Z NICH JESTEŚMY DUMNI
Rusza miejska kampania społeczna pod hasłem "Z nich jesteśmy dumni". Kampanię rozpocznie wernisaż prac plastycznych w Gemini Park Tychy na XXII Festiwalu Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych - edycja plastyczna, a 20 listopada odbędzie się konferencja.
WYSTAWA
"SPOTKANIA I WIĘZI – nieMOŻLIWE” to temat wystawy prac plastycznych osób z niepełnosprawnościami, które na co dzień uczestniczą w zajęciach terapeutycznych prowadzonych w Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowych Domach Samopomocy w różnych miastach województwa: Tychach, Lędzinach, Wodzisławiu Śląskim, Gliwicach, Grzawie, Mysłowicach.
Wystawa składa się z czterdziestu prac, które zostały wykonane technikami takimi jak: malarstwo, rysunek, tkanina czy grafika.
Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek św. Faustyna – główny organizator wystawy – swoje działania terapeutyczne kieruje do dorosłych osób z niepełnosprawnościami oraz zaburzeniami psychicznymi. Jego działalność prowadzona jest od 1995 roku. A ideą tej działalności jest m.in. umożliwienie poprzez codzienne działania rozwoju społecznego i zawodowego podopiecznych, a także rozwoju ich pasji i zainteresowań.
Ośrodek pomaga też w przełamywaniu barier i ograniczeń, a organizacja niniejszej wystawy jest tego efektem.
Czas trwania wystawy: od 7 listopada do 30 listopada 2024 roku.
KONFERENCJA
Program konferencji w ramach kampanii „Z nich jesteśmy dumni”
Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach, al. Piłsudskiego 16
20 listopada (środa) 2024 roku (sala konferencyjna)
9:00 – 9:10 Otwarcie konferencji
PANEL WYKŁADOWY
9:10 –10:00 Osoby z niepełnosprawnościami - w obliczu prawa
Jolanta Seredyńska – Słota
10:00 – 10:50 „O czym milczymy najgłośniej?!"- o seksualności osób z niepełnosprawnościami
Barbara Płaczek
10:50 – 11:10 Przerwa kawowa
11:10 – 12.00 Chcę, żeby moje dziecko było samodzielne
Elżbieta Golec
KONSULTACJE
12:00 – 14:00 Indywidualne rozmowy i konsultacje z wykładowcami
Wstęp wolny!
Jolanta Seredyńska-Słota
Ukończyła aplikacje: sędziowską i adwokacką, od 2006 r. pracuje jako adwokat. Współpracuje z fundacjami i stowarzyszeniami, zajmując się m.in. sprawami osób z niepełnosprawnościami, osób pokrzywdzonych, doświadczających przemocy domowej. Od kilku lat związana ze Stowarzyszeniem Dogma.
Barbara Płaczek
Specjalista seksuologii, trener edukator seksualny osób z niepełnosprawnością intelektualną, certyfikowany edukator seksualny dzieci i młodzieży, pedagog zdrowia, terapeuta. W obszarze badań naukowych zajmuje się również sferą seksualną rodziców i opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami.
Elżbieta Golec
Od 6 lat prezes Stowarzyszenia „Radlińska Przystań”, które od 2000 roku pomaga dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami. Mama córki z Zespołem Downa. Zaangażowana w życie społeczne swojego miasta i realizację działań wspierających osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziców.