14 kwietnia 2023 8:55

19 kwietnia o godzinie 18.00 w sali koncertowej Mediateki w Tychach odbędzie się Tyska Gala Kultury, czyli coroczne wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury. Wyróżnienia zostaną przyznane za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury w Tychach. Wydarzenie uświetni koncert Agnieszki Łapki – wokalistki bluesowo-jazzowej, urodzonej i mieszkającej w Tychach.

NAGRODY

Nagrody w dziedzinie kultury są przyznawane osobom lub podmiotom, których działalność w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w znaczący sposób wiąże się z miastem Tychy lub sprawia, że miasto Tychy jest rozpoznawalne w kraju lub za granicą.

Wyróżnienia przyznawane są w następujących kategoriach:

  • twórczość artystyczna – za szczególne osiągnięcia twórcze, za dorobek artystyczny o istotnym znaczeniu, z uwzględnieniem udziału w konkursach lub za stworzenie szczególnego dzieła
  • upowszechnianie kultury – za stworzenie szczególnego wydarzenia kulturalnego, zaangażowanie w pracę na rzecz kultury, za wspieranie młodych talentów z miasta Tychy, zaangażowanie w edukację artystyczną i wkład w integrację lokalnej społeczności,
  • ochrona kultury – za zaangażowanie w utrzymanie, rozwój i promocję dorobku kulturowego miasta Tychy, stworzenie szczególnego projektu z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego Tychów,
  • „Tyski Ambasador Kultury” – tytuł przyznawany osobom, które w szczególny sposób promują miasto Tychy poprzez własny dorobek artystyczny o szczególnym znaczeniu w wymiarze ponadlokalnym.

Nagrody prezydenta Tychów w dziedzinie kultury i sportu wręczane są od roku 1996. Pierwsze otrzymali: Krzysztof Wielicki, zdobywca wszystkich 14 ponadośmiotysięcznych szczytów na Ziemi; Rafał Klimkiewicz, zwycięzca Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej i Anna Kasprzak, mistrzyni Europy w kick-boxingu.

Wśród nagrodzonych w dziedzinie kultury znajdują się między innymi: Kamila Baar (aktorka), Mateusz Krzyżowski (pianista), Grupa Artystyczna Teatr T.C.R.,   AUKSO Orkiestra Kameralna, Dominik Gajda i Marcin Zimnal (twórcy konkursu Tychy Press Photo Miasta Tychy), Michał Litkiv (artysta).

KONCERT

Po części oficjalnej, podczas której poznamy laureatów i odbędzie się uroczyste wręczenie nagród, przewidziana jest także część artystyczna, w trakcie której wystąpi Agnieszka Łapka – wokalistka bluesowo-jazzowa, urodzona i mieszkająca w Tychach. Wrażliwa i wszechstronnie utalentowana artystka, która w swoim dorobku twórczym obok wielu nagranych płyt ma niezliczoną ilość autorskich obrazów, okładek płyt i plakatów muzycznych. Odbyła wieloletni staż bluesowy wędrując od 2007 r. koncertowymi drogami ze Śląską Grupą Bluesową i śpiewając u boku Jana „Kyksa” Skrzeka. Równolegle pozostaje wokalistką grupy Oscillate oraz realizuje własne projekty muzyczne. Od wielu lat, jako wokalistka, jest notowana na czołowych miejscach rankingu BLUES TOP.

Wystąpią:
Agnieszka Łapka – wokal
Przemek Borowiecki – perkusja
Michał Cholewa – instr. klawiszowe
Krzysztof Głuch – instr. klawiszowe
Krzysztof Głuch   Jr   – gitara
Antoni Gralak – trąbka
Michał Kielak – harmonijka ustna
Maciej Kitajewski – bas
Alek Korecki– saksofon
Adam Kulisz – śpiew
Mirek Rzepa – bas
Leszek Winder – gitara
Max Ziobro – perkusja

Bilety na wydarzenie (w cenie 40 zł) dostępne są w w Miejskim Centrum Kultury w Tychach (wyłączny dystrybutor).

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.