26 czerwca 2023 13:18

Lubisz jeździć na rowerze, jeździsz dla zdrowia, jest to twoje hobby czy wykorzystujesz rower jak środek transportu? Dołącz do tegorocznej Rowerowej Stolicy Polski. Rywalizacja ruszyła 1 czerwca i potrwa do końca miesiąca. O puchar walczą 62 miasta i 87 gmin.

Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Kręć bezpiecznie”, a ambasadorem akcji został Dariusz Batek, Strażak Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach oraz Wicemistrz Świata i Wielokrotny Mistrz Polski w Kolarstwie Górskim, propagator aktywnego trybu życia.

Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo, używanie kasku, stosowanie odpowiedniego oświetlenia roweru, odblasków, będą głównymi motywami akcji. Dodatkowo uczestnicy rywalizacji będą mieli okazję przejść mini szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy dla rowerzystów, postępowania przy urazach i wypadkach, zasad prawidłowego postępowania przy wzywaniu pomocy. Głównym partnerem akcji jest Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tychach, która będzie prowadzić szkolenia.

Cyklisto przeszkol się

Tychy skupiają się na organizacji 4 szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, które odbędą się w 4 lokalizacjach licznie odwiedzanych przez rowerzystów:

  • 6 czerwca –  Plac Pod Żyrafą
  • 10 czerwca – Żwaków Dworzec PKP
  • 18 czerwca – Dzika Plaża Paprocany
  • 24 czerwca – OW Paprocany

Wszyscy uczestnicy szkoleń będą mogli wykręcić nagrodę niespodziankę na Rowerowym Kole Fortuny, dostaną także ulotkę z zasadami bezpieczeństwa dla rowerzystów.

Szkolenia będą odbywać się w godzinach 15.00 – 17.00.

Weź udział w imprezach w rywalizacji o Puchar RSP

Projekt jest dedykowany osobom aktywnie spędzającym czas, rowerzystom amatorom, pasjonatom dwóch kółek, osobom lubiącym zdrową sportową rywalizację. 

W tym roku Tychy w ramach rywalizacji tyszanie mogą wykręcać dodatkowe kilometry przy okazji imprez:

Pętla Rowerowa – wykręć dodatkowo 27 kilometrów w ramach Rowerowej Stolicy Polski

Dodatkowo z okazji 25-lecia istnienia KTK Gronie zapraszamy  do kręcenia kilometrów zdobywając jednocześnie Regionalną Odznakę Krajoznawczą PTTK „TYSKA PĘTLA ROWEROWA”. 

Regulamin-TYSKIEJ-PĘTLI-ROWEROWEJ

Opis-TYSKIEJ-PĘTLI-ROWEROWEJ

To 27-kilometrowy, rodzinny szlak w mieście, podczas którego można poznać historię i zabytki Miasta oraz jego walory krajoznawcze.

Pobierz, włącz i kręć - jak dołączyć do Rowerowej Stolicy Polski

Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski polega na zdobywaniu punktów za przejechane kilometry. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich, którzy jeżdżą na rowerze i posiadają telefon komórkowy. Wystarczy pobrać darmową aplikację Aktywne Miasta, wybrać miasto, dla którego chce się zbierać kilometry, dokonać rejestracji użytkownika i z menu wybrać: "Rywalizacje", następnie w zakładce "Publiczne" - "Rowerowa Stolica Polski dla Miast”. Następnie z listy rozwijanej uczestnik rywalizacji trzeba wybrać miasto - TYCHY, a następnie grupę z którą się identyfikujemy. Kilometry można kręcić dla grup rowerowych, dla szkół, instytucji, zakładów pracy, a także dla grupy ogólnej oraz indywidualnie.

Aplikacja ma zasięg globalny, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Nieważne czy będzie to wycieczka rekreacyjna, przejażdżka z dziećmi czy droga, którą codziennie pokonujesz do pracy/szkoły. Każdy kilometr się liczy.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji, regulaminu aplikacji i rywalizacji, pozostałych uczestników, a także ranking miast, będzie można znaleźć na stronie internetowej www.rowerowastolicapolski.pl .

Link do pobrania aplikacji dla systemu Android 

Link do pobrania aplikacji dla systemu IOS

UWAGA: Aplikację trzeba włączać każdorazowo, by wykręcić jak najwięcej kilometrów!

Jedź w grupie lub indywidualnie i zdobądź nagrody

Dla najaktywniejszych rowerzystów przewidziano pamiątkowe puchary, a także atrakcyjne nagrody, które można zdobyć w jednej z kategorii:

  • INDYWIDUALNEJ KOBIET
  • INDYWIDUALNEJ MĘŻCZYZN
  • GRUPOWEJ
  • SZKOLNEJ – najaktywniejszej i najliczniejszej

Każdy może zgłosić swoją grupę, zaproponować nazwę, zaprosić znajomych, przyjaciół, rodzinę, współpracowników z firmy czy innych uczniów ze szkoły.

Nagrody to m.in. miesięczne karnety na siłownię/fitness, vouchery na masaże, zestawy rowerowe i inne. 


Akcja została zainicjowana przez Miasto Bydgoszcz w 2019 roku, a tyszanie licznie uczestniczyli w poprzednich edycjach. W 2022 roku Tychy wykręciły 177 226,61 km, co dało 1404 pkt i pierwsze miejsce wśród miast w woj. śląskim. W skali kraju 20 miejsce, a 3 w kategorii miast od 100 001 do 200 000 mieszkańców.

Głównym założeniem projektu jest promocja aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej i jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu przyjaznego środowisku.

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.