13 kwietnia 2023 14:17

Podpisana została umowa z wykonawcą na termomodernizację budynku Teatru Małego wraz z przebudową jego wnętrza i zagospodarowaniem sąsiadującego terenu. Do zakończenia prac remontowych działalność teatru będzie prowadzona w Pasażu Kultury Andromeda.

W maju ubiegłego roku, po otrzymaniu dofinansowania w wysokości ponad 21 milionów złotych, podjęto decyzję o remoncie Teatru Małego w Tychach. Wczoraj Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych podpisał umowę z wykonawcą, firmą MILIMEX S.A. z Siemianowic Sląskich, która przeprowadzi, m.in. termomodernizację dachu oraz wymianę instalacji odgromowej, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędną, termomodernizację ścian, wymianę instalacji wodno–kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania z nowym węzłem cieplnym, elektrycznej, klimatyzacji i wentylacji, hydrantowej, przeciwpożarowej, zagospodarowanie terenu (w tym m.in.: wykonanie miejsc parkingowych, placów i traktów pieszych, małej architektury).

Wykonane zostaną także wewnętrzne prace związane z remontami pomieszczeń sanitarnych, szatni, garderób, drewnianych podestów nad sceną, a także malowanie sufitu i ścian oraz wymianę foteli na widowni (sala teatralna liczy 426 miejsc siedzących). Realizacja inwestycji wpłynie nie tylko na poprawę warunków użytkowania budynku i podniesienie jego estetyki, ale przyczyni się również do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska (redukcja PM10 i CO2) poprzez poprawę efektywności energetycznej miejskiej infrastruktury. Pozwoli też ograniczyć koszty bieżącego utrzymania obiektu.

Co istotne - znajdująca się na elewacji budynku mozaika zostanie poddana pracom konserwatorskim. 

- Mozaika na zachodniej elewacji Teatru Małego przy ul. Hlonda zaprojektowana przez architekta Janusza Włodarczyka i wykonana w 1964 roku przez Franciszka Wyleżucha jest w gminnej ewidencji zabytków i podlega ochronie - mówi Anna Syska, Miejski Konserwator Zabytków. - Mamy świadomość jej wartości i dlatego zależy nam na tym, aby zachować ją w jak najlepszym stanie jak najdłużej - dodaje Anna Syska.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest na październik przyszłego roku. - Na czas prac remontowych działalność Teatru Małego przeniesie się do Pasażu Kultury Andromeda, gdzie premiera pierwszego spektaklu w nowym, tymczasowym miejscu, odbędzie się już 22 kwietnia. Serdecznie na nią zapraszam. - mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego i dodaje: - Podczas bardzo dużych wydarzeń będziemy także korzystać z gościnności tyskiej Mediateki.

Koszt zadania pn. „Termomodernizacja i modernizacja Teatru Małego w Tychach wraz z przebudową strefy wejściowej i zagospodarowaniem terenu” wynosi ponad 25,5 miliona złotych. Nieco ponad 21 milionów złotych to środki pozyskane z Rządowego Funduszu Polski Ład.

fot. Piotr Podsiadły

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.