12 stycznia 2024 8:38

W sobotę 13 stycznia w Impart Centrum we Wrocławiu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy oraz Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma wystąpią w koncercie z okazji roku Jerzego Nowosielskiego.

Patronem 2023 roku, ustanowionym uchwałą Sejmu RP, był Jerzy Nowosielski – jeden z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku (7 stycznia 2023 roku przypadła 100. rocznica urodzin artysty). Miniony rok stał się okazją, aby przypomnieć jego związek z Tychami. Jest on autorem projektu polichromii do wnętrza kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach – to jedyny obiekt sakralny na Górnym Śląsku i jeden z niewielu w Polsce, który zdobią inspirowane malarstwem bizantyńskim polichromie patrona roku 2023 roku i zarazem swoista największa wystawa stała Jerzego Nowosielskiego. Z kolei unikatowe projekty niektórych elementów polichromii znajdują się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach, stanowiąc znaczące dopełnienie muzealnej kolekcji, a jednocześnie będąc jednymi z najcenniejszych jej elementów.

Ale dzieła Jerzego Nowosielskiego zdobią też wnętrza świątyń na Dolnym Śląsku, jak katedra prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu, czy cerkiew prawosławna pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze, a jego obrazy znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Traktuje też o tym książka Krystyny Czerni „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna” (wyd.  Muzeum Miejskie w Tychach i Szpalanka Lab), która uzyskała wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku 2022 w kategorii „publikacje książkowe”.

To właśnie rzymskokatolicki kościół pw. Ducha Świętego w Tychach stał się w czerwcu 2023 roku miejscem wyjątkowego wydarzenia artystycznego – AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, działająca od ponad 25 lat jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie i Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma, czyli 9-osobowy chór czerpiący z najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego, połączyli siły w repertuarze inspirowanym postacią Jerzego Nowosielskiego i nawiązującym do malarstwa bizantyńskiego wnętrzem tyskiej świątyni.

Już w najbliższą sobotę, 13 stycznia 2024 roku, czeka powtórne spotkanie artystów, wieńczące Rok Jerzego Nowosielskiego. Tym razem tę niezwykłą ucztę muzyczną będzie można usłyszeć w Impart Centrum we Wrocławiu.

W repertuarze wybór utworów prawosławnej tradycji Rzeczypospolitej (monodie z irmologionów, wielogłosy barokowe, lokalne pieśni paraliturgiczne, kompozytorska muzyka cerkiewna XIX i XX wieku) oraz utwory Mieczysława Karłowicza i Edvarda Griega, na który złożą się:

w wykonaniu Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej Katapetasma :

  „Trisagion z Irmologionu Przemyskiego”;

  „Błogosławieni których przyjąłeś”, Lwowski;

  „Ktokolwiek w jakim utrapieniu”, Bogoglasnik Poczajowski;

  „Nikt kto przybiega do Ciebie”, śpiew z Supraśla;

  „Chwalcie imię Pańskie”, wczesny wielogłos liniowy;

  „Teraz siły niebiańskie”, Lwowski;

  „ Dzisiaj   Dziewica”, Trubaczow;

  „Pogodna światłości”, Trubaczow;

  „Chwalcie imię pańskie”, śpiew kijowski;

  „Fotagogikon do św. Onufrego”, Łukasz Hajduczenia.

w wykonaniu AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, pod batutą Maestro Marka Mosia:

  • Mieczysław Karłowicz, Serenada op. 2 na orkiestrę smyczkową;
  • Edvard Grieg, Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40.

Finałem koncertu będzie wspólnie wykonany utwór pamięci J. Nowosielskiego, autorstwa Łukasza Hajduczeni.

Data:   13 stycznia 2024 (sobota), godz. 19.00
Miejsce:   Impart Centrum, ul. marsz. J. Piłsudskiego 19, Wrocław
Bilety: 30 zł na stronie strefakultury.pl do nabycia również stacjonarnie w kasie biletowej Impart Centrum ( poniedziałek – piątek : 11.00–18.00).

Organizator: Strefa Kultury Wrocław

Więcej o książce „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna”na stronie Muzeum Miejskiego.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.