21 marca 2023 11:39

Od 1 marca 2023 r. studenci mogą zgłaszać się na staże w ramach 20. jubileuszowej edycji Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu – największego tego typu programu stażowego dla studentów i absolwentów w Polsce. W tym roku 34 firmy przygotowały ponad 100 ofert w 14 miastach – m.in. w metropolii Górnośląskiej – dla studentów i absolwentów różnych kierunków i specjalizacji.

Wynagrodzenie stażystów wynosi od minimum 3600 zł do nawet 7000 zł za miesiąc. Po dwóch tygodniach naboru na jedno miejsce zgłosiło się 12 kandydatów. Rok temu było ich połowę mniej.

Od 1 marca br. studentki i studenci oraz absolwenci do 30. roku życia, mogą ubiegać się o staże w Programie Kariera. To organizowany przez Polską Radę Biznesu ogólnokrajowy program płatnych staży w różnych firmach i branżach - największa tego typu inicjatywa w Polsce. W 20. jubileuszowej edycji 34 najlepsze krajowe i międzynarodowe spółki oferują prawie 100 staży w 14 miastach, m.in. na Górnym Śląsku. W niektórych firmach przewidziana jest również praca zdalna lub hybrydowa. Na osoby rozpoczynające karierę czekają na Górnym Śląsku płatne praktyki w takich obszarach, jak technologia produkcji czy administracja.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, największym zainteresowaniem cieszą się staże związane z IT i programowaniem. Tutaj na jedno miejsce przypada nawet 50 chętnych. Na drugim miejscu znalazła się kategoria media / marketing / PR / reklama – 37 kandydatów na miejsce. Na staże związane z tematyką HR zgłosiło się jak do tej pory średnio 20 kandydatów na miejsce. Staże wymagające zarówno wąskiej wiedzy specjalistycznej, jak i pewnego doświadczenia są mniej oblegane, np. na staże w kancelariach prawnych o jedno miejsce walczy kilku kandydatów. To wynik porównywalny z latami ubiegłymi.

- Na zainteresowanie stażem wśród kandydatów ma wpływ wiele czynników, dlatego niektóre z nich są bardziej oblegane niż inne, nawet w tej samej kategorii. Studentki i studenci powinni zaufać sobie, wybrać te staże, w których chcieliby uczestniczyć, i po prostu wysłać zgłoszenie ­– mówi Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

Wiele staży na wakacje, w różnych branżach

Osoby chcące rozpocząć karierę zawodową, mogą aplikować na płatne praktyki w następujących obszarach: prawo, finanse, HR, logistyka, PR, media i reklama, marketing i sprzedaż, badania i rozwój, farmacja, IT i programowanie, analiza danych, produkcja, inżynieria, inwestycje infrastrukturalne, e-commerce, zakupy (procurement), obsługa klienta, zarządzanie jakością oraz zarządzanie projektami.

Staże z zasady odbywają się w czasie wakacji studenckich, jednak pracodawcy podchodzą elastycznie do ustalania terminów, biorąc pod uwagę preferencje uczestników. Niektóre z praktyk mają rozpocząć się już w maju. Pracodawcom zależy na wyborze najlepszych kandydatów, dlatego ocena zgłoszeń i procesy rekrutacyjne będą trwały od pierwszego dnia naboru.

Atrakcyjne wynagrodzenie

Wszystkie staże oferowane w Programie Kariera są płatne. Każdy uczestnik otrzyma wynagrodzenie w wysokości od 3600 zł do nawet 7000 zł za miesiąc stażu. – 20 lat Programu Kariera zobowiązuje. Nieustannie zależy nam, aby młodzi ludzie przy wyborze ścieżki kariery, mogli znaleźć jak najlepsze miejsca dla swojego rozwoju i jednocześnie kierować się pasją, a nie barierą kosztową. Z doświadczenia wiemy, że studenci i absolwenci z mniejszych ośrodków akademickich nie różnią się od kandydatów z największych uniwersytetów, a bywa, że przewyższają ich zaangażowaniem i motywacją – tłumaczy Marian Owerko.

Według dotychczasowych statystyk, co czwarty uczestnik Programu Kariera otrzymuje ofertę pracy od firmy, w której odbył wakacyjny staż.  

Program Kariera: nie taki zwykły staż

Program Kariera jest organizowany przez Polską Radę Biznesu od 20 lat. Od tego czasu wypracował unikalną formułę, a jego absolwenci cieszą się renomą młodych specjalistów wartych zatrudnienia na odpowiedzialnych stanowiskach.

Program Kariera wyróżnia spośród innych staży to, że oferuje uczestnikom więcej niż tylko możliwość poznania zawodu czy danej firmy. Stażyści zyskują holistyczne spojrzenie na biznes. Coraz więcej firm, zachęcanych przez organizatorów, zapewnia młodym ludziom mentoring, czyli możliwość bezpośredniej pracy z doświadczonymi osobami zarządzającymi przedsiębiorstwem lub działem. Stażyści mogą liczyć na indywidualną opiekę i dobrze zaplanowany harmonogram praktyk z przemyślanymi, różnorodnymi zadaniami. Jakość staży weryfikowana jest w corocznym badaniu satysfakcji - sami uczestnicy oceniają firmę, która ich zatrudniała. Absolwenci staży, pozostający w firmach na etatach, chętnie dzielą się publicznie swoimi doświadczeniami i opiniami, będąc tym samym najlepszymi ambasadorami marki.  

 – Traktujemy stażystów bardzo poważnie. Czasy kserowania czy parzenia kawy odeszły w niepamięć. Z roku na rok zgłasza się do nas coraz więcej bardzo dobrze przygotowanych kandydatów, przede wszystkim ze względu na wysoki poziom merytoryczny staży. Dbamy o najwyższą jakość praktyk i rozwój naszych przyszłych pracowników. To przecież najcenniejszy skarb w naszych organizacjach i szansa na jeszcze polepszenie DNA naszego biznesu – mówi Marian Owerko.

O Programie Kariera

Program Kariera Polskiej Rady Biznesu ogólnokrajowy program płatnych staży w różnych firmach, który jest największą i najstarszą tego typu inicjatywą w Polsce. W tym roku Program Kariera obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia.

W bieżącej edycji 34 spółki oferują ponad 100 staży w 14 miastach, m.in. w Bydgoszczy, Grudziądzu, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy Zabrzu. Wszystkie staże oferowane w Programie Kariera są płatne. Każdy uczestnik otrzyma wynagrodzenie w wysokości od 3600 zł nawet do 7000 zł za miesiąc stażu.

Więcej informacji na stronie programkariera.pl

Kontakt dla mediów:

Maciej Szulc

605 334 775

maciej.szulc@forwardpr.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.