21 listopada 2023 15:11

W Tychach już wkrótce będzie można poczuć klimat Świąt Bożego Narodzenia. W mieście rozpoczął się montaż świątecznego oświetlenia. W tym roku nowe ozdoby pojawią się na Placu Baczyńskiego oraz na Rynku. Wszystko będzie gotowe do końca listopada, by na początku grudnia place, skwery i ulice oświetliły świąteczne iluminacje.

Kwota, jaką miasto przeznaczyło na oświetlenie świąteczne w tym sezonie wynosi blisko 579 tysięcy złotych. Większość tej kwoty zostanie przeznaczona na wynajem dekoracji (ponad 400 tys. złotych), pozostałe środki pochłonie konserwacja i zawieszenie świątecznych ozdób na terenie Tychów. Większość dekoracji, które pojawią się w tym roku, można było zobaczyć podczas ubiegłorocznych świąt, ale nie wszystkie. - W tym roku nowe ozdoby pojawią się m.in. na Placu Baczyńskiego. Pojawi się nowa, 10-metrowa choinka oraz karuzela. Tyszanie będą mogli podziwiać także nową choinkę, która tradycyjnie stanie na Rynku – mówi Anna Warzecha z Urzędu Miasta w Tychach.

Jak co roku, oświetlona zostanie także fontanna na Placu Baczyńskiego. Dekoracje pojawią się także na dziewięciu latarniach wokół placu. Rynek, tak jak w ubiegłym roku zostanie udekorowany 10-metrową choinką. Choinka będzie miała jednak inny niż w ubiegłych latach wzór. Kurtyny świetlne pojawią się na drzewach, a na latarniach ozdoby w kształcie śnieżynek.

Na placu św. Anny oraz placu Korfantego, tak jak w ubiegłych latach pojawią się choinki oraz ozdoby - śnieżynki na latarniach. Specjalny zestaw elementów 3D w formie Bramy Reniferów miał pojawić się przy lodowisku sezonowym w Parku Miejskim Solidarności, jednak z uwagi na trwający remont „Żyrafy” oraz alejek w tym parku lodowiska w tym sezonie nie będzie, a renifery zostaną więc zamontowane przy lodowisku sezonowym na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany.

Świąteczną odsłonę będzie miał także napis "TYCHY" przy al. Niepodległości. Oprócz tego świąteczną oprawę zyskają tyskie ulice m.in. al. Niepodległości, Bocheńskiego, Dmowskiego i Grota-Roweckiego. Np. na Al. Niepodległości (odcinek od ul. Wyszyńskiego do ul. Grota Roweckiego) zamontowanych zostanie 37 elementów dekoracji.

Oświetlone będą nie tylko place czy ulice, ale i ronda w Tychach. Świąteczną aranżację zyska 13 tyskich rond i jednego ze skrzyżowań w mieście. W tym sezonie świąteczne iluminacje będą zdobiły tyskie place, ronda i ulice do 15 stycznia 2024 roku. Wówczas rozpocznie się demontaż świątecznych dekoracji.

fot. Piotr Podsiadły

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.