7 grudnia 2023 12:32

Tyska Brama Słońca – postmodernistyczna ikona Tychów znalazła się na oficjalnych kartach Polskiego Związku Skata. Talia do skata składa się z 32 kart w czterech kolorach i ośmiu wartościach, w której na jednej karcie wyróżniono tyski budynek. Karta tyska, to szczęśliwa „7” karo z autorskim projektem, przedstawiającym wizerunek budynku „Brama Słońca” i z napisem TYCHY.

Skat jest tradycyjną grą karcianą pochodzącą z Niemiec. W Polsce największą popularnością cieszy się na Górnym Śląsku, gdzie potocznie nazywana jest również „śląskim brydżem”. To jedna z ulubionych gier górników.

Także w Tychach skat cieszy się dużą popularnością.  

- Tyski Związek Skata Sportowego, który zrzesza w Tychach sześć klubów skata i należy do Polskiego Związku Skata – mówi Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Polskiego Związku Skata.

Karty, które obowiązywały do tej pory, używane od 1956 roku, zostały zastąpione nowym projektem. Oprócz Tychów na nowych kartach znalazły się charakterystyczne miejsca i obiekty takich miast jak: Katowice, Lędziny, Chorzów, Pszczyna, Opole, Złotów, Rybnik, Miasteczko Śląskie, Lyski, Żory, Zabrze, Gierałtowice i Słupsk. 

Tyscy gracze mieli okazję wypróbować karty podczas XX Turnieju o Puchar Miasta Tychy, w październiku. Na krajowym poziomie, część talii była testowana podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski w Złotowie, we wrześniu tego roku.

Do oficjalnego użytku, jako jedyne obowiązujące karty w Polskim Związku Skata, wejdą w styczniu 2024 roku.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.