13 kwietnia 2023 14:16

Od 14 kwietnia tyskie „Okno na kulturę” w Galerii Gemini Tychy wypełnią fotografie miasta. Wystawa jest kontynuacją i swoistym przedłużeniem działalności miejskiej facebookowej grupy „Tychy w fotografii”, która zrzesza miłośników fotografii i tyskich kadrów. Podczas wernisażu będzie okazja do spotkania z autorami zdjęć i rozmowy.

Grupa "Tychy w fotografii" została założona Urząd Miasta Tychy w lipcu 2022 roku z myślą o miłośnikach zdjęć - zarówno tych łapiących chwile na swoich smartfonach, w obiektywach aparatów jak i dla tych, którzy po prostu lubią oglądać kadry ze swojego miasta. Fotografia stała się egalitarna. Niemal każdy może dziś przy użyciu smartfona uwieczniać chwile. Do miłośników tyskich kadrów dołączyło już ponad 2500 osób, a liczba zdjęć publikowanych w serwisie systematycznie rośnie.

- Cieszą wszystkie kadry i fakt, że wśród tyszan jest tak wielu czujnych obserwatorów naszego miasta. Mieszkańcy udowadniają, że nie ma złej pory roku czy dnia na robienie zdjęć i robią to bardzo dobrze – mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta miasta ds. społecznych i dodaje – Zachęcamy do dalszego eksplorowania miasta. Wierzę, przed nami jeszcze wiele nieoczywistych kadrów.

Jednym z celów utworzenia grupy była między innymi integracja osób o podobnych zainteresowaniach i to się udało. W interakcjach do zamieszczonych postów widać ogromne wsparcie, wzajemną motywację czy wymianę doświadczeń. Powstało przyjazne miejsce w sieci, które integruje obecnych i byłych mieszkańców Tychów.

Kadry łapane przez członków grupy zazwyczaj powstają w czasie wolnym - czasem przed pracą lub w drodze powrotnej. Często są to bardzo wczesne godziny poranne – tuż przed wschodem słońca lub godziny nocne. Często w trudnych warunkach atmosferycznych. Tak się dzieje, gdy pasja przejmuje i podporządkowuje sobie jakąś część naszego życia.

Wśród najchętniej prezentowanych przez tyszan miejskich przestrzeni dominują te, związane z krajobrazem i otaczającą nas przyrodą. Paprocany, Park Północny, flora i fauna, zachody i wschody słońca w mieście – być może instynktownie w czasie wolnym szukamy wyciszenia i piękna w tym co nas otacza. Dużą popularnością cieszą się kadry dronowe – z góry wszystko wygląda lepiej, a perspektywa z lotu ptaka nieustannie zachwyca.

Pod koniec 2022 roku Biuro Prasowe wybrało 12 fotografii – z różnych miesięcy, różnego autorstwa podsumowując działalności grupy i opublikowało je na miejskiej stronie facebookowej. Kolejnym działaniem promującym działalność tyskiej grupy fotograficznej jest kwietniowa wystawa w tyskim „Oknie na kulturę”. - Wierzymy, że wybrane przez nas kadry mogą zainspirować innych mieszkańców do dołączenia do grupy
i dzielenia się w sieci efektami fotograficznych poszukiwań –
mówi Ewa Grudniok, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Tychy.

Wśród planów na przyszłość pojawiają się takie jak wydanie miejskiego kalendarza z kadrami pochodzącymi z grupy, być może również inne publikacje. Jedno jest pewne  - potencjał drzemiący w tej społeczności jest ogromny.  

Wystawa: „Tychy w fotografii”

Miejsce: „Okno na kulturę” | Galeria Gemini Tychy

Start: 14 kwietnia 2023 r. g. 18.00

Organizatorzy: Urząd Miasta Tychy, Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.