7 czerwca 2023 12:49

W niedzielę 11 czerwca o godzinie 11.00 w ramach koncertów plenerowych na Placu Baczyńskiego wystąpi duet: Dominik Strycharski i Grzegorz Tarwid.

Dobór wykonawców i termin nie są przypadkowe. Twórczość duetu Strycharski-Tarwid wpisuje się idealnie w ideę XII Tyskiego Festiwalu Performance. To, co przedstawiają performerzy podczas festiwalu zaskakuje, budzi różne emocje, daje temat do dyskusji.

- Wierzymy, że koncert obu Panów, który będzie wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi, da również im tę możliwość, że zadziwią słuchaczy popisem swoich umiejętności  - mówi Anna Sitko z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Duet Strycharski-Tarwid to unikalne na polskim rynku połączenie fletów blokowych, fortepianu i subtelnej elektroniki. Koncert jest rozpięty między akustyczną przestrzenią fletów i fortepianu, operujących w rejestrach współczesnej kameralistyki, skoncentrowanej na ekspresji i wyrazistości. Muzycy czerpią ze swoich bogatych doświadczeń z muzyką jazzową, improwizowaną i komponowaną, tworząc swój własny teatr dźwięku. Flety potraktowane są w bardzo szeroki sposób, czerpiąc garściami ze współczesności, ale także z bogatej historii fletów z różnych części świata.

Dominik Strycharski – kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer, nauczyciel i publicysta. Laureat Paszportu Polityki 2021. Gra i komponuje współczesny jazz w wielu odsłonach, muzykę współczesną, elektroniczną, posthiphop, noise, a także różne odmiany muzyki improwizowanej. Nagrał ponad 35 albumów w bardzo różnych składach. Jest twórcą i założycielem zespołu Pulsarus, łączącego jazz z zaawansowaną elektroniką a także Core, Prophetic Fall, Myriad Duo. Jako kompozytor zajmuje się współczesną muzyką elektroakustyczną, korzystającą z nieortodoksyjnych technik i stylistycznych połączeń. Intensywnie rozwija współczesny język fletu prostego, oraz ludzkiego głosu łączonego z elektroniką. Współpracował a takimi artystami, jak: Mikołaj Trzaska, Agusti Fernandez, Rafał Mazur, Noel Leandre Nuria Andora, Wojciech Waglewski, Adam Pierończyk, Jan Peszek, Barbara Drążkowska. Jako twórca teatralny skomponował różnorodną stylistycznie muzykę do przeszło 90 spektakli i projektów takich twórców scenicznych, jak: Paweł Łyska, Bartosz Szydłowski, Michał Zadara, Paweł Świątek, Wojtek Klemm, Katarzyna Raduszyńska, Jan Peszek, Anna Badora, Wojtek Urbański, Kuba Roszkowski i wielu innych. Spektakle z jego muzyką grane są w całej Polsce, i za granicą.

W 2019 premierę miał kreatywny dokument Symfonia Fabryki Ursus, w którym jego muzyka pełni ogromną rolę. W 2020 premierę na Docs Against Gravity miał premierę film „Jeszcze Zdążę” z muzyką Strycharskiego. Od roku 1998 tworzy (jako kompozytor i wykonawca) wielowymiarowy projekt solowy Doministry, łączący współczesną muzykę elektroniczną, posthiphop, performance, noise i elektro-ambient. Jest twórcą jedynego na świecie dziennika dźwiękowego, którego kolekcja obejmuje dziś prawie 500 utworów.

Grzegorz Tarwid – pianista i kompozytor. Zebrał doświadczenie od mistrzów polskiej pianistyki: Wojciecha Kamińskiego, Andrzeja Jagodzińskiego i Michała Tokaja, by przenieść się na studia do Kopenhagi i inspirować się duńską sceną improwizowaną.

Ma na swoim koncie koncerty m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Maciejem Obarą, ale też Janem Młynarskim czy Marcinem Maseckim. Współtworzy: trio Sundial z Wojciechem Jachną i Krzysztofem Szmańdą, duet Diomede z Tomaszem Markaniczem, projekt Alfons Slik z Szymonem „Pimponem” Gąsiorkiem oraz sekstet Franciszka Pospieszalskiego. W styczniu 2019 był kuratorem festiwalu Piano Room w warszawskim klubie SPATiF.

O fortepianie plenerowym:

Plenerowe koncerty fortepianowe odbywają się w Tychach od 2022 roku. Miłośnicy muzyki polubili ten cykl ze względu na różnorodność programów artystycznych – a i już w tym roku można było przekonać się o popularności tego typu wydarzeń podczas zorganizowanego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja koncertu Norwid Kameralnie  w wykonaniu Gaby Kulki z pianistą Miłoszem Wośko i tyskim Kwartetem Sonos oraz koncertu Adama Snopka Show przy fortepianie – Od Bacha do AC/DC czyli o muzyce na wesoło.

Fortepian plenerowy Cadenza umiejscowiony jest na stałe w Tychach od 2022 roku i każdy chętny może spróbować swoich sił za klawiaturą w godzinach 9.00 do 19.00. Warto uwzględnić w swoich weekendowych planach tę możliwość spędzenia miłego popołudnia w plenerze w towarzystwie muzyki, głównie tej w wykonaniu profesjonalnych muzyków i to w całej rozpiętości gatunków i dźwięków. Tu każdy znajdzie coś dla siebie – od dzieci do dojrzałych odbiorców.

Program plenerowych Koncertów fortepianowych na Placu Baczyńskiego 2023

11 czerwca | g. 17.00

Dominik Strycharski (flet i elektronika) & Grzegorz Tarwid (fortepian)

Koncert w ramach XII Tyskiego Festiwalu Performance

25 czerwca | g. 17.00

Dombrova Piano Duo "Od Moniuszki do Nirvany - fortepian na cztery ręce"

9 lipca | g. 17.00 

Klaudiusz Jania, "Tribute to Wodecki"

23 lipca | g. 17.00 

Łukasz Szubski, "Piano Best Covers"

6 sierpnia | g. 17.00 

Andrzej Zieliński (gitara, wokal) & Marcin Wielgat (fortepian)

Standardy bluesowe i rockowe

27 sierpnia | g. 17.00 

Jakub Mariańczyk i Jan Kanty Mikosz, Koncert muzyki polskiej solo i na cztery ręce

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.