4 stycznia 2024 16:42

Decyzją Prezesa Rady Ministrów Maciej Gramatyka został wyznaczony do pełnienia funkcji Prezydenta Miasta Tychy. Zastępuje on Bogdana Białowąsa, który pełnił tę funkcję od 14 listopada 2023 r.

Dzisiaj 4 stycznia 2024 r. odebrał od Marka Wójcika - Wojewody Śląskiego dokument, w którym premier wyznaczył go na osobę pełniącą funkcję prezydenta Tychów. Od 5 stycznia 2024 r. będzie realizował wszystkie zadania należące do kompetencji Prezydenta Miasta Tychy.  

W okresie od 2018 do połowy października 2023 roku Maciej Gramatyka pełnił funkcję zastępcy prezydenta miasta Tychy ds. społecznych. Był odpowiedzialny za edukację, oświatę, kulturę, promocję i profilaktykę zdrowia oraz szeroko rozumianą pomoc społeczną.

Nowy pełniący funkcję prezydenta jest absolwentem socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Od 2010 roku był radnym Miasta Tychy. W latach 2014–2018 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miasta Tychy.

Jest inicjatorem reaktywacji Młodzieżowej Rady Miasta Tychy oraz wdrożenia w mieście projektu "Młodzieżowy Budżet Partycypacyjny". Od wielu lat jest zaangażowany w organizację lokalnych wydarzeń kulturalnych, m.in. Orszaku Trzech Króli w Tychach czy Festiwalu Szantowego "Port Pieśni Pracy".

W latach 2016–2018 zajmował stanowisko dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej i rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Był odpowiedzialny także za promocję województwa. Od 2014 do 2016 roku pracował jako rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Ma dwudziestoletni staż jako dziennikarz radiowy. Można go było usłyszeć m.in. w Radiu Flash, w Radiu Plus Katowice (gdzie pełnił także funkcję redaktora naczelnego), w Radiu eM, w którym był również szefem anteny. Laureat konkursów dla dziennikarzy, w tym zdobywca tytułu "Dziennikarz Medyczny Roku 2012". Od 2016 członek Rady Programowej Radia Katowice.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.