Zgłoszenia do konkursu "Silesia Incognita"
Do 10 stycznia przyjmowane są zgłoszenia dwuosobowych drużyn do ósmej edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Zwyciężczynie i zwycięzcy, dzięki Patronowi honorowemu – Łukaszowi Kohutowi, Posłowi do Parlamentu Europejskiego IX kadencji – pojadą do Parlamentu Europejskiego.
Na czym polega wyjątkowość „Silesia Incognita”?
Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem c hcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą regionu śląskiego, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczennic i uczniów, związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji.
Do uczestnictwa w konkursie zapraszamy uczennice i uczniów starszych klas szkół podstawowych (VI–VIII) z województwa śląskiego. Czekamy na zgłoszenia dwuosobowych drużyn i ich prac konkursowych poświęconych wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska.
Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje polegają na przygotowaniu pracy konkursowej (w formie np. filmu, audycji radiowej lub podcastu, reportażu, miniprzewodnika, prezentacji lub bloga) poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Natomiast podczas finału ocenie podlega wiedza autorek i autorów 30 najwyżej ocenionych prac konkursowych – podczas zmagań finałowych czekają zawsze nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji. Finał konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się 24 lutego 2024 roku w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach – Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach.
Piąty raz patronat honorowy nad konkursem objął Łukasz Kohut, Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, a Patronem merytorycznym jest Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Wśród jurorek i jurorów znaleźli się: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”).
Warto, bo nagroda główna, ufundowana przez Patrona honorowego to wyjazd zwycięskiej drużyny do Parlamentu Europejskiego ! Na pozostałe finalistki i finalistów czekają również inne atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz karty podarunkowe, także możliwość skorzystania z wycieczki regionalnej z przewodnikiem. Nie tylko dlatego warto poznawać naszą Małą Ojczyznę i jej tajemnice, co sprawia wiele radości.
Termin przyjmowania zgłoszeń: do 10 stycznia 2024
ogłoszenie wyników pierwszego etapu: 24 stycznia 2024
finał i wręczenie nagród: 24 lutego 2024 w Tyskiej Galerii Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), ul. Edukacji 7
Więcej o konkursie na stronie Muzeum Miejskiego w Tychach.
Spis powtarzających się tematów>>
Instrukcja dla uczestniczek i uczestników>>
Informacje:
w kwestiach merytorycznych:
Marcin Melon (Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach)
e-mail: marcinmelon1979@gmail.com
W kwestiach organizacyjnych:
Natalia Sitko (Muzeum Miejskie w Tychach, Dział Edukacji i Promocji)
tel. 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: konkurs@muzeum.tychy.pl
Organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach
Patron honorowy:
Łukasz Kohut, Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji
Patron merytoryczny:
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach