prace remontowe: od nowa zaprojektowano funkcjonalny układ pomieszczeń, instalacje elektryczne, teletechniczne, sanitarne czy wentylacji mechanicznej. Wszystkie pomieszczenia zyskały nowe wyposażenie oraz meble i zostały doposażone w wysokiej klasy sprzęt medyczny. Izolatki zostały wyposażone także w najnowszej generacji łóżka Famed Nexo, posiadające elektryczne sterowanie, opracowane specjalnie z myślą o wygodzie pacjentów i personelu. Dodatkowo łóżka posiadają elementy, które są pokryte nanocząsteczkami srebra, co przekłada się na mniejszą reprodukcję wirusów i bakterii.

Co istotne, każda z izolatek dla pacjentów posiada śluzę, własną toaletę oraz specjalny system wymiany powietrza pod ciśnieniem, a w Oddziale zastosowano także wewnętrzną kanalizację z własnym systemem dezynfekcji ścieków. Wszystko w celu zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa dla personelu medycznego i chorych. Dla pacjentów przebywających w Oddziale zorganizowano również specjalne pomieszczenie odwiedzin, w którym znajduje się komunikator pozwalający na połączenie z chorymi przebywającymi w izolatce.

- Dzięki doświadczonej kadrze medycznej wspartej nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi jesteśmy w stanie zapewnić naszym pacjentom najlepszą opiekę medyczną i umożliwić im jak najszybszy powrót do zdrowia. Nowy Oddział pozwoli nam jeszcze skuteczniej leczyć pacjentów zakażonych różnymi, groźnymi dla zdrowia i życia chorobami – mówi dr n. med. Aldona Mularczyk, Ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Megrez.

Oddział Obserwacyjno-Zakaźny realizuje programy lekowe oraz zajmuje się diagnostyką i leczeniem szeregu chorób zakaźnych, w tym w szczególności: chorób wątroby o etiologii zakaźnej, w tym zakażeń wirusami HBV i HCV, niezakaźnych chorób wątroby – autoimmunologicznych, toksycznych uszkodzeń wątroby, marskości wątroby, chorób dróg żółciowych, zakaźnych i pasożytniczych chorób przewodu pokarmowego, bakteryjnych chorób odzwierzęcych, zakażeń skóry, tkanki podskórnej czy układu moczowo – płciowego. W Oddziale wykonuje się również przeszczepy mikrobioty jelitowej u chorych z biegunką na podłożu zakażenia Clostridioides difficile.

Łączna wartość inwestycji to ponad 12 mln 837 tys. zł, z czego 8 mln zł pochodziło ze środków unijnych zarządzanych przez Ministerstwo Zdrowia, a ponad 4 mln zł przekazało Miasto Tychy. Ponadto Szpital pozyskał środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie blisko 240 tys. zł.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.