16 listopada 2023 13:23

Autorski, edukacyjny spektakl dla dzieci tyskich przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych oraz kampania informacyjna w przestrzeni miasta to kolejne działania w kampanii „Gramy w kolory” SegreAguj.

Do końca listopada przedszkolaki i uczniowie klas 1-3, mogą nieodpłatnie wziąć udział w spektaklu „Kolorowe Królestwo”. Autorskie przedstawienie, ze scenariuszem opartym na głównych założeniach kampanii, uczy w zabawny sposób zasad segregacji odpadów. Dzieci zaangażowane w grę aktorów, wykonują proste zadania. Jako dzielna drużyna Kolorowej Królowej, próbują oczyścić królestwo ze śmieci i uporządkować niesforne odpady. Każda drużyna po spektaklu otrzymuje ekologiczne gadżety i ulotki edukacyjne.

Najmłodsi uczniowie szkół podstawowych zostaną też zaangażowani w zbiórkę makulatury. Dla szkół, które zbiorą jej najwięcej, przewidziano atrakcyjne nagrody.

Działania kampanii skierowane są również do osób dorosłych. Prosty przekaz graficzny ma utrwalać wiedzę i w schematyczny sposób ułatwiać prawidłową segregację. Informacje o zasadach segregacji pojawiły się w przestrzeni miasta na autobusach, w trolejbusach, na przystankach autobusowych i innych nośnikach zewnętrznych. Plakaty przekazywane są do zarządów wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz ogródków działkowych. 

Segregację śmieci ułatwia też wyszukiwarka odpadów dostępna na stronie internetowej umtychy.pl/odpady oraz w aplikacji EcoHarmonogram.

Kary za brak segregacji

Ustawodawca nakłada na nas konkretne obowiązki. Ich niespełnianie wiąże się z karami dla gminy. Tegoroczna edycja kampanii stawia również akcent na informację o obowiązkach spoczywających na każdym mieszkańcu i milionowych karach za brak segregacji odpadów komunalnych.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1469 z późn. zm.)

  • stanowi, że właściciele nieruchomości są zobowiązani do zbierania w sposób selektywny powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych (Art. 5 ust 1 pkt 3);
  • nakazuje radzie gminy określić stawki opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny (Art. 6k ust 3.);
  • określa poziomy przygotowania do ponownego użycia i recyklingu zebranych odpadów komunalnych w poszczególnych latach (Art. 3b ust.1)

Nieosiągnięcie tych poziomów skutkuje karą finansową, o której mowa w art. 9z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Kara nie jest pokrywana z opłat uiszczanych "za śmieci" przez mieszkańców, tylko ze środków budżetowych gminy. 

To od nas wszystkich zależy czy ze środków budżetowych gminy wybudujemy przedszkole, ścieżkę rowerową, drogę, czy co roku zapłacimy kary liczone w milionach złotych za brak segregacji odpadów komunalnych.

Kampania "SegreAguj" jest prowadzona przez miasto od kilku lat. Najważniejsze działania poprzedniej edycji kampanii to m.in. ekologiczny bus z animacjami, konkursami i zabawami dla dzieci, pojawiający się w różnych punktach miasta oraz dystrybucja wśród mieszkańców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych 40 tysięcy ulotek elektrostatycznych z zasadami poprawnej segregacji. 

Informacje o systemie gospodarki odpadami znajdziesz na stronie umtychy.pl/odpady.

fot. Piotr Podsiadły

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.