AUKSO i Katapetasma we Wrocławiu - zwieńczenie roku Jerzego Nowosielskiego
W sobotę 13 stycznia w Impart Centrum we Wrocławiu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy oraz Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma wystąpią w koncercie z okazji roku Jerzego Nowosielskiego.
Patronem 2023 roku, ustanowionym uchwałą Sejmu RP, był Jerzy Nowosielski – jeden z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku (7 stycznia 2023 roku przypadła 100. rocznica urodzin artysty). Miniony rok stał się okazją, aby przypomnieć jego związek z Tychami. Jest on autorem projektu polichromii do wnętrza kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach – to jedyny obiekt sakralny na Górnym Śląsku i jeden z niewielu w Polsce, który zdobią inspirowane malarstwem bizantyńskim polichromie patrona roku 2023 roku i zarazem swoista największa wystawa stała Jerzego Nowosielskiego. Z kolei unikatowe projekty niektórych elementów polichromii znajdują się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach, stanowiąc znaczące dopełnienie muzealnej kolekcji, a jednocześnie będąc jednymi z najcenniejszych jej elementów.
Ale dzieła Jerzego Nowosielskiego zdobią też wnętrza świątyń na Dolnym Śląsku, jak katedra prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu, czy cerkiew prawosławna pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze, a jego obrazy znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Traktuje też o tym książka Krystyny Czerni „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna” (wyd. Muzeum Miejskie w Tychach i Szpalanka Lab), która uzyskała wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku 2022 w kategorii „publikacje książkowe”.
To właśnie rzymskokatolicki kościół pw. Ducha Świętego w Tychach stał się w czerwcu 2023 roku miejscem wyjątkowego wydarzenia artystycznego – AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, działająca od ponad 25 lat jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie i Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma, czyli 9-osobowy chór czerpiący z najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego, połączyli siły w repertuarze inspirowanym postacią Jerzego Nowosielskiego i nawiązującym do malarstwa bizantyńskiego wnętrzem tyskiej świątyni.
Już w najbliższą sobotę, 13 stycznia 2024 roku, czeka powtórne spotkanie artystów, wieńczące Rok Jerzego Nowosielskiego. Tym razem tę niezwykłą ucztę muzyczną będzie można usłyszeć w Impart Centrum we Wrocławiu.
W repertuarze wybór utworów prawosławnej tradycji Rzeczypospolitej (monodie z irmologionów, wielogłosy barokowe, lokalne pieśni paraliturgiczne, kompozytorska muzyka cerkiewna XIX i XX wieku) oraz utwory Mieczysława Karłowicza i Edvarda Griega, na który złożą się:
w wykonaniu Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej Katapetasma :
– „Trisagion z Irmologionu Przemyskiego”;
– „Błogosławieni których przyjąłeś”, Lwowski;
– „Ktokolwiek w jakim utrapieniu”, Bogoglasnik Poczajowski;
– „Nikt kto przybiega do Ciebie”, śpiew z Supraśla;
– „Chwalcie imię Pańskie”, wczesny wielogłos liniowy;
– „Teraz siły niebiańskie”, Lwowski;
– „ Dzisiaj Dziewica”, Trubaczow;
– „Pogodna światłości”, Trubaczow;
– „Chwalcie imię pańskie”, śpiew kijowski;
– „Fotagogikon do św. Onufrego”, Łukasz Hajduczenia.
w wykonaniu AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, pod batutą Maestro Marka Mosia:
- Mieczysław Karłowicz, Serenada op. 2 na orkiestrę smyczkową;
- Edvard Grieg, Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40.
Finałem koncertu będzie wspólnie wykonany utwór pamięci J. Nowosielskiego, autorstwa Łukasza Hajduczeni.
Data: 13 stycznia 2024 (sobota), godz. 19.00
Miejsce: Impart Centrum, ul. marsz. J. Piłsudskiego 19, Wrocław
Bilety: 30 zł na stronie strefakultury.pl do nabycia również stacjonarnie w kasie biletowej Impart Centrum ( poniedziałek – piątek : 11.00–18.00).
Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Więcej o książce „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna”na stronie Muzeum Miejskiego.