21 grudnia 2023 11:19

Indeks Zdrowych Miast 2023 to długofalowy projekt mający na celu analizę warunków życia w 66 miastach na prawach powiatu. Miasto Tychy znalazło się w wśród 10 najzdrowszych miast w Polsce – zajęło 9 miejsce.

Eksperci, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych m.in. z Grupy LUX MED, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej biorący udział w projekcie wskazali, co i w jaki sposób wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców miast oraz które spośród nich są najlepszymi miejscami do życia.

Publikacja to zbiór informacji o inwestycjach i działaniach, jakie samorządy wdrażają, tworząc zrównoważoną przestrzeń miejską. Miasta zostały ocenione w ośmiu obszarach kluczowych: zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń.

- Pozwala nam to na porównywanie miast, które pełnią dla swoich mieszkańców podobne funkcje w bardzo wielu obszarach ich życia osobistego, społecznego i zawodowego. Dzięki temu Indeks Zdrowych Miast jest narzędziem, które pokazuje, jak w poszczególnych kategoriach miasta się między sobą różnią, ale też jak sytuacja wybranych miast relatywnie się zmienia. Daje to dodatkową wiedzę dla samorządów, na co zwracać uwagę kształtując politykę miejską, tak aby kreować warunki do zdrowej i zrównoważonej przestrzeni miejskiej – mówią organizatorzy rankingu.

Tworzenie odpowiedniej jakości życia dla mieszkańców jest jednym z ważniejszych zadań samorządów.

- Nie ma zdrowego człowieka bez zdrowego środowiska. Grupa LUXMED chce wspierać samorządy i pomagać im w rozwoju i planowaniu zdrowych, zrównoważonych przestrzeni. Analiza i wnioski z Indeksu Zdrowych Miast pełnią nie tylko rolę inspiracji czy zachęty, ale realnego drogowskazu zmian pokazującego, co możemy zrobić i o które obszary się zatroszczyć, żeby sprzyjać zdrowemu stylowi życia – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUXMED. 

Jak podkreśla rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, ważne jest, aby miasta w obliczu wielu wyzwań nie zapominały o zdrowiu mieszkańców.

- Włodarze miast stoją przed szeregiem wyzwań związanych z zapewnianiem odpowiedniej jakości życia swoich mieszkańców, dbając o to, żeby miasta były czyste, zdrowe, przyjazne i tworzyły warunki do aktywności. Jak pokazują doświadczenia, dbanie o jakość powietrza, dostęp do terenów zielonych, rozwój infrastruktury sprzyjającej aktywności fizycznej czy dostęp do żłobków i przedszkoli przyciągają mieszkańców. Miasta, które mają wysoką wartość Indeksu Zdrowych Miast bardzo często się rozwijają, zyskując nowych mieszkańców – podkreśla rektor SGH.

Pierwsze miejsce w rankingu, podobnie jak w roku ubiegłym, zajęła Warszawa. Na miejscu drugim znalazła się Bielsko-Biała, awansując z pozycji 23, a trzecie miejsce przypadło Sopotowi.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.